ETF fondy nebo-li indexové fondy – Co to je, jak fungují a pro koho se hodí?

Zase nějaký podvod na lidi? Ani náhodou! Z mého pohledu se jedná o finanční nástroj pro 21. století. V dnešním článku vysvětlím pojem ETF fondy nebo-li indexové fondy – jak fungují, pro koho se hodí, jejich poplatky a kdy je využít v portfoliu?

Podvod 21. století

Může se zdát, že se jedná o další nástroj, který vymysleli lidé z Wallstreet, aby mohli z investorů vytahovat další a další peníze. Ale opak je pravdou. ETF fondy jsou pasivní indexové fondy, poměrně hodně diverzifikované a málo nákladové, které svou konstrukcí udělají z investičního portfolia bezkonkurenční výhodu.

INVESTIČNÍ PORTFOLIO, KTERÉ VYDĚLÁVÁ

Co znamená ETF fondy?

Také indexové fondy jsou založeny na stejném principu jako podílový fond. Tedy nakupovat diverzifikované portfolio. 

Pokud chceme diverzifikovat akciové portfolio nákupem akcií, potřebujeme velký objem peněz. Výhoda podílového fondu a ETF fondu je, že můžeme investovat od nízkých částek a pomáhají tak drobným investorům investovat do nadnárodních společností.

Chcete investovat do společností jako je Apple, Microsoft, Samsung, BMW, Google, Amazon, Facebook, Johnson & Johnson a další? Chcete mít kvalitně diverzifikované portfolio a chcete se podílet na zisku z každého prodaného iPhonu, auta, počítače atd, ale nemáte miliony dolarů? Nevadí, vyhledáte indexové fondy, které mají takové zaměření a do těchto společností investuje. Získáte tím investici s velkou diverzifikací, nízkou nákladovostí a budete vlastnit akcie nadnárodních firem.

Do čeho investovat? Kam uložit peníze a jak je nejlépe investovat?

Jak indexové fondy fungují a jakou mají nákladovost?

Indexové fondy spravuje investiční společnost, která je vytváří, vy se o nic nestaráte. S ETF fondy se obchoduje na kapitálových trzích a abyste mohli takový fond koupit, potřebujete obchodníka s cennými papíry (FIO, Patria, Degiro …).

Výhoda ETF fondů je v jejich nákladovosti a to z důvodu tzv. pasivní správy. Na rozdíl od podílových fondů nemají aktivní správu. Cílem podílového fondu je mít lepší výnos než nabízí trh, proto manažer podílového fondu vybírá, prodává, nakupuje a upravuje portfolio tak, aby dosahoval vyššího zhodnocení.

Kdežto indexové fondy na začátku zvolí strategii a již dále neupravuje, na rozdíl od podílového fondu. Indexový fond kopíruje vybraný index (např. S&P 500, DAX, Gold, Ropu …).

Průměrná nákladovost podílových fondů se pohybuje kolem 2 % ročně, zatímco ETF fondy mají průměrnou nákladovost 0,4 % ročně. Což z něj dělá zajímavý nástroj k investování.

CHCETE INVESTOVAT SE ZISKEM? Ukáži vám jak na to.

Rozdíly mezi investici do podílových fondů a ETF fondů

Hlavní rozdíl mezi ETF a podílovými fondy vidím v jejich nákladovosti a v okamžitém nákupu indexového fondu. Pokud chcete využít propadu na trzích a pošlete peníze do podílového fondu, nákup se provede cca za 10 dní. U ETF fondů se nákup realizuje ihned.

ETF fondy dávají investičnímu portfoliu velkou přidanou hodnotu. Chcete-li správně diverzifikované investiční portfolio, klikněte ZDE.

Již 10 let se zabývám finančním a investičním poradenstvím. Za tu dobu se mi podařilo pomoc lidem se správným nastavením pojištění vč. vyřizování pojistných událostí a nejen to. Vyjednal jsem lidem hypotéky, kde byl cíl nabídnout lepší podmínky, než mají nyní - a to se mi daří. Dále jsem navrhl investiční portfolia, které jsou dlouhodobě úspěšné. Po čase jsem zjistil, že není v mých silách pomoci všem (co se času týče). A proto vznikl tento web, který spravuji. Píši zde články ze světa financí, kde radím s konkrétními problémy, odpovídám na dotazy, abych lidem předal mé dlouholeté zkušenosti. Pokud mi to čas dovolí, pomohu i Vám, napište mi na petr@jakhospodaritspenezi.cz nebo zavolejte na mé osobní číslo 605 503 236.

Přihlaste se k odběru informací, které hýbou světem.

Více rad a tipů budete dostávat do vašeho emailu a žádná novinka vám neunikne.