Jak funguje pojištění pracovní neschopnosti a jak pojištění nemoci správně nastavit?

Proč si sjednat pojištění pracovní neschopnosti v životním pojištění? Jak funguje a kdy ho v pojistce mít a kdy ho nepotřebuji? V dnešním článku se podíváme na to, kdy si pojištění pracovní neschopnosti sjednat a zároveň za jakých podmínek ho nepotřebujete.

 

Proč si pojištění pracovní neschopnosti sjednat?

Většině zaměstnanců na nemocenské klesne příjem o 40 %. Pojištění pracovní neschopnosti je dobré si sjednat, pokud nemáte dostatečnou rezervu na účtu a pokud budete na nemocenské, budou vaše výdaje vyšší než váš příjem. Člověk samozřejmě nikdy neví, co se může stát a pokud se chcete vyhnout budoucím problémům, je dobré být připraven.V mé praxi se setkávám s dvěma přístupy:

První je ten, že lidé chtějí být pojištěni hlavně na úraz. To znamená, že mají sjednanou denní dávku úrazem, ale nemoc neřeší, protože podle těchto názorů jim nemoc „nehrozí“.

Druhý přístup je, že lidé mají sjednané pojištění hospitalizace (nemocí či úrazem), ale pracovní neschopnost neřeší, protože opět dle jejich názoru jim to „nehrozí“. Takové odůvodnění není na místě, důsledky mohou být fatální.

Hrozí více úraz nebo nemoc?

Dle statistik je z důvodu úrazu vystavena pouze 1 neschopenka z 10. Ostatní nemocenské jsou z důvodu nemoci. Proto úrazová denní dávka nestačí. Nehledě na to, že pokud má člověk sjednanou denní dávku úrazem, plní se podle tabulek. Což je nešvar úrazových pojistek, více o tom píši v článku ZDE.

Abyste si byli 100% jisti, že máte vše správně nastaveno, je nutné sjednat pojištění pracovní neschopnosti z jakékoliv příčiny.

 

CHCI O POJIŠTĚNÍ VĚDĚT VÍCE

 

Jak pojištění nemoci nastavit?

Při sjednání pojištění nemoci (pracovní neschopnosti) si ve smlouvě určujete dvě důležité vlastnosti. A sice denní dávku a od kterého dne se bude plnit. Tyto dvě vlastnosti určují, kolik vám pojišťovna celkem vyplatí peněz. U většiny pojišťoven si můžete zvolit plnění nezpětně od 15., 29., 42. nebo 62. dne. Důležité je slovo nezpětně. Příklad: zvolíte-li pojištění pracovní neschopnosti od 29. dne, nezpětně a denní dávku 500 Kč, při nemoci, která trvá 60 dnů zaplatí pojišťovna 31 dnů, tedy 15.500 Kč.

Na trhu již existují pojišťovny, které plní zpětně od prvního dne. Pokud byste měli smlouvu nastavenou od 29.dne zpětně, denní dávku 500 Kč, při nemoci 60 dnů dostanete od pojišťovny 30.000 Kč.

Chcete s pojištěním nemoci poradit? Využijte služby POJIŠTĚNÍ se správným nastavením a bez dalších výluk a omezení.

 

Co před sjednáním pojištění nemoci překontrolovat?

Před sjednáním pojištění pracovní neschopnosti překontrolujte výluky, kdy pojišťovna neplní, dále čekací doby, tabulky a požadavky na příjem (dokládání příjmu, omezení plnění při nesplnění tabulek).

Některé pojišťovny při pracovní neschopnosti chtějí doložit potvrzení příjmu, ale nepožadují to při podpisu smlouvy, ale až při pojistném plnění. A pokud příjem neodpovídá jejím tabulkám, vyplatí méně peněz než předpokládáte. Tuto skutečnost při podpisu smlouvy záměrně zatajují.

Kvalitní životní pojištění není jen o pracovní neschopnosti, je nutné správně nastavit pojištění invalidity a úmrtí.

 

Kdy pojištění pracovní neschopnosti (NE)potřebujete?

Není nutné si pojistit nemocenskou, pokud je dostatečná rezerva na běžném účtu nebo pokud v době nemocenské jsou celkové příjmy v domácnosti vyšší než výdaje. A proto si důkladně spočítejte, zda pojištění pracovní neschopnosti potřebujete.

Snad vám článek pomohl ve správném nastavení pojištění pracovní neschopnosti, pokud máte další dotazy, neváhejte se mi ozvat.

 

Jsem nezávislý finanční poradce s téměř desetiletou praxí, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Vzhledem tomu, že spokojenost klientů je pro mě nejdůležitější, zabývám se dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí.