Investice do Bitcoinu po letech. Vyplatí se Bitcoin?

Píše se listopad roku 2018 a cena Bitcoinu je 105 tisíc korun. Největší obliba této virtuální měny byla v prosinci 2017, kdy cena činila cca 450 tisíc korun. Což je velká suma.

V úvodu říkám, že nejsem zastáncem této měny a níže se dozvíte proč. V dobách největšího „Bitcoin boomu“ jsem měl co dělat, abych se udržel a nenapsal článek o tom, jak této virtuální měně nevěřím a proč vnímám tuto investici jako riziko. Jediné jak jsem celou situaci komentoval, byl krátký email lidem, kteří odebírají můj newsletter nebo se mnou investují.

Kdybych v té době napsal článek o tom, jak je investice do Bitcoinu riziková, byl bych za blázna. Jak můžu odsuzovat něco, co tak perfektně funguje? Jak mohu zavrhovat něco, co tak skvěle vydělává? Jak mohu odsuzovat Bitcoin, který v budoucnu přinese revoluci? Proto …

 

Nakoupím si někdy Bitcoin?

Bitcoin vnímám jako trendový investiční nástroj stejně jako investice do zemí Emerging markets. Ano, může jít o budoucí nástroj, který změní vnímání peněz, plateb a já nevím čeho ještě. Ale osobně nebudu investovat peníze do něčeho, co možná, jednou, někdy, snad, bude fungovat. Toto riziko přenechám jiným, ať vydělají na této příležitosti. Raději do této investice vstoupím v době, kdy prokáže stabilitu v dlouhodobém horizontu a počkám si na ověření toho, jak Bitcoin bude reagovat na ekonomické zprávy.

V dnešní době také hodně lidi řeší finanční krizi. Analytici se předhánějí v předpovědích a různých názorech, co bude onen spouštěč, více o tom píši v článku Kdy dorazí finanční krize, co bude spouštěčem a jak se na ni připravit? Zároveň mě zajímá co se stane s kurzem zlata či Bitcoinu v době finanční krize.

Jak se dívat na investice do bitcoinu?

Má investiční strategie říká: investuj do něčeho co přináší cashflow. Ať už v podobě nájemného z bytu, dividend u akcií, kupónu z držení dluhopisů. Možná, že kdybych si chtěl zaspekulovat a věděl bych, že o peníze mohu přijít, tak proč ne.

Tehdejší Bitcoin horečku bych přirovnal k dnešní investici do nemovitostí. Ano, nemohu srovnávat Bitcoin a nemovitosti, jedná se o úplně jiný typ investice. Jde mi o ten povyk kolem. Je zde obrovský boom, kdy lidé nakupují nemovitosti a jakmile se jich zeptám na názor kolem ceny nemovitosti, tak většina říká: „to bude růst do nekonečna, nikdy cena nemovitosti nespadne“. Když to řekne realitní makléř, tak to chápu, je to jeho živobytí. Ale když to říká většina lidí, je něco špatně.

Do čeho investovat? Kam uložit peníze a jak je nejlépe investovat?

V době největší slávy byla cena Bitcoinu 450 tisíc korun. Důvod proč se cena Bitcoinu v roce 2017 vyšplhala tak vysoko, bylo z důvodu spekulace investorů a také, že chamtivé finanční instituce vytvářely další derivace finančních produktů, kde podkladem byl Bitcoin.

ZISKOVÉ INVESTIČNÍ PORTFOLIO

Spoření na Bitcoin?

Vzpomínám si na investici do zlata, kdy aby „obyčejní“ lidé, kteří neměli velké peníze na nákup „cihly“, mohli investovat do zlata, prodejci vymysleli spoření do zlata. Člověk si zřídil účet, kde si spořil a jakmile naspoří určitou částku (hodnotu slitku), pošle se mu slitek. Nedivil bych se kdyby jednou někdo přišel s tím, že si lidé mohou spořit na Bitcoin, podobně jako do zlata.

Doufám, že vám článek pomohl v tom, jak nahlížet na podobné „příležitosti“ a pokud chcete investovat a chcete stabilní investiční portfolio, neváhejte se mi ozvat.

Kde bezpečně investovat a které produkty jsou nejlepší?