Finanční poradce ostrava investiční poradce

Nejlevnější cestovní pojištění a jeho rozdíly se státním pojištěním v zahraničí

Plánujete cestu do zahraničí a chcete sjednat nejlevnější cestovní pojištění? Možná, že si říkáte: vždyť si hradím domácí zdravotní pojištění u jedné z pojišťoven (VZP, RBP, ČPZP a jiné), tak proč ještě platit další a pokud možno nejlevnější cestovní pojištění? V dnešním článku se podíváme na to, jaké jsou rozdíly mezi cestovním pojištěním a domácím zdravotním pojištěním, pokud se Vám něco stane v zahraničí.

Jak vybrat nejlevnější cestovní pojištění?

Svým klientům nedoporučuji aby se při výběru cestovního pojištění řídili podle ceny.

Důležitý parametr při výběru nejlevnějšího cestovního pojištění je pojistný limit. Cena zdravotní péče v zahraničí je mnohem dražší než u nás. Lékařská pomoc při úrazu nebo nemoci v zahraničí, Vás může stát více peněz, než kolik stojí ten samý úkon v ČR. Pokud budete při výběru cestovního pojištění šetřit, může se stát, že cestovní pojištění nepokryje veškerou platbu za léčení v zahraničí. A to vše pouze kvůli tomu, že chcete mít nejlevnější cestovní pojištění a vyberete si nižší pojistný limit. Vždy požadujte neomezený limit pro léčebné výlohy a pokud možno nejvyšší limity pro pojištění odpovědnosti (ocení lyžaři, ale nejen oni).

Jaké jsou rozdíly: nejlevnější cestovní pojištění a domácí zdravotní pojištění?

Jaké úkony v zahraničí hradí domácí zdravotní pojištění a jaké nejlevnější cestovní pojištění?

Tuzemské zdravotní pojištění se při cestách do EU vztahuje jen na ošetření ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, a to za podmínek daných místním zdravotním systémem. Znamená to, že budete muset platit stejnou spoluúčast jako místní pojištěnci (ta bývá často velmi vysoká). Některá ošetření a léky se hradí plně. Například ošetření zubů je často plně hrazeno pacientem; pokud by člověk neměl nejlevnější cestovní pojištění, jeho domácí pojišťovna by mu po návratu nic neproplatila. Kromě toho z veřejného pojištění není hrazen nezbytný lékařský převoz do vlasti ani asistenční služby a nechrání Vás před odcizením osobních věcí, nároky z odpovědnosti za škodu a celou řadou dalších běžných rizik.

Mám-li zdravotní pojištění, budu všude v zemích EU bezplatně ošetřen?

Ano, ale pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a v omezeném rozsahu. V některých zemích (např. Francie, Belgie) je třeba uhradit zdravotní péči nejprve v hotovosti a až po návratu do ČR můžete požádat svoji zdravotní pojišťovnu o částečné proplacení. Často musíte za jakékoli ošetření, léky či pobyt v nemocnici zaplatit místně stanovenou spoluúčast. Péči v soukromých zdravotnických zařízeních – a ta ve většině turistických oblastí převažují – budete muset vždy uhradit plně ze svého.

Příklad: pokud si zlomíte nohu ve Španělsku, bude si lékař účtovat cenu 3.500 Kč. Tuto částku vyúčtujete své zdravotní pojišťovně a ta Vám může proplatit pouze 2.500 Kč, dle tabulek v ČR. Když to zjednoduším, jakmile budete mít uzavřené cestovní pojištění, tento finanční rozdíl bude uhrazen z cestovního pojištění.

Budu muset se svým zdravotním pojištěním v zemích EU něco při ošetření připlácet?

V každém státě existuje odlišný a složitý systém spoluúčastí a platí, že ve většině zemí EU se na ošetření budete muset finančně podílet (např. Francie – 30 % u lékařského ošetření, Itálie až 100 % u léků, Dánsko – 100 % u ošetření zubů, až 100 % u léků, Rakousko – 10 EUR za den pobytu v nemocnici atd.).

Kdo mi uhradí přepravu domů, budu-li muset v cizině do nemocnice a nebudu schopen cestovat domů sám?

Budete-li při cestách v rámci EU spoléhat na své všeobecné zdravotní pojištění, nezbytnou přepravu domů si budete muset uhradit sami. Sami si ji také budete muset zařídit. Sjednáte-li si před cestou nejlevnější cestovní pojištění, vše za Vás vyřídí asistenční služba a náklady uhradí cestovní pojišťovna. Pro představu – náklady na letecký převoz do vlasti mohou činit v závislosti na konkrétní zemi od 100 000 Kč do 1,5 mil. Kč. A proto si myslím, že nejlevnější cestovní pojištění má smysl

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*