Pravidelné investování

Proč doporučuji pravidelné investování a pro koho se hodí?

Postupem času získává na větší oblibě tzv. pravidelné investování do podílových fondů. O co se jedná? Pravidelné investování představuje nejdostupnější a nejefektivnější způsob, jakým můžete postupně nashromáždit nebo zhodnotit své peníze. Účel odkládání volných peněz může být různý – třeba chcete zajistit svým dětem vzdělání, nebo chcete mít v důchodu pohodlnější život, či snad si chcete naspořit na …

 

Pro koho je pravidelné investování vhodné?

Bez nadsázky říkám, že pravidelné investování je pro kohokoliv, kdo chce zhodnotit peníze v delším časovém horizontu. Určitě by o pravidelném investování měli vážně přemýšlet mladí lidé na počátku své profesní kariéry, kteří již začali vydělávat. V investování totiž platí, že čas je na vaší straně. Čím dříve začnete, o to více pocítíte kouzlo složeného úročení a díky pravidelnému investování dosáhnete vyššího zhodnocení.

Úplně slyším mladé lidi jak říkají: cože, mám si něco odkládat bokem? Ano máte. Pokud tento návyk získáte již nyní, bude v budoucnu vaše finanční gramotnost efektivnější. Věřte mi, vím o čem mluvím.

 

pravidelné investování

 

Pravidelné investování a jeho výhody

  1. Pravidelné investování vytváří správný návyk. Všichni víme, jak lákavé je utratit volné peníze, ale pravidelné investování nám v tom dokáže zabránit (alespoň do určité míry), protože je nevidíme na bankovním účtu. Pokud volné peníze máte na účtu v bance a Apple představí nový iPhone, prostě si ho koupíte. Nebo vy dámy, když uvidíte ve výloze krásnou kabelku nebo boty, tak si je koupíte.
  2. Peníze vydělávají více, než kdybyste je nechaly ležet v bance.
  3. Peníze máte snadno a rychle k dispozici.
  4. Další výhoda pravidelného investování je, že zainvestované peníze mohou sloužit na neplánované výdaje. Tím, že peníze nemáte na běžném účtu, tak je neutratíte. Avšak v případě, že máte neplánované výdaje, můžete je vybrat. A když neplánované výdaje nejsou, nic se neděje, peníze pracují složeným úročením a vydělávají další peníze.
  5. Průměrování nákladů. Mnoho lidí má obavy z kolísání trhů. Díky pravidelné investici ve stejné výši neřešíte trh, ale pravidelně nakupujete podíly. Když je podíl dražší, nakoupíte méně podílů, když je levnější, nakoupíte více podílů. Tímto způsobem průměrujete cenu a v dlouhodobém čase generujete zisk i na 50% propadu trhu.

 

NÁVRH INVESTIČNÍHO PORTFOLIA - ZDARMA

 

Můžete se také setkat s investováním bez vstupních poplatků. Ano lze to. Bohužel to má háček, více v článku podílové fondy bez vstupního poplatku.

 

Jaké jsou rizika pravidelného investování?

Většina lidi se obává investování z důvodu neznalosti nebo má málo informací co podílový fond je, jak funguje, může zkrachovat nebo může investor o peníze přijít? Více se dozvíte v sekci investování.

 

 

Hlavním rizikem je špatně zvolený fond. Znamená to, že pokud budete chtít investovat po dobu 3 let a vy si pro pravidelné investování zvolíte fond, který se hodí pro časový horizont 10 a více let, můžete na konci investování být v mínusu. To znamená, že na konci můžete mít méně peněz, než jste tam vložili. Tím, že zvolíte správný fond, toto riziko minimalizujete.

Správný výběr podílového fondu není pouze o tom podívat se na výnos, ale existují hodnoty, které je třeba sledovat, abyste si vybrali fond, který je schopen dlouhodobě generovat výnos. Níže si stáhněte zdarma E-book Jak vybírat podílový fond, který vám pomůže takový fond najít.

 

Jak vybírat podílový fond? Stáhněte si e-book ZDARMA

 

Abyste dosáhli výnosu je nutné zvolit si správnou diverzifikaci a strategii portfolia. Napsal jsem o tom článek Tvorba portfolia a neb kde investovat.

 

Má pravidelné investování cenu nebo je lepší nechat peníze v bance?

Má pravidelné investování do podílových fondů cenu nebo spíše je lepší nechat peníze na účtu v bance nebo dokonce v penzijku? Předpokládejme, že chcete si naspořit 3 miliony korun. Video níže Vám ukáže, který produkt kolik vydělá a kolik peněz musíte vložit ze svého.

 

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*