Dopravní nehoda: Největší mýty a polopravdy.

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Doufám, že jste nikdy nezažili dopravní nehodu. V tu dobu jste pod velkým stresem a děláte ukvapená rozhodnutí, které byste normálně neudělali. Příkladem může být situace, kdy využijete tzv. lovců nehod. A vzhledem k tomu, že se množí dotazy o autonehodách, vznikl tento článek, který ukáže nejčastější mýty a polopravdy o dopravních nehodách a povinném ručení.

 

Finanční poradce ostrava investiční poradce

 

1. Z povinného ručení se hradí pouze škody na autě.

Není tomu tak. Vysvětlím vše na situaci. Stane se dopravní nehoda, při které dojde k poškození vozidel, dojde k úniku nebezpečných tekutin do terénu, bude poničený cizí majetek a zraněn člověk. Veškeré tyto škody se budou hradit z povinného ručení. Pokud bude zraněna osoba, která nehodu nezavinila a nebude moci chodit do práce, bude z povinného ručení vyplacené odškodné za ušlý výdělek, bolestné, náklady na léčení, a pokud bude poškozený mít trvale následky, taktéž se vše hradí z povinného ručení.

 

2. Při dopravní nehodě je jedno, kterou asistenční službu využiji aneb lovci nehod v akci.

Lovci nehod a jejich asistenční služby, ne to si dejte veliký pozor. Každá pojišťovna nabízí zdarma asistenční služby. Pokud se Vám něco stane a auto je nepojízdné, v první řadě kontaktujte svou pojišťovnu a nikoliv „náhodou“ projíždějící lovci nehod.

Na své pojišťovně se zeptejte na rozsah svých asistenčních služeb k povinnému ručení a podle toho se rozhodněte. Vyhýbejte se asistenčním službám zdarma (lidé, kteří brázdí ulicemi a číhají na dopravní nehody) – tzv. lovci nehod. Tito lidé Vám naslibují všechno o co si řeknete, ale po čase vše vyúčtují pojišťovně, která to vyúčtuje Vám. Znám případ, kdy tato „asistenční služba zdarma od lovců nehod“ stála 8.000 Kč.

 

3. Když se stane dopravní nehoda, stačí si vyměnit telefonní číslo a po telefonu se později nějak domluvíme.

V dnešní době papírování a mailování to není tak lehké. Pokud se stane dopravní nehoda a není volána policie, je nutné vypsat záznam o dopravní nehodě. V tomto dokumentu zaznamenáte popis nehody, její následky, vyznačíte příčinu nehody, datum, čas a místo. Záznam podepíšou všichni účastníci dopravní nehody. Doporučuji do záznamu napsat, kdo je viníkem, neboť se vyhnete případnému sporu s účastníkem dopravní nehody. To vše odevzdáte pojišťovně.

 

4. Škoda na vlastním autě je hrazena z povinného ručení.

Nikoliv. Škodu na Vašem vozidle kryje havarijní pojištění a proto je vhodné jej mít sjednané. Povinné ručení kryje pouze škody, které způsobíte druhým osobám.

 

Zajímavosti k havarijnímu pojištění

– Každých 40 minut je odcizeno 1 vozidlo.

– Průměrná škoda vandalem je v hodnotě 21 tisíc korun.

– U více než 65% nahlášených nehod je chybně zdokumentován průběh nehody.

– Pokud se Vám stane nehoda, jste ve stresu. 32% účastníků nehod využije „náhodou“ projíždějící lovci nehod.

– 71% lidí se při výběru pojišťoven řídí cenou.

 


 

Situací kolem autonehody a povinného ručení je spousty, neexistuje univerzální poučka. Vždy je nutné řešit nehodu individuálně. Pokud potřebujete poradit v oblasti dopravní nehody, neváhejte a napište mi.

Pojistné podmínky jsou neúprosné a je nutné je při podpisu smlouvy prostudovat. Stejné to je u úrazového pojištění, kde jsou oceňovací tabulky, více jsem o tom psal v článku Oceňovací tabulky a úrazové pojištění – nerozlučná dvojka.

 

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.