Investice do Bitcoinu po letech. Vyplatí se Bitcoin a je čas investovat?

Aktualizace leden 2021: Píše se listopad roku 2018 a cena Bitcoinu je 105 tisíc korun. Zatím největší obliba této virtuální měny byla v prosinci 2017, kdy cena činila cca 450 tisíc korun. Což je velká suma a já si vzpomínám, jak mnoho nezkušených investorů se drželo za hlavu a vyčítalo si proč ten skvělý Bitcoin nekoupilo.

Přesně výše zmíněným odstavcem začal můj článek koncem roku 2018, kdy jsem se díval zpětně na „Bitcoin horečku“. Už tehdy byla pro mě cena neskutenčá a já nedokázal pochopit, proč lidé věří v tuto investici. Dnes je leden 2021 a Bitcoin stojí 700 tisíc korun – inu všechno je možné. Když národní banky mohou tisknout biliony dolarů, proč by Bitcoin nemohl stát milion korun. Je již čas koupit si Bitcoin?

V dobách největší „Bitcoinové horečky“ roku 2017, jsem měl co dělat, abych se udržel a nenapsal článek o tom, jak této virtuální měně nevěřím a proč vnímám tuto investici jako riziko.

Kdybych v době „horečky“ napsal článek o tom, jak je investice do Bitcoinu riziková, byl bych za blázna. Jak můžu odsuzovat něco, co tak perfektně roste? Jak mohu zavrhovat něco, co tak skvěle vydělává? Jak mohu odsuzovat Bitcoin, který v budoucnu přinese revoluci?

 

Nakoupím si někdy Bitcoin?

Bitcoin vnímám jako trendový investiční nástroj. Stejně jako investice do nástrojů, kterým se daří v určitých ekonomických cyklech: zemí Emerging markets, technologických firem, farmaceutických společností v dobách Covid-19, nemovitostem, zlatu v dobách nejistot a dalších.

Ano, může jít o budoucí nástroj, který změní vnímání peněz, plateb a já nevím čeho ještě. Ale osobně nebudu investovat peníze do něčeho, co právě vydělává, popř. pokud připodobníme k Bitcoinu, do něčeho, co možná, jednou, někdy, snad, bude fungovat a změní vnímání peněz. Raději do této investice vstoupím v době, kdy prokáže stabilitu v dlouhodobém horizontu. Stabilita pro mě znamená, že nebude kolísat v takové míře, jak jsme nyní svědky a bude přinášet něco navíc.

Jak se dívat na investice do bitcoinu?

Má investiční strategie říká: investuj do něčeho co přináší cashflow. Ať už v podobě nájemného z bytu, dividend u akcií, kupónu z držení dluhopisů. Možná, že kdybych si chtěl zaspekulovat a věděl bych, že o peníze mohu přijít, tak proč ne, Bitcoin bych koupil.

Bitcoinovou horečku bych přirovnal k investici do nemovitostí. Ano, nemohu srovnávat Bitcoin a nemovitosti, jedná se o úplně jiný typ investice. Jde mi o ten povyk kolem. Je zde obrovský boom, kdy lidé nakupují nemovitosti a jakmile se jich zeptám na názor kolem ceny nemovitosti, tak většina říká: „to bude růst do nekonečna, nikdy cena nemovitosti nespadne“. Když to řekne realitní makléř, tak to chápu, je to jeho živobytí. Ale když to říká většina lidí, je něco špatně.

Do čeho investovat? Kam uložit peníze a jak je nejlépe investovat?

V roce 2017 byla cena Bitcoinu 450 tisíc korun, dnes v úvodu roku 2021 je cena 700 tisíc korun a nedivil bych se kdyby jednou cena vyšplhala na 1,5 milionu korun. Do ekonomik se pumpuje spousty peněz, banky nechtějí aby si lidé ukládali jejich peníze na účtech (dle úroku, které nabízí).

Spoření na Bitcoin?

Vzpomínám si na investici do zlata, kdy aby „obyčejní“ lidé, kteří neměli velké peníze na nákup „cihly“, mohli investovat do zlata, prodejci vymysleli spoření do zlata. Investor si zřídil účet, kde si spořil a jakmile naspořil určitou částku (hodnotu slitku), pošle se mu slitek. Nedivil bych se kdyby jednou někdo přišel s tím, že si lidé mohou spořit na Bitcoin, podobně jako do zlata.

Daně a Bitcoin

Držíte-li cenné papíry déle než 3 roky, neplatíte daň z výnosu. bitcoin a další kryptoměny totiž nejsou cenným papírem, zisk z prodeje bitcoinu se podle výkladu finanční správy daní jako takzvaný ostatní příjem, a to podle § 10 zákona o daních z příjmů.

Doporučení na závěr

V úvodu článku jsem zmínil, jak se spousty investorů nyní chytá za hlavu a říká si: „kdybych Bitcoin tehdy nakoupil“. Ano, když se podíváme dnes zpětně na křivku Bitcoinu a jeho případný výnos, je taková fráze jednoduchá. Dostaví se výčitky a řekl bych takové to: „to bylo úplně jasné, že to tak muselo dopadnout“.

Neinvestujte podle zpětného zrcátka a nenakupujte jen protože to kupuje každý. Mějte jasnou investiční strategii a správně diverzifikované portfolio. Mezi další důležitou přísadou je: nebýt chamtivý.

Pokud se vám Bitcoin nebo obecně kryptoměny jako investice líbí a rozumíte jin, část peněz investujte. Je to něco jako kdybyste měli rádi kvalitní rum, ale nekoupili byste si ho protože …

Je rozdíl kupovat (investovat) kvůli davovému šílenství. Je rozdíl kupovat protože vidíte, že na něčem šlo snadno vydělat. Rozumíte-li do čeho investujete, znáte-li rizika, konstrukci aktiva, jak vzniká a co přináší, tak investujte – se všemi budoucími následky.

Doufám, že vám článek pomohl v tom, jak nahlížet na podobné „příležitosti“ a davové šílenství. Když všichni investují do Bitcoinu, neznamená to, že ostatní Bitcoin potřebují. Mé doporučení je investovat do bezpečných časem prověřených nástrojů, mít systém a produktivní aktiva.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.