Pojištění smrti: Na co si dát pozor? Jak vše levně nastavit a určit částku?

Za svou téměř desetiletou praxi jsem viděl několik pojistných smluv, ze kterých by pojišťovna v případě smrti nevyplatila ani korunu. Jak je to možné? Protože 80 % těchto smluv bylo sjednáno tak, že lidé měli pojištění smrti pouze s důvodu úrazu. Což je špatně!

Kdo pojištění smrti potřebuje?

Pojištění smrti/úmrtí potřebuje člověk na jehož příjmu je někdo závislý – manželka, děti, rodiče. Pokud na příjmu není nikdo závislý a pozůstalí nebudou finančně strádat, není potřeba pojištění smrti.

Jak vypočítat pojistnou částku pojištění smrti?

Pojistná částka by měla odpovídat příjmům pozůstalých s přihlédnutím na vdovský a sirotčí důchod. Také záleží na tom, jestli máte dluhy a jejich aktuální zůstatky. Dále je důležité při výpočtu pojistné částky zohlednit cíle rodiny. Myslím tím např. zabezpečit financování studií dětí atd.

Výše pojistné částky také ovlivňuje majetek pojištěného. Jinou pojistnou částku bude mít člověk, který nevlastní nic (nemovitost, finanční produkty) a jinou pojistnou částku bude mít člověk, který pronajímá byty, má zainvestováno ve fondech, v penzijku a dalších finančních produktech. Jakmile tyto okolnosti zohledníte již při výpočtu, ušetříte pěkné peníze a nebudete zbytečně platit pojišťovně.

Jak smlouvu správně nastavit?

Aby pojištění správně plnilo svou funkci, je třeba nastavit riziko smrti z jakékoli příčiny (nemoc + úraz). Pojistná částka a její správné nastavení by mělo odpovídat příjmu pozůstalých s přihlédnutím na vdovský a sirotčí důchod, což málo poradců dělá. Vlivem toho lidé platí zbytečně velké částky, které nemusí. Obecně doporučuji vypočítat zajištění rodiny na dobu tří let.

Všechny pojišťovny umožňují nastavit pojistnou částku konstantní, lineárně klesající nebo kombinací. Jak už název napovídá klesající znamená, že každým měsícem se pojistná částka snižuje. Proto se toto nastavení hodí pro hypotéku či úvěr.

Pojištění smrti úrazem je zbytečné.

Co mají společného pojištění úmrtí z důvodu úrazu a havarijní pojištění proti střetu s Bugati Veyron? Více než se zdá.

Někteří si myslí, že pokud mají pojištěný úraz, tak jsou skvěle pojištěni. Bohužel opak je pravdou, statistiky hovoří jasně. Pojištění smrti úrazem je levné, ale hlavně zbytečné. Díky televizi máme pocit, že úraz hrozí častěji. Pro televizi a její sledovanost je zajímavější lidem sdělit, že někdo „nerespektoval“ červenou na železničním přejezdu než to, že někdo umřel na zástavu srdce.

Díky tomu máme dojem, že úraz hrozí více, neboť je to často v televizi. Když se podíváme na statistiky úmrtí zjistíme, že 5% lidí postihne úmrtí z důvodu úrazu, vše ostatní je z důvodu nemoci. A můžete argumentovat, že více jezdíte autem nebo dokonce vaše práce je více riziková. Pokud by tomu tak bylo, statistiky měly jiná čísla. Myslete na to při úpravě pojištění smrti.

Pojištění smrti úrazem je stejné, jako by pojišťovny vymyslely havarijní pojištění pouze při střetu s Bugati Veyron. Při střetu s ostatními vozidly by nezaplatily ani korunu.

Kvalitní životní pojištění není jen o úmrtí, je nutné správně nastavit pojištění pracovní neschopnostiinvalidity.

Kolik můžete ušetřit na správném nastavení?

Jakmile zvolíte pojištění smrti klesající nebo konstantní pojistnou částku a nad celým nastavením smlouvy popřemýšlíte, ušetříte spousty peněz.

Naposledy se mi podařilo u klientů na pojištění smrti ušetřit cca 320 Kč měsíčně, což potěší. Chcete-li abych prověřil kolik peněz mohu ušetřit vám, kontaktujte mne, můžete jenom získat.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.