Odkud se vzala firma Phoenix Investor? Jaká je její historie a co nabízí? – zkušenosti a recenze

Na tomto webu jsem psal článek o společnosti Ertrag & Sicherheit (E&S), která dostala nemalou pokutu od ČNB za klamavé a špatné investiční poradenství (více ZDE). Společně s poplatky E&S se jednalo o poradenství, které bylo předražené a vydělávalo všem, jen ne klientům. Proč začínám článek o Phoenix Investor s nějakými informacemi o společnosti Ertrag & Sicherheit? Protože mají hodně společného.

Co mají společného?

Phoenix Investor má společného s E&S více, než se na první pohled zdá. E&S byla firma typu MLM (multilevel marketing), pořádala semináře, kde se tleskalo, firma nabízela investování do podílových fondů Franklin Templeton, poté začáli nabízet investice ICM, CAIAC a Evolution fondy, které dodnes mají velké poplatky a výnos v nedohlednu. Dále poradci prodávali falešné zlato EVVE a falešné uzavřené fondy Shedlin (více ZDE).

A právě poslední produkty jim byly osudné. Společnost E&S dostala pokutu od ČNB (více ZDE) a v ČR končí činnost. Poradci z krachující společnosti přecházeli do společností Partner Bank, Phoenix Investor a dalších.

Dnes se podíváme na nabídku investic přes Phoenix Investor. Otázka je, jestli jste ochotni jim svěřit peníze a obětovat je případnému neúspěchu.

Vysvětlení

V každém oboru a firmě jsou lidé, kteří svou práci dělají dobře a lidé, kteří naopak dělají svou práci špatně. A proto cílem tohoto článku není někoho pomluvit či urazit, ale cílem článku je, aby se čtenář zamyslel a ověřil si prezentované informace.

Možná, že si říkáte: „nová společnost, lepší poradci, lepší poradenství, lepší servis, lepší přístup a výhodnější poplatky.

Otázka zní: proč věřit nové firmě Phoenix Investor, kterou založili manažeři z krachující E&S? Jaká je jistota, že nová firma to myslí s poradenstvím vážně? Na tyto otázky neznám odpověď, tedy znám, ale nechám si ho pro sebe.

Jaké produkty Phoenix Investor nabízejí?

Společnost Phoenix Investor nabízí fondy investiční společnosti Franklin Templeton (FT) popř. střešní fond s názvem „Best of Templeton“. V podstatě střešní fond nakupuje podílové fondy od Franklin Templeton a za správu si účtuje roční poplatek. Vybrat si můžete ze strategií FT World Dynamic a FT World Balanced. Střešní fond „Best of Templeton“ spravuje společnost Moventum Asset Management S.A. a k provádění transakcí využívá platformu Moventum S.C.A.

Při podpisu smlouvy o investování zjistíte, že zde figuruje společnost Phoenix Asset Risk Management AG, která zde figuruje jako finanční poradce (zprostředkovatel).

Phoenix Investor a poplatky

Původní společnost Ertrag & Sicherheit nabízela fondy s dvojími poplatky. To znamená, že klient aby mohl investovat přes E&S, musel nejdříve uhradit servisní poplatek u E&S, poté hradil klasický vstupní poplatek do podílového fondu cca 5% (více ZDE). Jaké poplatky má Phoenix Investor?

Vstupní poplatek u Phoenix Investor je podobný. To znamená servisní poplatek ve výši až 57.000 Kč. Ano, jedná se o poplatek pro celou rodinu, tzn. pokud bude chtít otevřít účet manželka, dítě, pak je to zdarma. A skutečně pro někoho se to může jevit jako benefit. Ovšem z mé praxe mohu říct, že nemám žádného investora, který by investoval na tři účty a posílal tři platby.

Roční poplatky jsou opět dva. Bude-li investor investovat do střešního fondu „Best of Selection“, bude hradit:

 • poplatek platformě 0,25% ročně (plus příslušná DPH),
 • poplatek za správu portfolia ve výši 0,45% ročně (plus příslušná DPH),
 • servisní poplatek 1,75% ročně (plus příslušná DPH),
 • manažerský poplatek fondů Franklin Templeton, které střešní fond Best of Selection nakupuje (1% – 2,5%).

Po sečtení zjistíme, že pravidelné roční poplatky střešního fondu Best of Templeton budou začínat od 3,6 %, což v dnešní době nízkonákladových fondů je hodně. Podobnou roční nákladovost měly fondy Evolution od E&S, které jsou dle mého názoru odsouzeny k zániku.

Proč (ne)investovat s Phoenix Investor?

Kdykoliv mi zavolá čtenář mých článků s tím, že měl několik schůzek s poradci ze zmíněných společností popř. již s nimi investuje, kopíruje se stejný scénář: stejné pomluvy, stejné riziková portfolia, stejné nereálné výnosy, stejné nepravdivé argumenty o investování. Například informace o:

 • jejich přímých investicích, které mají „exkluzivní vlastnosti“,
 • výjimečnosti fondové společnosti Franklin Templeton, která je nejlepší a nej, nej, nej,
 • nevyplácejících dividendách u konkurence,
 • jejich výjimečných službách, které v ČR nemá nikdo,
 • VIP produktech, které nikdo nemá,
 • tajných nákladech ostatních společností (Conseq …), které berou klientům výnosy,
 • tajných poplatcích, které ostatní společnosti schválně klientům zamlčují,
 • o tom, že investor u ostatních společností není majitelem účtu, ale pouze věřitel,
 • o tom, že pokud dojde ke krachu jiného zprostředkovatel, tak se klient k penězům nedostane,
 • nevýhodných kurzových přepočtech, které má konkurence,
 • o bývalých poradcích, kteří je pomlouvají …

Bohužel se nic nezměnilo, pouze lidé od Ertrag & Sicherheit změnili barvu dresu a přešli k Phoenix Investor (Phoenix Asset Risk Management) resp. Partner Bank, ale pořád se jedná o ty samé lidi, se stejnou poradenskou praxí.

Každá mince má dvě strany.

Zkušenost a setkání s investory z řad zmíněných společností mnohdy bývá smutné. Pokud by tehdy měly správně diverzifikované portfolio, neztratily by drahocenný čas. Každé takové setkání mě utvrzuje v tom, že odbornost, profesionalita, zkušenosti a dlouhodobá spolupráce je cesta, jak být v investování úspěšný. Je pravdou, že analýza takových portfolií zabere spousty času, ale výsledek stojí za to.

Jsme autorem tohoto webu a investiční poradce. Na začátku bylo přání porozumět financím, vyznat se v investicích a nechat své peníze pracovat pro mě. Po čase se z toho stala vášeň. Dnes, po více jak 13letech praxe, jsem vyhledávaný investiční poradce, kterého baví čísla a psaní, a proto vznikl tento web. Píši zde články ze světa financí, publikuji mé myšlenky, zkušenosti a ukazuji lidem, jak by měli o financích přemýšlet, aby peníze pracovaly pro ně.

Jaké investiční nástroje jsou pro vás nejvhodnější?

Spusťte si krátký dotazník a zjistíte, které investiční nástroje byste měli volit a jak by mohlo vypadat vaše investiční portfolio.