Jak investovat během vojenského útoku aneb války a akciové trhy.

Bohužel, je to tady.

Nemyslel jsem si, že podobný text budu někdy psát. Člověk očekává od života něco jiného než válku. I když je daleko od nás, tak je vlastně blízko. Je smutné, že se lidé neumí popř. nechtějí dohodnout. Začala válka. Asi nepíši nic nového, už to určitě víte, je toho v médiích plno.

Po lidské stránce to není dobré téma, ale co se týče financí, jsme na jiném, vzrušujícím a výdělečném poli. Nyní jsou akcie volatilní. Jeden den tak a druhý den jinak. Nepomáhá tomu ani očekávání reakcí FEDu na inflaci a dění kolem invaze.

Pokud jste dnes sledovali zprávy, jedná se o tragedii. A skutečně z lidského hlediska se jedná o nepochopitelný čin. Ovšem pro akciové trhy to tak špatné není, pokud se na vše díváte racionálně. Jak se říká, nic není tak horké, jak se na první pohled zdá. 

Podíváme se na to, jak v historii reagovaly trhy na podobné situace, jak trhy klesly, kdy se vrátily na původní hodnoty a jak dlouho pád trval.

Války a akciové trhy

Níže na obrázku vidíme reakce akciových trhů na konflikty. Vidíme, že největší šok zažily trhy při útoku v roce 1941 na Pearl Harbor. Tehdy klesl index S&P 500 o téměř 20% a vrátil se na původní hodnoty za téměř rok. Pád indexu trval 143 dnů.

Jak investovat v době války, nejistoty a krize?

Samozřejmě dnes nevíme jak celá situace kolem Ukrajiny dopadne, kdo se zapojí, v jaké síle, jaký vliv to bude mít na naše životy a trhy. Padají akcie, posiluje zlato + 3%, ropa + 9% a další komodity. Největší propad 23.2.2022 zažil ruský index o 45%, polský index o 10%. Naopak se ukazuje, že v dobách nejistoty, vás kryptoměny neochrání. Právě proto je důležité mít správně diverzifikované investiční portfolio.

Proto je důležité mít zastoupeny jak akciové nástroje (třeba index S&P 500 popř globální index MSCI), tak také bezpečné nástroje, které fungují jako tlumič na trzích v dobách nestability a nejistoty (dluhopisy, komodity, zlato). Důležitou součástí portfolia je také hotovost a správné rozhodování.

Investovat nebo čekat?

Některé investory při rozhodování zda začít v takovou dobu investovat či nikoliv, ovládá strach. Čtou analýzy, články, poslouchají videa a nakonec investici posunou. Ovšem je důležité si ujasnit jednu věc. V tomto případě se nejedná o dlouhodobé investory, ale jedná se o investory spekulanty.

Tento typ lidí čeká na „lepší čas“, chce investovat „výhodněji“, chce si počkat až to spadne a dobře nakoupit. Bohužel trefit pomyslné dno trhů nelze. Výhodnější popř. lepší čas na investování neexistuje. Nemyslete si, že za X měsíců bude na trzích lépe. Nemyslete si, že za X měsíců nebudou jiné ekonomické nebo politické problémy. Budou a proto je důležité začít ihned! Mít správně diverzifikované portfolio, nastavit správný způsob vkládání peněz na trhy a být připraven na různé scénáře vývoje trhu.

Investiční praxe v dobách války

Jaká je investiční praxe aneb konzultace s potenciálním investorem a jak by to mělo vypadat: plán byl investovat jednorázově v řádech miliónů + pravidelnou investici. Prvotní kontakt proběhl začátkem února. Prezentace investičního a finančního plánu proběhlo v druhé polovině února. Mezitím nastal vpád vojsk na Ukrajinu a proto proběhla konzultace ohledně invaze a možný dopad konfliktů na investice. Otevření investičního účtu a začátek investování byl začátkem března.

Aktuálně většinu peněz držíme v krátkodobém portfoliu a investice provádíme v tranších. Cílem je postupně přesouvat peníze do dlouhodobého portfolia a využívat propady na kapitálových trzích. Investor je připraven na propady, postupně dostává doporučení a stal se z něho skutečný investor, dlouhodobý investor.

Jestli jste přemýšleli nad tím kdy investovat, tak dnes je ten správný čas. Nesmí vás ovládat strach! Právě v tuto dobu se rozhoduje, zda investování bude úspěšné nebo budete přešlapovat na místě. Vezměte budoucnost do svých rukou a vykročte kupředu.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.