Je doplňkové penzijní spoření pro děti takové terno?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Máte děti a rádi byste jim něco spořili? Existuje několik možností, kde svým ratolestem odkládat peníze. Dnes se podívám detailněji na doplňkové penzijní spoření pro děti, které nově můžete uzavřít od roku 2016. Podle některých penzijních společností, by se mělo jednat o jeden z taháku pro zvětšení zájmu o doplňkové penzijní spoření.

Jaké jsou podmínky aneb co Vám reklama neřekla?

Několikrát jsem viděl reklamu na doplňkové penzijní spoření pro děti. Znělo to tak lákavě. Ostatně jako každá reklama v televizi. Existuje pár podmínek, které udělají tento finanční produkt „nevýhodný“. Vypadá to jako výborný nápad. Budeme spořit dětem, z každé tisícovky nám stát přidá 230 korun, takže na studium máme kde sáhnout. Spořit dětem je určitě chvályhodné, ale co když peníze budete potřebovat dříve? Na tuto otázku poslanci také mysleli. Novela zákona říká, že možnost částečného výběru lze v osmnácti letech dítěte, ale délka spoření musí trvat alespoň 120 měsíců, tedy 10 let. Částečný výběr znamená vybrat si v 18 letech maximálně třetinu.

Spoření pro děti a modelový příklad

Řekněme, že budeme spořit 1000 Kč měsíčně. V penzijní fondu za 18 let budeme mít kolem 380 tisíc korun. Pokud budete chtít z těchto peněz zaplatit školné, vyberete maximálně třetinu, tedy 98 tisíc korun. Když nám peníze ještě stát zdaní, není to žádná výhra.

Pro srovnání, pokud bychom nespořili do penzijního fondu, ale 1000 Kč měsíčně bychom odkládali do podílového fondu, budeme mít za 18 let 389 tisíc korun. Tyto peníze si můžete kdykoliv vybrat a neplatíte daň z výnosu (pokud peníze necháte ve fondu déle jak 3 roky).

Sečteno podtrženo

Mě osobně se jeví myšlenka doplňkového penzijního spoření jako špatná. A to vše proto, že se nechci spoléhat na stát. Na stát se nechci spoléhat  v důchodu a ani v případě spoření. Nevěřím státu, že v průběhu doby podmínky nezmění. Obávám se, aby za X let stát neřekl „Tak a nyní si na peníze nesáhnete vůbec.“ nebo „Občané, snižujeme Vám státní příspěvek.“ nebo „Na peníze si sáhnete, ale s vyjádřením soudu.“, stejně jak tomu bylo u stavebního spoření. Chci odkládat peníze tam, kde stát nemůže zasahovat. Tento můj názor pramení z mého příběhu. Jednou jedinkrát jsem požádal stát o pomoc, bez šance.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profíka, na kterého se mohou spolehnout. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma