Příběh o hamižnosti a jak touha po zisku poučila investora

V první polovině roku 2022, kdy svět zasáhla válka na Ukrajině a finanční trhy procházely turbulentním obdobím, se mi ozval jeden potenciální investor. Ten den znamenal začátek nejen obchodního vztahu, ale také cenné životní lekce. Ovšem dnešní článek nepopisuje příběh o tom, jak investor díky mé radě vydělal značné procento zisku.

Místo toho se soustředíme na skutečný příběh, který odhaluje hluboké emocionální aspekty investování. V tomto případě hamižnost a udělat ze sebe super-investora.

Tento článek se zabývá cestou investora, jehož primárním cílem je vydělat více a přechytračit trh. Diskutuje o jeho snaze najít tu ‚magickou‘ investiční příležitost, která by mu umožnila dosáhnout nadstandardních výnosů a on by se mohl mezi kamarády chlubit a plácat po ramenou – přesně takto, to formuloval investor.

Vliv potvrzovacího zkreslení

Tento investor byl typickým příkladem člověka, který rád kupuje za dobrou cenu. Když trhy v roce 2022 klesly o 20 %, spekuloval, že ceny budou ještě nižší. Mé první rady mu byly jasné: „Spekuluj, ale ne s celým majetkem. Riziko musí být vždy vyvážené.“

Investor to chtěl zkusit, přece čte spousty článků a analýz – vždyť je to úplně jasné, že trhy půjdou dolů. Ovšem tady naráží investor na první zkušenost. To, že si přečteme pár článků na téma vývoj trhu, nic neznamená.

V době, kdy investoři očekávají pokles tržních hodnot, je běžné, že se snaží hledat informace, které by potvrdily jejich předpoklady. Tento fenomén, známý jako potvrzovací zkreslení, může vést k tomu, že investoři vyhledávají a upřednostňují články a analýzy, které podporují myšlenku dalšího propadu trhů. Je důležité si uvědomit, že tato tendence hledat informace, které odpovídají našim očekáváním nebo obavám, ne vždy odráží skutečný stav věcí.

Odvaha znovu se potkat

Co na tomto příběhu stojí za zmínku, je skutečnost, že tento investor měl odvahu znovu mě kontaktovat, i když si v prvním momentu nebyl jistý svým rozhodnutím. Tato odvaha ukazuje, jak důležité je mít otevřenou komunikaci, uznat chybu, poučit se a neztrácet víru v dlouhodobou strategii, i když okolnosti nejsou příznivé.

Vstup na trhy a cenné poučení

Dnes, když jsou ceny na trzích znovu vysoké, tento investor vstupuje za podmínek, které nejsou tak výhodné jako dříve. Toto je cenné poučení pro všechny investory, zejména pro ty začínající. Nejde jen o čekání na „správný čas“, ale o pochopení, že trhy jsou nepředvídatelné a ovlivňuje je mnoho faktorů – od makroekonomických podmínek po politické události. Předpovědi o budoucím vývoji trhů jsou často spekulativní a nemusí nutně odrážet skutečný budoucí vývoj. Je důležité si uvědomit, že i když několik článků může naznačovat další pokles, realita se může ubírat zcela jiným směrem.

.

KDE ULOŽIT PENÍZE A JAK DLOUHODOBĚ PORÁŽET INFLACI?

.

Opačný extrém: Spekulace na vrcholu

Stejně důležité je se zaměřit na opačný extrém, kdy trhy jsou na svých maximech a mnoho investorů čeká na jejich propad. Tento scénář odráží další aspekt investičního rozhodování – spekulaci na vrcholu trhového cyklu a předpokládaný následný pokles.

Emoční stránka investování

Investiční rozhodování by mělo být založeno na objektivitě. Přestože je přirozené hledat potvrzení svých předpokladů, je důležité si být vědom rizika potvrzovacího zkreslení a otevřít se i alternativním pohledům a informacím. V konečném důsledku je diverzifikace nejen klíčem k úspěšnému investování, ale také k získání objektivního pohledu na trhy a jejich možný vývoj.

V obdobích, kdy se zdá, že svět čelí „konci“, je emocionální stránka investování ještě významnější. Je důležité udržet chladnou hlavu, nenechat se strhnout panikou a naopak v dobách nižších cen přikupovat aktiva.

Poučení

Příběh tohoto investora je příkladem objektivity, zkušeností a důležitosti správného poradenství. Jeho zkušenost je poučením pro všechny, kteří stojí na prahu investičního rozhodování. Investování je cesta, která vyžaduje odvahu, otevřenost a připravenost učit se z vlastních i cizích zkušeností.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.