Děti, peníze nerostou na stromech aneb finanční gramotnost pro děti

Finanční gramotnost pro děti

Strejdo co to používáš za plastovou kartičku při placení? Ptá se má neteř 🙂 Jako člověk kolem kterého se pohybuje spousty dětí mám pocit, že je nesmírně důležité učit děti finanční gramotnosti. Peníze se používají v každodenním životě a díky nim se najíme, oblečeme a máme střechu nad hlavou. Vzhledem k tomu, že je trendem se papírových peněz zbavovat a nahradit je penězi plastovými, je důležité vysvětlit dětem, kde se peníze berou a vytvářejí.

Co si děti při nákupech myslí, když při placení pozorují kouzelnou plastovou kartičku, díky které si z obchodu odnášíme ovoce, zeleninu, bonbóny a čokolády? Z pozorování dětí mnohdy vidím, že nemají tušení jak tato kouzla fungují a finanční gramotnost pro děti by jim mohla pomoci.

Otázka tedy zní, jak jim jednoduše vše vysvětlit aby to pochopily a zároveň aby si odnesly správné finanční návyky? Kolik dávat dětem kapesného? Jak v dětech vychovávat nebojácného podnikatele?

Tím, že děti nenaučíme finanční gramotnosti, stane se to, že děti budou otroky peněz. Co to znamená a jak to změnit?

Finanční gramotnost pro děti aneb tři úhly pohledu

Poznal jsem rozdílné pohledy na tu samou situaci. Představte si, že jdete nakupovat do malého obchůdku a dítě zakřičí: „Mami/tati tamtu hračku bych moc chtěla, prosím kup mi ji“! Pokud své dítě chcete učit finanční gramotnosti, můžete odpovědět několika způsoby:

  1. Víš, ale tato hračka je drahá a stojí hodně penízků, tu si nemůžeme dovolit.
  2. Víš, můžeš si ji koupit sama a sice z kapesného si na ni můžeš našetřit.
  3. A co takhle si na hračku vydělat? Jde ti skvěle malování, co kdybys vytvořila 10 obrázku, obrázky prodáš a jakmile budeš mít dost peněz, koupíš si ji?

První odpověď v dětské mysli zakotví vzorec, nejsem schopna tolik peněz vydělat, mám omezené množství a nikdy na to nedosáhnu.

Druhá odpověď naučí dítě trpělivosti. Je možné hračku si pořídit a začne si peníze odkládat.

Třetí odpověď řekne dítěti ano, mohu si to dovolit. Svůj talent využiji k výdělku, při tom se naučím obchodovat, trpělivosti, určit cenu a mnoho dalšího.

Budujte v dětech to, že peníze jsou tvorbou jejich myšlenek, akcí, talentu, kreativity a zábavy!

Proč dávat dětem malé kapesné a hlavně za něco?

Nedávno jsem četl článek o tom finanční gramotnosti a o tom, jak děti bohatých lidí dostávají malé kapesné. Pod článkem byla diskuze, kde se lidé divili proč tomu tak je. To jsou takoví skrblíci? Jak to, že jim nedopřejí nejnovější smartphone, když na to mají?

Připadá mi, že žijeme v imagové době. Úspěch musí být vidět. Mami a tati kup mi to, protože to mají ostatní a já chci vypadat, že jsem úspěšný. Sice netuším na co mi to bude, ale budu „in“. Bohužel opak je pravdou. Dítě není úspěšné a finančně gramotné, pokud pro získáni dané věci nic nedělá. Naopak, má pocit, že vždycky dostane vše zadarmo.

Co bohatí lidé?

Bohatí lidé chtějí, aby jejich děti byly finančně gramotné a aby kromě radosti z pořízení nové věci pocítily ještě hrdost, motivaci, touhu nepřestat. Proto jim ukazují, že peníze mají svou hodnotu.

Chceš nejnovější iPhone? Fajn, je to možné! Co svému snu obětuješ? Co uděláš navíc, aby měl nový iPhone pro tebe skutečnou hodnotu? V tu dobu si dítě rozmyslí, jestli iPhone chce nebo potřebuje. Kdo není ochoten snu něco obětovat, ten ho nepotřebuje, jen chce.

Malým kapesným docílíte, že se děti naučí spořit a nebudou si v životě žít nad své poměry. To znamená, když si budou chtít něco koupit, našetří si na to nebo si na danou věc vydělá. Nepůjde do banky a půjčí si peníze. Tomu se říká finanční gramotnost pro děti.

A když je naučíte, že ušetřené peníze nemusí spotřebovat (sníst či utratit), ale mohou je zasadit a sklidit peněz mnohem víc, budete hrdí neboť finanční gramotnost pro děti funguje.

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*