Odkud se vzala firma Phoenix Investor? Jaká je její historie a co nabízí? – zkušenosti a recenze

Na tomto webu jsem psal článek o společnosti Ertrag & Sicherheit (E&S), která dostala nemalou pokutu od ČNB za klamavé a špatné investiční poradenství (více ZDE). Společně s poplatky E&S se jednalo o poradenství, které bylo předražené a vydělávalo všem, jen ne klientům. Proč začínám článek o Phoenix Investor s nějakými informacemi o společnosti Ertrag & Sicherheit? Co tyto firmy mají společného?

Co mají společného?

Phoenix Investor má společného s E&S více, než se na první pohled zdá a nejeden člověk by měl být na pozoru. Firma E&S poskytovala na českém trhu investiční poradenství, které bylo nekvalitní. Bylo založené na MLM, tedy pozvěte kamarády, kteří vám důvěřují, kteří se neptají a zainvestují.

Společnost E&S (její poradci) nabízela nákup falešného zlata a ztrátové uzavřené fondy Shedlin (více ZDE). Z toho důvodu udělila ČNB firmě pokutu (více ZDE), která po čase krachuje a ukončuje činnost.

Bývalí manažeři E&S zakládají novou společnost Phoenix Investor a přetahují si poradce k nové společnosti. Otázka je, jak moc jim můžeme věřit, že poradenství myslí vážně. A také je otázka, jestli jste ochotni jim svěřit peníze a obětovat je případnému krachu či neúspěchu.

V investování doporučuji neakceptovat ihned první nabídku, ale doporučuji poptat další návrhy a až poté investovat tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat a dávat smysl. Není to jen o nabídce, ale je to o důvěře v poradce.

Možná, že si říkáte: „nová společnost, lepší poradci, lepší poradenství, lepší servis, lepší přístup, lepší marketing a výhodnější poplatky.“ Opravdu nové koště dobře mete?

Otázka zní: proč věřit Phoenix Investor a lidem, kteří přešli z krachující společnosti? Jaká je jistota, že nová firma to myslí s poradenstvím vážně? Hodláte podstoupit riziko toho, že svěříte peníze společnosti (poradcům) s ne příliš hezkou historii?

Různé společnosti nabízí tzv. fondy životního cyklu a přímé investice do podílových fondů. O co se jedná? Více v článcích Fondy životního cyklu jsou dobré tak jako taxi pro neřidiče. a Přímé investice do podílových fondů – co to ve skutečnosti znamená?

Phoenix Investor a poplatky

Původní společnost Ertrag & Sicherheit nabízela fondy s dvojími poplatky. To znamená, že klient aby mohl investovat přes E&S, musel nejdříve uhradit servisní poplatek u E&S, poté hradil klasický vstupní poplatek do podílového fondu cca 5% (více v článku Ertrag & Sicherheit). Jaké poplatky má Phoenix Investor?

Poplatková struktura u Phoenix Investor je podobná. To znamená stejný servisní poplatek ve výši až 57.000 Kč.

Ano jedná se o poplatek pro celou rodinu, tzn. pokud si bude chtít otevřít účet manželka, dítě, pak je to zdarma. A skutečně pro někoho se to může jevit jako benefit. Ovšem z mé praxe mohu říct, že nemám žádného investora, který by investoval na tři účty a posílal tři platby. Je to stejné jako bych prodával drahý rodinný dům (auto) s argumentem, že cena je vysoká, ale výhodou je, že dům (auto) může využívat celá rodina.

CHCETE INVESTOVAT SE ZISKEM? Ukáži vám jak na to.

Jaké produkty Phoenix Investor budou nabízet?

Společnost Phoenix Investor nenabízí fondy Evolution. A nutno říct, že je to dobře. Nabízí fondy Franklin Templeton (FT), která je na investičním trhu velice známá a její fondy jsou poměrně kvalitní. Společnost Franklin Templeton má v ČR dobré jméno a místy se jeví jako bezkonkurenční. Ovšem na trhu existují kvalitnější, větší a úspěšnější investiční společnosti. Určitě bych nedoporučil investovat pouze do fondů Franklin Templeton, ale diverzifikovat mezi další investiční společnosti.

Zmíněná diverzifikace by měla být, jak jsem psal výše, mezi další investiční společnosti. Už moje babička mi říkala nedávej všechny vejce do jednoho košíku. A stejná by měla být diverzifikace také mezi investiční nástroje (podílové fondy, nemovitosti, komodity, ETF fondy). A právě taková kombinace a diverzifikace dává investičnímu portfoliu velký benefit a přidanou hodnotu. Právě kombinace výše zmíněných nástrojů znamená úspěšné investiční portfolio.

Závěrem

Bohužel se nic nezměnilo, pouze lidé od Ertrag & Sicherheit změnili barvu dresu a přešli k Phoenix Investor, ale pořád se jedná o ty samé lidi, se stejnými návyky.

Při výběru zprostředkovatele resp. finančního poradce, který bude spravovat vaše finance, neakceptujte ihned první nabídku, ale zjistěte si co nabízí ostatní. Přece jen jde o vaše peníze a dlouhodobou spolupráci.

Stále více čtenářů mě kontaktuje s nabídkami, které se k nim dostaly a které chtějí prověřit (zanalyzovat). Pakliže patříte mezi ně, kontaktujte mne.

Přihlaste se k odběru informací, které hýbou světem.

Více rad a tipů budete dostávat do vašeho emailu a žádná novinka vám neunikne.