Nový státní příspěvek penzijka bude odměňovat ty, kteří (NE)umí počítat. Co se bude měnit u doplňkového penzijního spoření?

Státní podporou penzijka tedy doplňkového penzijního spoření, chce stát donutit lidi, aby se na důchod připravili sami a odpovědnost tak přesunout na obyvatelé. Kdy nám stát sdělí, že státní důchod nebude a že se lidé o sebe v důchodu musí postarat sami?

Myslím si, že za úpravou státního příspěvku na penzijku je mnohem více než jen zvýšení hranice pro získání maximální státní podpory a zvýšení daňových úlev. Stát nenápadně dává najevo, že jednou přijde doba, kdy lidem řekne nepříjemnou zprávu o státním důchodu.

Čím dříve si ročníky 1970 a vyšší uvědomí, že jsou v přípravě na důchod na to sami a vezmou svou důchodovou odpovědnost do vlastních rukou, budou více připraveni a nic je nepřekvapí.

Pojďme se podívat na změny v doplňkovém penzijním spoření, které se od roku 2024 plánují a podíváme se na to, jak vše využít ve svůj prospěch. Není to o tom kolik odkládat, ale je to o tom, kolik potřebujete odkládat.

Současné podmínky doplňkové penzijní spoření

Dnes je situace následující, ten kdo chce dostávat v doplňkovém penzijním spoření maximální státní příspěvek ve výši 230 Kč, musí odkládat 1.000 Kč měsíčně, což je 23% z každé úložky. Pokud je cílem maximální využití snížení daňového základu, musí střadatel celkově odkládat 3.000 Kč měsíčně. Společně se státním příspěvkem tak celkové roční zvýhodnění doplňkového penzijního spoření může dosáhnout až 6.360 Kč (230 × 12 + 3.600).

zdroj: mesec.cz

Jaké změny se plánují?

Ministerstvo navrhuje, aby došlo od roku 2024 ke zvýšení minimální částky, kterou je nutno měsíčně spořit, abyste dosáhli aspoň na nejnižší částku státního příspěvku. Minimální úroveň státní podpory ve výši 90 Kč, by od roku 2024 dostávali ti, kteří odkládají alespoň 500 Kč měsíčně.

Na maximální státní podporu od roku 2024, by dosáhl střadatel, který pošle měsíčně 1.500 Kč. Nejvyšší státní příspěvek by byl ze současných 230 Kč nově 270 Kč, tedy 18% z úložky. Ve finále tedy, když budete chtít využít maximálního státního příspěvku a zvýšíte měsíční úložku, budete procentuálně dostávat méně, než máte nyní podle současných pravidel.

zdroj: mesec.cz

U daňových výhod na doplňkovém penzijním spoření při současných podmínkách stanovuje roční limit max. 24.000 Kč pro úložky na penzijko a doplňkové penzijní spoření a roční limit 24.000 Kč pro platby na životní pojištění.

V plánu je od roku 2024, že by se od základu daně daly odečíst příspěvky v celkovém úhrnu do 48.000 Kč ročně za platby na daňově podporované produkty spoření. Zákon by tak nestanovil, kolik a kde maximálně můžete posílat, ale volba by byla na vás (tedy III. pilíř + životko).

Marketingová podpora asociace a doplňkové penzijní spoření.

Asociace penzijních společností spouští marketingovou kampaň na podporu doplňkového penzijního spoření. Nazvala ji Mám dobrý plán, kde najdete fakta o zhodnocením. Nejdůležitější jsou čísla zhodnocení a situace, kdy se vyplatí přejít ze starého penzijního připojištění do nového doplňkového penzijního spoření. Mě zaujala průměrná historická zhodnocení v jednotlivých strategiích, které najdete na obrázku níže.

zdroj: apscr.cz

Průměrné zhodnocení dynamické strategie za 8 let ve výši 6,1%, je dobrý výsledek. Ovšem podíváme-li se na výnos indexových fondů se stejným zaměřením, stejnými riziky, je výsledek o poznání lepší, více jak 10% ročně. Tomuto výnosu se přibližuje penzijní fond Consequ a jeho dynamická strategie, jehož výnos je 9%.

Kdy se penzijko vyplatí?

Možná, že jste se setkali s názory jak je doplňkové penzijní spoření špatné a jak se nevyplatí. Je pravdou, že když se penzijko špatně nastaví, tak je to produkt, který reálně nezvyšuje a neuchovává kupní sílu peněz. Ale pokud se doplňkové penzijní spoření správně nastaví a vybere vhodná strategie, jedná se o zajímavou alternativu k přípravě na důchod. Mezi ostatní efektivní způsoby odkládání peněz a čerpání investiční renty jsou: investice do nemovitosti, akcií, indexových fondů.

Správný mix instrumentů ukáže kvalitní finanční a investiční plán, který bude počítat s inflací a reálnou kupní sílou peněz v době čerpání.

Jak bych doporučil doplňkové penzijní spoření nastavit? Psal jsem článek mimo jiné o výkonnosti doplňkového penzijního spoření, odkaz je ZDE, a od toho se odvíjí mé doporučení. Pro střadatele, kterým zbývá do důchodu více jak 10 let, bych doporučil vybírat mezi dynamickými strategiemi s ohledem na rizikový profil střadatele. Vzhledem k tomu, že zkušenosti a výsledky, dle mého názoru, má nejlepší Conseq, zvolil bych Conseq dynamickou strategii.

Doporučil bych využívat penzijko lidem, kterým přispívá zaměstnavatel, kteří chtějí využívat státní příspěvek a kteří jsou přesvědčeni, že se jedná o dobrý produkt. Pokud by mi to finanční situace umožnila, nastavil bych takovou částku, abych získal maximální státní příspěvek. Ale pozor, nevyužíval bych daňovou úlevu. Proč?

Je daňová úspora na penzijku zajímavá?

Jednoduchá otázka, ovšem nelehká odpověď. Každý od odkládání peněz a finančního nástroje očekává něco jiného. Já osobně mám priority následující: přehled, schopnost využívat propady, dostupnost peněz, volnost, zhodnocení, nástroj bez závazků, nulová daň z výnosu. Z těchto důvodů penzijko nevyužívám a raději investují do ETF fondů, dividendového portfolia a akcií. Mám v plánu čerpat investiční rentu a pasivní příjem z dividend – to můžete dělat také. Pokud bych zvolil doplňkové penzijní spoření s využitím maximálního státního příspěvku, nebudu dosahovat výsledků jaké v ETF a akciích.

Myšlenka daňových úspor se mi jeví jako malá past. Proč? Připustím, že budu využívat maximálních státních podpor (příspěvek + snížení daní), snížím si tak daňový základ, ale ve finále více peněz mít nebudu. To bych musel svědomitě každý rok vzít daňovou úsporu a poslat peníze do penzijka. U dividend je to něco jiného, na účtu vidíte, že vám někdo poslal peníze navíc a pošlete je vydělávat znovu.

Ovšem nechci aby vše vyznělo tak, že čtenáře od doplňkového penzijního spoření odrazuji. Vůbec ne. Jsem si vědom toho, že ne každý se chce zabývat investováním, plánovat pasivní příjem z portfolia, plánovat kdo peníze bude dědit atd. Někdo se nechce s nikým poradit, protože má špatnou zkušenost s poradci, a proto raději sáhne po penzijku, které je na trhu od roku 1994. Ovšem existují poradci, kteří svou práci dělají poctivě a jak jsem psal výše, penzijko není špatné, ale musí se správně nastavit.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor, napište si o nezávaznou konzultaci.