Nejčastější prohřešky v nastavení životního pojištění

Životní pojištění je produkt, který by vám a vaši rodině měl zajistit příjem v dobách, kdy nemůžete pracovat. Bohužel z 50% uzavřených životních pojistek se nebude plnit. A to z důvodu špatného nastavení životního pojištění..

Níže uvádím nejčastější chyby a prohřešky v nastavení životního pojištění, se kterými jsem se setkal a setkávám.

Délka smlouvy

U klientů se setkávám se smlouvami, které jsou nastaveny do 50-ti let klienta. To je velice nevhodné nastavení, neboť co když se budete potřebovat pojistit v padesáti letech? Pokud se člověk bude chtít pojistit v 50-ti letech, bude to o hodně dražší, rozdíl může být i několik stovek korun měsíčně. Doporučuji raději pojištění protáhnout do 65 nebo 70 let a zajistit si tak cenu pojištění. V některých případech se cena sníží více, když pojištění protáhnete do 80 nebo 85 let.

Úrazové pojištění

U klientů se setkávám, že mají sjednáno pouze úrazové pojištění. Toto pojištění je nedostačující. Statistiky hovoří tak, že každý třináctý člověk je na pracovní neschopnosti z důvodu úrazu. Všechny ostatní pracovní neschopnosti jsou z důvodu nemoci. Nemá smysl si pojistit pouze úrazovou smrt, úrazovou invaliditu a úrazovou pracovní neschopnost. Doporučuji mít v životním pojištěním sjednáno nemoc i úraz! Úrazové pojištění zanmená, jako byste si své auto pojistili havarijně, ale pouze proti srážce svého vozu se Superbem bílé barvy. Při srážce s ostatními vozy máte smůlu.

a je tu ještě jeden problém. Oceňovací tabulky. Více jsem o tom psal v článku Oceňovací tabulky a úrazové pojištění – nerozlučná dvojka.

Spoření přes investiční životní pojištění

Jak už název napovídá, investiční životní pojištění by se mělo uzavírat z důvodu pojištění a ne z důvodu investování. Tento produkt je jeden z nejnákladovějších finančních produktů na trhu. Co se vlastně děje s Vašimi penězi? Pošlete 2000 Kč do investičního životního pojištění, pojišťovna část peněz ztrhne na krytí rizik (smrt, invalidita, pracovní neschopnost), část peněz si ztrhne za to, že Vám bude „hospodařit“ s penězi a zbytek posílá do podílového fondu. Raději investujte do podílových fondu bez pojišťovny, bude to levnější a na konci investování budete mít více peněz.

Doufám, že vám tip pomohl, pokud máte specifický dotaz, neváhejte mne kontaktovat.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.