Lze mít podílové fondy bez vstupního poplatku? Jde to, má to však háček …

Nikdo nedělá zadarmo. Stejně tak manažeři, kteří spravují podílové fondy. S investováním do podílových fondů je spojeno několik poplatků. Jedná se o vstupní poplatek, správcovský poplatek, poplatek ze zisku a v některých případech také výstupní poplatek. Najdou se ovšem nabídky (společnosti), které se tváří tak, že vstupní poplatek nemají. Zní to lákavě, že ano? Každá mince má dvě strany.

Nevím jak vy, ale v případě, že mi někdo dává něco zdarma nebo to tak prezentuje, tak o to více jsem ve střehu a celou nabídku více prověřuji. Investovat bez ukrytých háčků a podmínek lze.

Podílové fondy a poplatek

Nabídka může vypadat takto: pane investore, zaplaťte nám ihned 60.000 Kč a odpustíme vám vstupní poplatek fondu. A když se to ještě zabalí do pohádky o poplatku pro dvě osoby nebo dokonce pro celou rodinu, no nekupte to.

Myslím si, že se jedná o geniální prodejní tah. V podstatě vstupní poplatek hradíte, ale je jinak prodáván. Může být prodáván jako servisní či poradenský poplatek s lákavou prezentací o „odpuštění“ vstupního poplatku a pro dvě osoby v domácnosti či celou rodinu. Pokud budeme vycházet z výše uvedené nabídky, znamená to, že tyto podílové fondy vstupní poplatek mají.

Ve světě investic je předplacený poplatek standardní. Ovšem pokud ho nabízí firma, která má za sebou ne příliš lichotivou historii, je taková investice nejistá a riziková.

Co když investice a spolupráce nebude vydělávat? Proč si předplácet něco, co nevím jak funguje a nemohu si to na vlastní kůži ověřit? Jakou mám jistotu, že firma, která vznikla z krachující firmy tady i za 10 let bude?

Na výše popsané otázky by si měl investor odpovědět než cokoliv podepíše. Investování je dlouhodobá záležitost, je založena na důvěře, která mnohdy bývá velice křehká.

Poplatek pro dvě osoby / celou rodinu?

Moje zkušenost je taková, že čtyřčlenná rodina využívá jeden účet. Málo kdo si uzavře tři investiční účty.

Poplatky je jedna věc

Řešit poplatky je určitě důležité stejně jako nákladovost. Ovšem stejnou pozornost je dobré věnovat správné diverzifikaci portfolia, zvolit vhodnou investiční strategii a v neposlední řadě prověřit kompetence a znalosti poradce a společnosti.

Při výběru zprostředkovatele resp. investičního poradce, který bude spravovat vaše finance, neakceptujte ihned první nabídku, ale zjistěte si co nabízí konkurence. Přece jen jde o peníze a dlouhodobou spolupráci.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.