Jak správně nastavit, aby mě pojistka na blbost ochránila?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

V dnešním článku se podíváme na pojištění odpovědnosti, říká se ji také pojistka na blbost. Pracuji jako finanční a investiční poradce již několik let. Stále nejsem přesvědčený, že pojištění je v životě to nejdůležitější. Nepatřím mezi lidi, kteří chtějí mít pojištěné úplně všechno. Ať už se bavíme o vozidle, majetku, čtyřnohých kamarádů apod. Tím neříkám, že máte zrušit všechna pojištění, ale říkám, pojistěte se hlavně proti větším škodám a ušetřené peníze investujte. A pokud se Vám přihodí menší úraz (nemoc), můžete (ale nemusíte) sáhnout do úspor.

Vstupem nového občanského zákoníku se změnila cena lidského života a připadá mi, že se k nám žene trend, který již delší dobu funguje v Americe. Tvůj pes mě kousl, máš pojistku na blbost, a proto budeš platit. Naboural si mě (máš pojistku na blbost a další pojištění) a já si vzpomněl, že mě bolí krk, a proto chci uhradit bolestné, finanční škodu, psychickou újmu a já nevím co ještě.

Vlivem těchto příběhu, se kterými se dnes a denně setkávám si myslím, že pojištění odpovědnosti nebo-li pojistka na blbost, je to nejdůležitější, co byste měli mít. Chvilková nepozornost nebo nešikovnost Vás může stát milióny korun. Pojistka na blbost za vás hradí škody, které způsobíte svoji neopatrností vy, vaše děti, nebo třeba váš pes, kdy neopatrností při návštěvě rozbijete telefon.

Příklady, kdy pojistka na blbost má smysl

Zákon v tom má celkem jasno. Jste zodpovědní nejen za sebe, ale také za svojí rodinu a zvířata. Situacím, při kterých někomu způsobíte škodu se mohou stát a pro tyto případy vás pojistka na blbost ochrání. Ale hlavní fakt je ten, že se může jednat o milionové škody jako např.:

– Vytopení sousedů

– Sražení lyžaře a úhrada nákladů za zdravotní pojištění

– Dítě na kole způsobí dopravní nehodu

– Způsobení požáru v pronajatém bytě

– Při návštěvě omylem shodím mobil kamaráda na podlahu a ten se rozbije

– Při venčení psa, se pes vyvlékne z vodítka a pokouše člověka

– Rozdováděné dítě v obchodě rozbije drahou televizi a další

Pojistka na blbost: Musí se pojistit každý člen domácnosti zvlášť?

Pojištění jsou všichni, kdo žijí ve společné domácnosti. Pojistka na blbost může být nastavena tak, že budou pojištění Vaši psi, kočky nebo koně, pokud je máte.

Před tím než budete chtít správně nastavit pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost), odpovězte si na tyto otázky. Máte děti? Vlastníte psa, kočku nebo koně? Pronajímáte byty? Bydlíte v bytě nebo rodinném domě? Jste v nájmu nebo ve vlastním?

Pokud jste na minimálně na jednu otázku odpověděli ano, pak pojistka na blbost se Vám vyplatí.

Pojistka na blbost kryje: když děti způsobí škodu, když pes způsobí dopravní nehodu nebo někoho pokouše, praskne stupačka ve vašem bytě, který pronajímáte atd.

Ptejte se zprostředkovatele na různá situace, které Vás napadnou a zda Vás pojistka na blbost ochrání.

Jak můžeme vidět, pojistné podmínky jsou neúprosné a je nutné je při podpisu smlouvy prostudovat. Stejné to je u úrazového pojištění, kde jsou oceňovací tabulky, více jsem o tom psal v článku Oceňovací tabulky a úrazové pojištění – nerozlučná dvojka.

Co si pohlídat, aby pojistka na blbost obsahovala?

Nejdůležitější je, aby pojištění odpovědnosti (pojistka na blbost) obsahovalo tzv. regres zdravotní pojišťovny.

Regres zdravotní pojišťovny znamená, že pokud způsobíte zdravotní komplikace člověku, který se bude léčit a bude u něho vyžadována hospitalizace a různá vyšetření (RTG, EKG, CT atd.), pak zdravotní pojišťovna má právo tyto peníze po Vás vymáhat a právě k tomu slouží pojistka na blbost. Neboť lékařská péče je poměrně nákladná záležitost. Vlivem toho, že máme zdravotní pojištění tak ani nevíme kolik stojí úkon lékaře, rentgen, různá vyšetření EKG, sono a tak dále. Tyto škody se mohou vyšplhat do milionu korun.

Tipy jak nastavit pojištění domácnosti a nemovitosti řeším v článku 6 základních otázek k pojištění domácnosti a nemovitosti.

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*