Odkud se vzala firma Phoenix Investor? Jaká je její historie a co nabízí? – zkušenosti a recenze

Na tomto webu jsem psal článek o společnosti Ertrag & Sicherheit (E&S), která dostala nemalou pokutu od ČNB za klamavé a špatné investiční poradenství (více ZDE). Společně s poplatky E&S se jednalo o poradenství, které bylo předražené a vydělávalo všem, jen ne klientům. Proč začínám článek o Phoenix Investor s nějakými informacemi o společnosti Ertrag & Sicherheit? Co tyto firmy mají společného?

Co mají společného?

Phoenix Investor má společného s E&S více, než se na první pohled zdá. Jednalo se o firmu typu MLM (multilevel marketing), která v ČR nabízela investování do podílových fondů Franklin Templeton. Posléze poradci E&S začali prodávat falešné zlato EVVE a falešné uzavřené fondy Shedlin (více ZDE). A právě poslední produkty jim byly osudné. Společnost E&S dostala pokutu od ČNB (více ZDE) a v ČR končí činnost. Poradci z krachující společnosti přecházeli do společností Partner Bank, Phoenix Investor a dalších.

Dnes se podíváme na nabídku investování přes Phoenix Investor. V příštím článku se podíváme na nabídku poradců společnosti Partner Bank.

Otázka je, jak moc jim na základě zkušeností s E&S můžeme věřit, že poradenství myslí vážně. A také je otázka, jestli jste ochotni jim svěřit peníze a obětovat je případnému neúspěchu. Mé investiční poradenství vychází z jiných předpokladů a zkušeností.

Vysvětlení

V každém oboru a firmě jsou lidé, kteří svou práci dělají kvalitně a nekvalitně. A proto cílem tohoto článku není někoho pomluvit či urazit, ale cílem článku je, aby se čtenář zamyslel a ověřil si získané informace.

Možná, že si říkáte: „nová společnost, lepší poradci, lepší poradenství, lepší servis, lepší přístup, lepší marketing a výhodnější poplatky.

Otázka zní: proč věřit Phoenix Investor a lidem, kteří přešli z krachující společnosti? Jaká je jistota, že nová firma to myslí s poradenstvím vážně? Hodláte podstoupit riziko toho, že svěříte peníze společnosti (poradcům) s ne příliš hezkou historii?

Jaké produkty Phoenix Investor nabízejí?

Společnost Phoenix Investor nabízí fondy investiční společnosti Franklin Templeton (FT) popř. střešní fond s názvem „Best of Templeton“. V podstatě střešní fond nakupuje podílové fondy od Franklin Templeton a za správu si účtuje roční poplatek. Vybrat si můžete ze strategií FT World Dynamic a FT World Balanced. Střešní fond „Best of Templeton“ spravuje společnost Moventum Asset Management S.A. a k provádění transakcí využívá platformu Moventum S.C.A.

Při podpisu smlouvy o investování zjistíte, že zde figuruje společnost Phoenix Asset Risk Management AG, která zde figuruje jako finanční poradce (zprostředkovatel).

Phoenix Investor a poplatky

Původní společnost Ertrag & Sicherheit nabízela fondy s dvojími poplatky. To znamená, že klient aby mohl investovat přes E&S, musel nejdříve uhradit servisní poplatek u E&S, poté hradil klasický vstupní poplatek do podílového fondu cca 5% (více v článku Ertrag & Sicherheit). Jaké poplatky má Phoenix Investor?

Vstupní poplatek u Phoenix Investor je podobný. To znamená servisní poplatek ve výši až 57.000 Kč. Ano, jedná se o poplatek pro celou rodinu, tzn. pokud bude chtít otevřít účet manželka, dítě, pak je to zdarma. A skutečně pro někoho se to může jevit jako benefit. Ovšem z mé praxe mohu říct, že nemám žádného investora, který by investoval na tři účty a posílal tři platby.

Roční poplatky jsou u klasických fondů a u střešního fondu „Best of Templeton“. Bude-li investor investovat do střešního fondu „Best of Selection“, bude hradit:

  • poplatek platformě 0,25% ročně (plus příslušná DPH),
  • poplatek za správu portfolia ve výši 0,45% ročně (plus příslušná DPH),
  • servisní poplatek 1,75% ročně (plus příslušná DPH),
  • manažerský poplatek fondů Franklin Templeton, které střešní fond Best of Selection nakupuje (1% – 2,5%).

Po sečtení zjistíte, že pravidelné roční poplatky budou ve výši od 3,6 %, což je hodně. Průměrná nákladovost portfolia by se měla pohybovat v jiných číslech.

CHCETE INVESTOVAT SE ZISKEM? Ukáži vám jak na to.

Jaké jsou výhody investování přes Phoenix Investor

Kdykoliv mi zavolá čtenář mých článků s tím, že měl několik schůzek s poradci ze zmíněných společností, kopíruje se stejný scénář. Proto mé doporučení zní: zapomeňte na argumenty a výhody investování přes tyto společnosti, které jste doposud slyšeli, neboť většina z nich neexistuje. Například výhody o:

Bohužel se nic nezměnilo, pouze lidé od Ertrag & Sicherheit změnili barvu dresu a přešli k Phoenix Investor resp. Partner Bank, ale pořád se jedná o ty samé lidi, se stejnými návyky. Mé investiční poradenství vychází z jiných předpokladů a zkušeností.

Již 10 let se zabývám finančním a investičním poradenstvím. Za tu dobu se mi podařilo pomoc lidem se správným nastavením pojištění vč. vyřizování pojistných událostí a nejen to. Vyjednal jsem lidem hypotéky, kde byl cíl nabídnout lepší podmínky, než mají nyní - a to se mi daří. Dále jsem navrhl investiční portfolia, které jsou dlouhodobě úspěšné. Po čase jsem zjistil, že není v mých silách pomoci všem (co se času týče). A proto vznikl tento web, který spravuji. Píši zde články ze světa financí, kde radím s konkrétními problémy, odpovídám na dotazy, abych lidem předal mé dlouholeté zkušenosti. Pokud mi to čas dovolí, pomohu i Vám, napište mi na petr@jakhospodaritspenezi.cz nebo zavolejte na mé osobní číslo 605 503 236.

Přihlaste se k odběru informací, které hýbou světem.

Více rad a tipů budete dostávat do vašeho emailu a žádná novinka vám neunikne.