Jak získat hypotéku a její procesy v bance

jak-získat-hypotéku-4

Hypotéka. Velký zásah do života. Půjčíte si peníze od banky, které následně splácíte. Na druhou stranu získáte vlastní domov, vlastní nemovitost, která vám bude říkat pane. Už nebudete nikomu platit za nájem, nebudete muset se někoho ptát zda si můžete pořídit psa, ale získáte něco, kde se dalších x let budete radovat ze života. Takhle jsem to alespoň vnímal já s moji ženou a v dnešním článku vám popíši, jak získat hypotéku a jaké procesy vás čekají.

jak-získat-hypotéku-3

Pokud chcete koupit nemovitost pro vlastní bydlení, stát nabízí tzv. program pro mladé, což je úvěr, kterým stát půjčuje peníze za jiných podmínek – více v článku Půjčka od státu, pro mladé, na bydlení? Ano, ale je výhodnější hypotéka?

 

Vzhledem k tomu, že jsem vyrůstal v rodinném domě, věděl jsem, že jednou rodinný dům chci vlastnit. A k tomu budu potřebovat hypotéku. Proto jsem se v minulosti vzdělával na téma jak získat hypotéku.

Jako malý kluk jsem si říkal, že můj dům bude obrovský, bude mít bazén, vířivku a spousty trávy na hraní fotbalu. A nutno říct, že mi to zůstalo, až na ten fotbal a vířivku.

Jednoho dne padlo rozhodnutí, postavme si rodinný dům. Roky pomáhám a ukazuji lidem, jak získat hypotéku, tudíž jsem si říkal, že k hypotéce pomohu sám sobě. I když teď nevím jestli je to za trest nebo za odměnu.

Dobře tedy, vyjednám pro nás výhodnou hypotéku s podmínkami, které nám budou vyhovovat a bez zbytečných plateb za pojištění a další nesmyslné „služby“.

Ale jak by měl náš nový domov vypadat? Samozřejmě jsem měl velké oči. Musí mít alespoň 200 metrů čtverečních, dvě patra, ať děti mají velké pokoje a místo, kde si mohou hrát. Ovšem poté jsme zjistili, kolik by to stálo (výstavba, náklady …). Hups, šest milionů je hodně.

Níže najdete orientační propočet výše hypotéky a její splátky.

Zpět na zem – propočítejte si vše. Příjmy, výdaje, kolik si půjčit …

Nechtěli jsme platit náklady za tak velký barák a také jsme si nechtěli brát hypotéku na 6 milionů. A proto jsme začali přemýšlet nad praktičností. Najednou nám vyšel bungalov s plochou 150 metrů čtverečných, cena baráku cca 3 miliony korun. To by šlo.

Věděli jsme, že potřebujeme vlastní peníze, protože stavíme v době, kdy banky 100% hypotéky neposkytují. Dále jsme věděli, že banky na 80% hypotéku poskytují výhodnější úrokovou sazbu. Proto jsme se rozhodli, že bez vlastní hotovosti do toho nepůjdeme a že raději počkáme, než bychom vzali 90% hypotéku s vyšší úrokovou sazbu, popř. řešit „hotovost“ přes stavebko.

Výběr banky – oslovit i ostatní banky a ne pouze banku, kde máme účet

Pokud řešíte hypotéku neuspěchejte výběr banky, která vám bude financovat nemovitost, neboť je to ten nejdůležitější krok. Pokud se jedná o koupi baráku (bytu), tady není co řešit. Ovšem pokud se jedná o výstavbu, zde již srovnávejte. Porovnávejte jak banky čerpají hypotéku, ptejte se jestli je možno čerpat v první fázi více peněz než máte rozestaveno, dále zda je nutná návštěva odhadce nebo stačí zasílat fotky, kolik stojí návštěva odhadce, kolik dělá poplatek za čerpání atd. Každá banka má jiné podmínky a jinak nastavenou hypotéku – srovnávejte, ptejte se. Jakmile máte užší výběr bank, požádejte o nabídku a tuto nabídku ukazujte jednotlivým konkurenčním bankám, díky tomu budete mít lepší úrok a podmínky.

Přesně toto jsme udělali mi a nyní máme podmínky hypotéky, které nám vyhovují a neplatíme za zbytečnosti.

Registry nebo-li žádost o hypotéku – cesta, jak získat hypotéku

Před tím než banka někomu půjčí peníze, prověří registry žadatelů. Aby to mohla udělat, podáte tzv. žádost o hypotéku. V žádosti se uvádí počet členů v domácnosti, příjem, kolik splácíme na dalších úvěrech a platební morálku. Dále je třeba uvést limity kontokorentů na účtu (účtech), limity kreditek, také musíme znát kolik si chceme půjčit peněz a na co.

Pokud bude problém v registrech, pak nemá cenu pokračovat dál. Zda-li bude vše v pořádku, můžeme nechat potvrdit příjmy u zaměstnavatele (popř. OSVČ dodají daňové přiznání).

Odhad nemovitosti

Jakmile máme vyřešené registry a vše je v pořádku, zadává banka odhad. Aby vám banka mohla půjčit peníze, potřebuje si banka prověřit, jakou nemovitost dáváte do zástavy a její cenu. Od odhadu se odvíjí, kolik peněz vám banka půjčí. Aby mohl odhadce vytvořit odhad nemovitosti, je třeba připravit určité dokumenty. Jiné dokumenty bude potřeba pro koupi nemovitosti a jiné bude potřeba pro výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti:

  • koupě nemovitosti: budete potřeba návrh kupní smlouvy, původní smlouvu na základě které aktuální majitel pořídil (nabyl) nemovitost, list vlastnictví
  • výstavba nebo rekonstrukce nemovitosti: rozpočet na rekonstrukci.

Podklady pro odhadce i hypotéku se mohou lišit, záleží na bance.

jak-získat-hypotéku-3

Hypotéka ve schvalovacím procesu

Jakmile máme potvrzený odhad nemovitosti a zároveň všechny potřebné dokumenty již jsou v bance, proběhne schvalovací proces. V tuto dobu se odesílá hypotéka ke schválení na centrálu banky a čeká se na schválení ze strany banky, poté se připravují úvěrové smlouvy a podpis hypotéky. To vše může trvat v rozmezí od jednoho do třech týdnů, v závislosti nad vytížeností centrály (dovolená, léto, množství práce …)

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*