Na tomto webu jsem psal článek o společnosti Ertrag & Sicherheit (E&S), která dostala nemalou pokutu od ČNB za klamavé a špatné investiční poradenství. Společně s poplatky E&S se jednalo o poradenství, které bylo předražené a vydělávalo všem, jen ne klientům. Proč začínám článek o Phoenix Investor s nějakými informacemi o společnosti Ertrag & Sicherheit? Protože mají hodně společného.
Phoenix Investor má společného s E&S více, než se na první pohled zdá. E&S byla firma typu MLM (multilevel marketing), která pořádala semináře pro veřejnost za účelem vzdělávání a možného spolupráce. Firma nabízela investování do podílových fondů Franklin Templeton, poté začali nabízet investice ICM, CAIAC a Evolution fondy, které měly velké poplatky s nulovým výnosem. Dále poradci prodávali falešné zlato EVVE a falešné uzavřené fondy Shedlin (více o tom, jak vše skončilo, čtěte na iDnes ZDE).
A právě poslední produkty jim byly osudné. Společnost E&S dostala pokutu od ČNB (více ZDE) a v ČR končí činnost. Poradci z krachující společnosti přecházeli do společností Partner Bank, Phoenix Investor a dalších. Dnes se podíváme na nabídku investování přes Phoenix Investor (PI).
Možná, že si říkáte: „nová společnost, lepší poradci, lepší poradenství, lepší servis, lepší přístup a výhodnější poplatky.“
Otázka zní: proč věřit firmě Phoenix Investor, kterou založili manažeři z krachující E&S? Jaká je jistota, že nová firma to myslí s poradenstvím vážně? Na tyto otázky neznám odpověď, tedy znám, ale nechám si je pro sebe. Člověk když zjistí, že historicky něco nefungovalo, by měl být o to více na pozoru. Jak říká Ivo Toman, známý školitel a autor úspěšných vzdělávacích knížek: „lidé se nemění“.
Společnost Phoenix Investor (PI) nabízí podílové fondy investiční společnosti Franklin Templeton (FT), přesněji řečeno střešní fond, a dále nabízí předražené, marketingem zabalené investování do zlata.
V podstatě střešní fond nakupuje podílové fondy od Franklin Templeton a za správu si účtuje roční poplatek. Vybrat si můžete z různých strategií Dynamic a Balanced. Tento střešní fond spravuje společnost Moventum Asset Management S.A. a k provádění transakcí využívá platformu Moventum S.C.A.
Jak jsem psal výše, mimo investice do podílových fondů nabízí klientům Phoenix Investor investování do zlata. Setkal jsem se s takovou praxí, že chce-li investor investovat do podílových fondů, musí se společností Phoenix Investor také investovat do zlata a naopak, i když o tuto drahou službu, v podání Phoenix Investor, nemá zájem. Jako byste šli ke kadeřníkovi, který vás ostříhá, ale až jakmile vás oholí.
Klient zde platí opět další poplatky: za zpracování, úschovu a vstupní poplatek. Vstupní poplatek se odvíjí od investované částky a je zde možnost vracení poplatku po nějaké době pravidelného spoření do zlata. Poplatek za úschovu zlata je ve výši 0,095% p.m. tedy 1,14% ročně, to vše přes společnost All Commodity Intertrading GmbH (ACI). Z mého pohledu předražený způsob nákupu zlata. Poplatky investorovi snižují reálný výnos zlata.
Původní společnost Ertrag & Sicherheit nabízela fondy s dvojími poplatky. To znamená, že klient aby mohl investovat přes E&S, musel nejdříve uhradit servisní poplatek u E&S, poté hradil klasický vstupní poplatek do podílového fondu cca 5% (více ZDE). Jaké poplatky má Phoenix Investor?
Vstupní poplatek u Phoenix Investor je podobný. To znamená servisní poplatek ve výši až 57.000 Kč. Ano, jedná se o poplatek pro celou rodinu, tzn. pokud bude chtít otevřít účet manželka, dítě, pak je to zdarma. A skutečně pro někoho se to může jevit jako benefit. Ovšem z mé praxe mohu říct, že nemám žádného investora, který by investoval na tři účty a posílal tři platby.
Roční poplatky jsou opět dva. Bude-li investor investovat do střešního fondu, bude hradit:
Po sečtení zjistíme, že pravidelné roční poplatky střešního fondu budou začínat od 3,6 %, což v dnešní době nízkonákladových fondů je hodně. Podobnou roční nákladovost měly fondy Evolution od E&S.
Kdykoliv mi zavolá čtenář mých článků s tím, že měl několik schůzek s poradci ze zmíněných společností popř. již s nimi investuje, kopíruje se stejný scénář: stejné pomluvy konkurence, stejné nepravdivé argumenty o investování. Například informace o:
Bohužel se nic nezměnilo, pouze lidé od Ertrag & Sicherheit změnili barvu dresu a přešli k Phoenix Investor (Phoenix Asset Risk Management) resp. Partner Bank, ale pořád se jedná o ty samé lidi, se stejnou poradenskou praxí. Jak říká Ivo Toman: „lidi se nemění“.
Mé osobní zkušenosti a setkávání s investory z řad zmíněných společností, mnohdy bývají smutné. Pokud by investoři tehdy měli zkušené investiční poradce, neztratili by čas a nemuseli by začínat od začátku.
Rozhodování se o tom, zda je vaše investice a spolupráce s poradcem úspěšná či nikoliv, by mělo být založeno na racionálním přístupu. Podívat se na fakta, zabývat se otázkou proč investujete, co od investování očekáváte a zda poradce toto splnil. Ujasnit si, jestli dáte Phoenix Investor nebo-li poradci ještě šanci nebo je na čase udělat změnu.
Vím, že udělat rozhodnutí může být těžké. Zvlášť když si uvědomíte, kolik peněz jste již na poplatcích poradci dali. Ovšem mnohdy je lepší si udělat pořádek, jak se říká „vyčistit stůl“, s někým se poradit, nechat si srovnat možnosti ukládání peněz, začít spravovat peníze komplexně a koncepčně. Hodně úspěchů a správné volby na vaší investiční cestě.
Disclamer č. 1: Článek nemá být brán jako osobní útok na uvedené společnosti a poradce, pracujících ve zmíněných společnostech. Nerad bych, aby text vyzněl jako disrespekt oproti poradcům, kteří pro společnosti pracují a jak věřím, dělají svou práci upřímně, jak nejlépe dovedou a jak nejlépe je jim to umožněno v oblasti vzdělávání popř. předávání informací. Cílem článku je nicméně ohradit se proti nepravdám a narovnat nevyhovující informační situaci okolo investičního poradenství, zákonům, práv investorů a fondů.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.