Co znamená pojem emerging markets a je taková investice zajímavá?

Emerging markets. Název, který v investičním světě je všeobecně znám. Předpovídá se mu velká výnosnost a pokud do emerging markets investujeme, údajně, na dlouhodobém horizontu nemůžeme prodělat. Je to skutečně tak?

Na úvod malý odkaz na příběh o výhodné investici do Latinské Ameriky, který jsem psal před dvěma lety a podobá se dnešnímu tématu. Také se tehdy mluvilo o potenciálu, který překoná kdejakou vyspělou ekonomiku. Více čtěte ZDE.

Emerging markets – super hrdina investičního světa?  Jaký je výnos?

Emerging markets nebo-li rozvíjející se trhy představují investice do zemí, které ještě nejsou dostatečně rozvinuté dle určité klasifikace. Mezi ně patří země často označovány zkratkou BRIC, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína. Dále státy ve střední Evropě, jižní Americe a jihovýchodní Asii. Výnosovou křivku těchto zemí vyjadřuje index MSCI, který najdete níže na obrázku 12/2000 – 12/2018.

Investovat do emerging markets? Ano nebo ne

Vyplatí se investiční portfolio ze zemí emerging markets? To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Každý investor by si měl říct, jestli rizika, která s touto investicí jsou spojena, je ochoten podstoupit. Stejně jako u investování do Bitcoinu.

Země emerging markets jsou malé trhy a jsou daleko více náchylnější na různé změny. O to více „přehnaně“ reagují na různé zprávy: globální války, pohyb amerického dolaru a mnoho dalšího. Proto je důležité mít vyvážené investiční portfolio.

CHCETE INVESTOVAT SE ZISKEM? Ukáži vám tipy, jak na to.

Mé doporučení je investovat do velkých a důležitějších ekonomik světa, více o tom píši v článku: Tvorba portfolia aneb jak sestavit a vytvořit investiční portfolio.

Dvě strategie investic do emerging markets

Jste-li ochotni podstoupit rizika, které s investicí do emerging markets souvisí, jsou dvě strategie, které můžete použít.

První strategií je investovat do akcií zavedených amerických či evropských firem, které generují tržby také na rozvíjejících se trzích. Tyto společnosti zpravidla mají efektivnější management než lokální firmy. U firem se sídlem v USA nebo EU se můžeme těšit také větší právní jistotě, než když nakoupíme akcie společnosti sídlící v Číně apod.

Výše zmíněnou strategii doporučuji. Raději vyhledám fond, který investuje do akciových společností, které nabízí své produkty a služby na rozvíjejících a rozvinutých trzích. A pokud se jednomu trhu nebude dařit, ztráty nebudou tak velké. Typicky jako třeba Apple prodává iPhony po celém světě.

Druhou strategií je investovat do menších společností přímo na rozvíjejících se trzích. Ty mají násobně větší růstový potenciál, ale také mnoho z nich neuspěje v konkurenčním boji a zanikne. Na rozvíjejících se trzích se aktuálně obchoduje dohromady zhruba 25 tisíc menších akciových společností. Pro běžného smrtelníka je prakticky nemožné vybrat z nich ty správné, které trh přehlíží a kterým by se mohlo dařit.

JAK POZNAT ZISKOVÝ FOND? Ukáži vám jak na to

Třetí strategie je kombinace dvou výše zmíněných. Chcete-li takové investiční portfolio, klikněte ZDE.

Přihlaste se k odběru informací, které hýbou světem.

Více rad a tipů budete dostávat do vašeho emailu a žádná novinka vám neunikne.