Jaký výnos má penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření? Srovnání

Penzijko patří mezi nejoblíbenější spořící produkty na českém trhu. Pokud se řadíte mezi střadatelé, kteří služeb penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření využívají a zajímalo by vás, kolik vám vydělává, tento článek vás bude zajímat.

Před tím než se podíváme na výnosy penzijních fondů zjistěte si, kdy jste smlouvu penzijka uzavírali, neboť právě to je klíčové. Důležité datum je 31.12.2012. Pokud jste smlouvu sepsali před rokem 2013, máte penzijní připojištění (PP). A pokud jste smlouvu sepsali v roce 2013 a později, máte doplňkové penzijní spoření (DPS). Jaké jsou rozdíly?

 

 

Finanční poradce ostrava investiční poradce

 

Rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovém penzijním spoření

Největší rozdíl mezi penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je ve výnosech a v tom, kdy můžete peníze vybrat.

Pokud máte penzijní připojištění, nepočítejte s tím, že peníze v dnešní době zvyšování úrokových sazeb budou vydělávat více jak 1,5% ročně. Když zohledníme inflaci, tak peníze budou ztrácet na hodnotě.

Penzijní připojištění má jedinou výhodu (záleží na úhlu pohledu) a sice v tom, že si peníze můžete po 15 letech spoření vybrat (ale pouze část naspořených peněz).

Máte-li doplňkové penzijní spoření můžete si vybrat z několika nabízených strategií (konzervativní, vyvážená, dynamická). Pokud si zvolíte strategii vyváženou nebo dynamickou, bude výnos vyšší než u penzijního připojištění.

 

CHCI O INVESTOVÁNÍ VĚDĚT VÍCE

 

Vyplatí se přejít z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření?

Co je smyslem spořením peněz na důchod? Samozřejmě dlouhodobé odkládání peněz, které využijete v důchodovém věku. A proto si myslím, že je chyba, když lidé lpějí na benefitu „vybrat si peníze po 15 letech“ v penzijním připojištění. Proto doporučuji ať lidé neřeší zda produkt je možné před důchodovým věkem vybrat, ale místo toho řeší dlouhodobý výnos.

Jsem zastáncem toho, aby lidé, kterým zbývá do důchodu více jak 5 let přešli z penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření. Získají tím vyšší výnos a  více peněz. Pokud nad touto možností přemýšlíte a chcete se poradit co by vám to přineslo, využijte formulář níže.

 

Finanční krize se blíží, jak se na ni připravit?

 

Výnosy penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření

 

Penzijní připojištění

Nebo-li transformované fondy, musí ze zákona investovat konzervativně, a to má velký vliv na to, kolik ve finále budete mít peněz. Penzijní připojištění investuje převážně do státních dluhopisů ČR a právě ve státních dluhopisech je problém. Úroky státních dluhopisů se jen pomalu dostávají ze záporných čísel. A jestli je zde produkt (penzijní připojištění), který z větší části investuje do něčeho, co má záporný popř. mizivý výnos, nevypadá to z jeho zhodnocením příliš růžově. Níže najdete tabulku s výnosy transformovaných fondů za rok 2016 a odhadované výnosy za rok 2017.

 

Doplňkové penzijní spoření

Nebo-li účastnické fondy, mají několik strategií. Díky tomu si můžete zvolit strategii, která vám vyhovuje. Na výběr jsou konzervativní, vyvážená nebo dynamická strategie. Z mého pohledu je doplňkové penzijní spoření zajímavější volba pro lidi, kterým do důchodu chybí více jak 5 let.

Tím, že doplňkové penzijní spoření může investovat do akcií (vyvážená nebo dynamická strategie), je zde větší zhodnocení peněz. Výběr vhodné strategie doporučuji řešit až po vyhotovení finančního plánu a doporučuji vše konzultovat s finančním poradcem.

Vyvážená strategie – doplňkové penzijní spoření

Dynamická strategie – doplňkové penzijní spořenísrovnání výnosu dynamická strategie doplňkové penzijní spoření

 

Stát mimo jiné láká a nabádá lidi k tomu, aby si odkládali více peněz do penzijka. Motivací pro lidi může být státní příspěvek a odpočet daní. Přečtěte si článek o „daňové fikci“, kterou se nás stát snaží opít: Penzijko a jeho daňová úspora není žádné terno.

 

Finanční krize se blíží, připravte se na ni.

Doporučení na závěr:

Přemýšlejte nad výplatou peněz v důchodu!

Garantuji vám, že pokud budete odkládat peníze do penzijka, nezískáte správné návyky pro hospodaření s penězi v době výplaty. Jak dlouho peníze v penzijku vydrží? Rozdíly jsou značné. Napsal jsem o tom článek: Spoření na důchod a fáze výplaty: je lepší penzijko nebo podílový fond?

Jedna strana mince je fáze spoření a druhá strana je fáze výplaty peněz. Získejte správné návyky pro práci s penězi v době renty. Ukáži vám jak na to. 

 

Jsem nezávislý finanční poradce s téměř desetiletou praxí, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Vzhledem tomu, že spokojenost klientů je pro mě nejdůležitější, zabývám se dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí.