Jak investovat 10 milionů korun, aby to dávalo smysl?

Když jsem byl menší, rád jsem se díval na pohádku strýčka Skrblíka, který se každé ráno probudil a šel si zaplavat do trezoru ve svých zlaťácích. Připomnělo mi to mou poslední schůzku s klientem, který je podnikatel, má firmu kde je majitelem a bez něj by firma nebyla tak úspěšná jak je. Tento klient si své tvrdě vydělané peníze hýčká, zkrátka má o ně strach – obrazně řečeno, rád v nich plave a užívá si je. To je jeden z důvodů, proč vydělané peníze uložil do banky, nechtěl riskovat. Trvalo mu to dva roky, než začal řešit jak investovat vydělaných 10 milionů korun, kam je smysluplně uložit a jak nad vším přemýšlet. Trvalo mu dva roky než si uvědomil, že inflaci je třeba porážet a ne se s ní smířit.

Mínus 2 miliony korun

To že klient čekal 2 roky ho stálo hodně peněz, konkrétně 1.940.000 Kč, v letech 2021 a 2022 byla totiž průměrná inflace přes 9%, mohlo to ale pro něj být i horší.

Znám případ i jiného klienta, ten udělal špatné a neuvážlivé rozhodnutí. Starost s penězi chtěl mít rychle vyřešenou, tak koupil byt – koupi nemovitosti přece nejde šlápnout vedle. Věřte mi, že lze. Ve finále se investice do nemovitostí stala noční můrou. Špatná lokalita a neschopnost sehnat nájemce. Následný prodej trval dlouho a klient musel byt nabídnout pod cenou a doufal, že se najde někdo, kdo bude mít o byt zájem.

Změňte mysl na novou roli

Když komunikuji s podnikateli a majiteli firem zjišťuji, že je ještě jedna překážka. Podnikatelé si musí mnohdy přenastavit mysl z role podnikatele, na novou roli správce. Podnikatele chtějí ve svém oboru výnos 20, 30% a zde je třeba změnit myšlení na roli správce. V případě, že investujete jako správce, budete chtít majetek ochránit a přidat něco nad inflaci.

Zkrátka začít se chovat jinak a mnohdy zjišťuji, že pro podnikatele je to to nejsložitější. Přestat přemýšlet o tom, kolik vyděláte, ale začít se zamýšlet nad otázkou, jak majetek ochráníte.

Postavili jste firmu, která je úspěšná, budete ale peníze donekonečna stále reinvestovat? Bude tady firma i za 20, 30 let? Když se změní technologie a podmínky pro podnikání, bude firma i nadále úspěšná? Postavíte další firmu, podaří se to? Přerod podnikatele na správce je mentálně náročný, ale nutný.

Jak investovat, abych nešlápl vedle?

Správně uložit peníze znamená, že je třeba se zamyslet, ujasnit si co plánujete, dát si čas na přemýšlení, určit si priority, uvědomit si co vás dělá šťastným, kdy peníze budete potřebovat a s někým se poradit o tom, jak správně investovat volný kapitál. To znamená, že tím nejdůležitějším krokem je krok mentální. Nejdříve si ujasnit vaše cíle.

Nevymýšlejte kolo.

Řešením je podívat se na to, jak to dělají nejbohatší lidi na světě. Poučit se z jejich chyb, inspirovat se jak přemýšlejí nejbohatší o strategii, struktuře a systému. To může být vodítko od čeho se odrazit a proč takto přemýšlet.

Otázka je, chcete to dělat stejně nebo jinak? Chcete to dělat podle systému, který byl vymyšlen po dlouhé generace bohatých lidí? Já jsem přesvědčen, že minimálně za vyslechnutí to stojí.

Je důležité si uvědomit, že starat se o majetek tak, aby se nerozpustil je práce jako každá jiná. Zkuste u baráku nesekat trávu, rok nebo dva. Zkuste nechat dva roky vypnutý dům a pak se jeďte podívat. Stejné je to s firmou a majetkem.

Pomůže vám kladení vhodných otázek, systém a filozofie přístupu – vznikne z toho správné a elegantní řešení.

.

KDE ULOŽIT PENÍZE A JAK DLOUHODOBĚ PORÁŽET INFLACI?

.

Ještě jedna věc. Pokud je pro vás 10 milionů korun starost, existuje hodně lidí, kteří vás o ně připraví. Člověk si to ani neuvědomí, ale tam si koupíte auto, tam dovolenou, tam nevýhodný být a je to. Po čase zjistíte, že jste udělali špatná rozhodnutí jen proto, že jste chtěli mít starost o majetek z krku.

Rozumnější je přemýšlet o tom co je v mém životě důležité co mě dělá šťastným, jaké mám cíle – to jsou věci, se kterými začínám rozhovor. Neřešit kam peníze uložíte a jak je investujete, vede k volbě špatných rozhodnutí a neuváženým útratám. Ale taková řešení nejsou správná a elegantní, nemají hlavu a patu.

Vyhněte se takovému přístupu, přemýšlejte jinak a bude to příjemnější. Když vím co chci, dělá se to lépe. Když vím kam jdu, vím co dělat.

Možná, že jsem vás zklamal – nedozvěděli jste se: Uložte peníze tam a tam, do toho a tam toho. Ne, správné řešení je jinde.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.