Výluky na rizikové těhotenství v životním pojištění

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Pokud se řadíte mezi ženy, které plánují jednou mít děti a je u vás velký předpoklad, že budete na rizikovém těhotenství, pak vám tento článek napoví, jak na rizikové těhotenství nahlíží pojišťovny. Jakmile lékaři při těhotenství zjistí možné komplikace, pak doktoři rodičku okamžitě posílají na pracovní neschopenku s diagnózou rizikového těhotenství. A to je téma, na které se dnes podíváme. Konkrétně na připojištění pracovní neschopnosti a její výluky na rizikové těhotenství.

Pracovní neschopnost a rizikové těhotenství

Z pohledu pojišťoven patří rizikové těhotenství v pracovní neschopnosti mezi nejčastější výluky v životním pojištění. Pokud tato diagnóza nastane a vy budete mít sjednáno pojištění pracovní neschopnosti, tak ve většině případu vám pojišťovna nevyplatí ani korunu.

Nicméně na trhu mezi pojišťovnami existují výjimky, které pracovní neschopnost s rizikového těhotenství plní. Není jich moc, ale jsou. Ovšem pokud narazíte na pojišťovnu, která hlásá, že vám na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství zaplatí ušlou mzdu po celou dobu nemocenské, tak bude někde háček. Doporučuji prostudovat výluky v pojistných podmínkách.

Víte, ale co? Nemusíte nic studovat, udělal jsem to za vás 🙂

Aby vám pojišťovna plnila po dobu pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, musíte splnit poměrně přísné podmínky. Odlišnosti mezi pojišťovnami jsou veliké.

Kolik pojišťovna vyplatí v případě rizikového těhotenství?

Některé pojišťovny plní pouze určitý počet dnů. Setkal jsem se s dobou 36 nebo 50 dnů. Pokud budete na neschopence déle (jako, že se to dá předpokládat), pak vám pojišťovna více než zmíněný počet dnů nezaplatí.

Pokud si vyberete pojišťovnu, která nemá toto časové omezení, tak narazíte nejspíše na jinou překážku. Neboť častá onemocnění, která jsou příčinou rizikového těhotenství jsou z pojištění vyloučena.

Aby vám pojišťovna zaplatila, musíte pojištění uzavřít dříve, než rizikové těhotenství vůbec nastane. Nejčastěji je to 6 nebo 9 měsíců před diagnózou. Dokonce jsem se setkal i s obdobím 2 let.

Dále může nastat situace, kdy si pojišťovna vyžádá vaši zdravotní dokumentaci a pokud zjistí, že důvod rizikového těhotenství je „vrozený“ nebo nastal před dobou pojištění, nevyplatí ani korunu.

Rizikové těhotenství a rada na závěr

Z mého pohledu se jedná o takovou loterii. Pojišťovny jsou společnosti, které chtějí vydělat, jde jim o zisk. Spoléhají na to, že od klientů vyberou více peněz, než jim budou muset vyplatit.

Lidem spíše doporučuji se dlouhodobě připravit na mateřství vlastními silami, třeba formou spoření nebo investování. To jsou peníze, které budou vaše a nemusíte trnout, jestli pojišťovna vyplatí peníze. Moje zkušenosti s investováním najdete ZDE.

Jak jste to řešili nebo řešíte vy?

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profesionála, na kterého se mohou spolehnout a obrátit s pomocí či radou. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma