Jak se dotknou změny stavebního spoření na výnosu? Toto udělejte a vyděláte!

Jedinou konstantou v životě je změna. Přesně tato věta se mi vybavila, když jsem zaslechl o změnách na státem podporovaném stavebním spoření. Opět. Už mě to ani nepřekvapuje. Něco se řekne a po čase se to změní. To je důvod proč tyto podporované produkty nevyužívám a raději dlouhodobě investuji.

O co jde?

Vláda plánuje sáhnout do podpory na stavební spoření. Vzhledem k tomu, že většina lidí zakládá stavebko z důvodu spoření a jeho podpory státu, je nyní správná doba se poohlédnout po jiné alternativě. 

Nově založené smlouvy nebudou dostávat státní podporu a na starých smlouvách bude výše státního příspěvku snížena na 1.000 Kč ročně. Tím se sníží celková výnosnost stavebního spoření a z mého pohledu, nebude již tento produkt pro zhodnocování úspor dávat smysl.

Má cenu si zakládat novou smlouvu?

Nabízí se otázka, zda je výhodné co nejdříve navštívit jakoukoliv pobočku stavební spořitelny a rychle si založit stavební spoření, ať střadatel dostane alespoň 1.000 Kč ročně nebo již nyní kalkulovat a podívat se na věc komplexněji.

Nabídky stavebních spořitelen se nyní předhánějí v tom, jak nalákat nové klienty. „Roční zhodnocení až 6,4%“, jiná nabídka hlásá „Akční výnos až 7,69%“. A teď se v tom vyznejte. Na marketingové nabídky, které se předhánějí v tom, kdo napíše lepší číslo, jsem imunní. Pravidlem je, že poplatky jsou všude a záleží, zda spořitelny férově tyto poplatky započítá do konečného výnosu. Za vedení účtu stavebního spoření se většinou účtuje roční poplatek kolem 300 Kč, což snižuje skutečný výnos.

Každé zdarma něco stojí. Tam je podmínka cílové sumy, tam podmínka poslání určité platby, tam podmínka otevření účtu, tam podmínka X plateb kartou. Spíše bych se zabýval otázkou: kde je záruka, že stát nebo stavební spořitelna podmínky opět nezmění? Záruky nejsou.

Co doporučuji?

Samozřejmě sto lidí sto chutí. Každý bude vnímat podmínky státu jinak a podle toho se bude rozhodovat. Já osobně jsem stavebko, jako způsob zhodnocování úspor, nikdy nebral vážně a nikdy jsem ho nevyužil. S touto úpravou podmínek státu se můj postoj nezmění, je to změna k horšímu, opět.

Setkával jsem se s názorem, že si lidé stavebko sjednali protože se jim líbila státní podpora, ale už nepřemýšleli zda peníze budou za 6 let potřebovat nebo nikoliv a kde případně peníze po 6 letech uložit. Spíše doporučuji položit si otázku: kdy je pravděpodobné, že peníze budu potřebovat? Podle této odpovědi bych teprve vybíral finanční produkt. 

Máte stavebko?

Patříte-li k lidem, kteří produkt stavebního spoření využívají a krok vlády vás zklamal a chcete, lidově řečeno, poslat peníze opravdu vydělávat, možností jak začít je několik. 

Nejprve bych vám doporučil se zamyslet, kdy peníze budete potřebovat a podle toho vše naplánovat. Krátkodobé peníze uložit na účet, kde aktuálně nabízím 6,25% bez podmínek (popřípadě najít na trhu něco podobného) nebo peníze dlouhodobě bezpečně investovat – zkrátka začít nad penězi přemýšlet, komplexně plánovat, dát jim strategii a řád, a hlavně začít ihned – vrátí se vám to.

Nevíte-li si rady, napište si níže o krátkou konzultaci, budu vás kontaktovat.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.