Ertrag & Sicherheit (E&S): Výnos a poplatky, které svět neviděl

Na českém trhu existuje mnoho společností, které nabízí investiční poradenství a investování do podílových fondů. Ovšem není poradenství jako poradenství a není fond jako fond. V dnešním článku se podíváme na fondy Evolution, které nabízí společnost Ertrag & Sicherheit (E&S, ES Investments) a také se podíváme na historii společnosti E&S, neboť historie je jedna z vlastností, která patří mezi důležitá kritéria při výběru zprostředkovatele a jsou vodítkem pro úspěšné investování.

Společnost E&S působí na českém trhu od roku 2007 a dříve nabízela podílové fondy od renomované investiční společnosti Franklin Templeton. Z neznámých důvodů byla spolupráce mezi E&S a Franklin Templeton ukončena a společnost ES začala nabízet podílové fondy Evolution, které spravuje lichtenštejnská investiční společnost CAIAC Fund Management AG.

Vzhledem k tomu, že do této struktury prodeje zasahuje nová investiční společnost (CAIAC), je nutné prověřit také společnost CAIAC.

CAIAC Fund Management je prakticky neznámá investiční společnost s minimální historií, takže si investor neumí zjistit jak úspěšně s penězi investorů hospodaří a s jakými náklady. Společnost CAIAC nabízí investorům přes E&S fondy Evolution ve dvou variantách: Dynamic a Classic.

TIP:

Existuje-li investiční společnost, která je na trhu krátkou dobu, pak o to více buďte opatrní. U těchto společností si nemůžete ověřit nákladovost, její úspěchy, výnosy atd. Pouze člověk věří slibům. Proto do portfolií zařazují ověřené společnosti a mladé začínající společnosti do portfolií klientů nezařazuji a nedoporučuji. Riziko je příliš vysoké, tento hazard přenechám někomu jinému.

Fond Evolution od E&S (ES Investments)

Co jsou fondy Evolution zač? Jedná se o tzv. střešní fondy s datem založení 17.2.2014. Vzhledem k tomu, že fond je docela „mladý“, tak nevíme jak fond pracuje, jak reaguje na krize a další informace. Co ale víme je jeho nákladovost a to, že fond nebude mít ve správě moc peněz.

Ano nejzajímavější na fondech Evolution, které ES Investments (E&S) nabízí, není výnos, ale poplatky. Fond si účtuje vstupní poplatek a výkonnostní poplatek. V prospektu fondu také najdeme informace o výstupním poplatku, který se investorům neúčtuje.

Vstupní poplatek fondu je ve výši 5%, což je na trhu běžné. To znamená, že pokud budete posílat 2.000 Kč měsíčně, čistého budete investovat 1900 Kč měsíčně (5% z 2.000 Kč je 100 Kč). Za 20 let investování zaplatíte celkem 24 tisíc korun.

Výkonnostní poplatek ve výši 20% z výnosu fondu.

Výstupní poplatek se udává v prospektu fondu, ale tento poplatek se neúčtuje.

A jaké jsou celkové náklady fondu Evolution (E&S)?

Bohužel výše napsaným to ještě nekončí. Podíval jsem se na to, zda fondy Evolution mají potenciál vydělat peníze. Odpověď: vydělat peníze ano, ale ne klientům.

Existuje údaj, který při hledání nákladovosti každého fondu vše urychlí. Tento údaj se jmenuje TER. Jedná se o celkovou nákladovost fodnu. Evolution fondy mají TER 6,16%! Což je částka, kterou by žádný investor neměl akceptovat! Ale hodnota TER není jediná, která se při výběru fondu sleduje.

Výkonnost fondu Evolution Dynamic v roce 2015 byla -10,86 %, podobně zaměřený fond Active od české společnosti Conseq, byla +0,7%. V roce 2014 fond Evolution vydělal 0,97%, fond Conseq byl v zisku 8,23%. Je to dáno investiční strategií a nákladovostí.

Je tady ještě další hladový krk?

Ano je. Platbou poplatků do fondu a celkovou nákladovostí Evolutionu to ještě nekončí.

Je zde ještě poplatek společnosti ES-Investments (E&S). Tento poplatek poradci E&S nazývají servisním, vstupním či poradenským. Společnost Ertrag & Sicherheit ho účtuje následovně:

 • u pravidelné investice ve výši 14-ti násobku investované částky (př.: při investici 2.000 Kč měsíčně, bude poplatek ES 28.000 korun). U tohoto poplatku existuje tzv. strop, což je 55.000 Kč a vychází při investici 4.000 Kč měsíčně a více. To znamená pokud budete měsíčně investovat 5.000, 10.000 nebo 20.000 Kč (a více), zaplatíte max. 55 tisíc korun,
 • u jednorázové investice je to poplatek ve výši 3% z investované částky. Takže při investici 1.000.000 Kč zaplatíte 3% E&S + 5% vstupní poplatek fondu. Začínat investovat a být mínus 8%, je hodně.

Výše zmíněné poplatky jsou na trhu jedinečné, ale podobný styl nabízí další společnosti. Myslím si, že tento styl poradenství není správný, mé poradenství vychází z jiných hodnot a zkušeností.

Sečteno podtrženo.

Jak už jsem zmínil výše, vstupní poplatek do fondu je normální a na trhu běžná věc, ale co by se mi jako investorovi nelíbilo, je poplatek společnosti E&S ve výši 55.000 korun. Jedná se o peníze, které celou investici prodražují a to zbytečně, protože na trhu existují lepší a levnější možnosti investování.

Rada a doporučení

Pokud vybíráte podílový fond, pak mezi důležité hodnoty, které sledovat patří TER fondu. A pokud uvidíte, že hodnota TER je větší než 3% ročně, tak nemusíte číst dále, neboť cíle fondu jsou úplně jiné. Investujete-li do produktů, který je dlouhodobě ztrátový, stálo by za to porovnat a zanalyzovat.

Kdykoliv mi zavolá čtenář mých článků s tím, že měl několik schůzek s poradci ze zmíněných společností, kopíruje se stejný scénář. Proto mé doporučení zní: zapomeňte na argumenty a výhody investování přes tyto společnosti, které jste doposud slyšeli, neboť neexistují. Například výhody o:

 • přímých investicích, které mají „exkluzivní vlastnosti“,
 • výjimečnosti fondové společnosti Franklin Templeton, která je nejlepší,
 • nevyplácejících dividendách,
 • jejich výjimečných službách, které v ČR nemají obdoby,
 • VIP produktech, které nikdo nemá,
 • tajných nákladech ostatních společností, které berou klientům výnos,
 • tajných poplatcích, které ostatní společnosti schválně klientům zamlčují,
 • o tom, že investor u ostatních společností není majitelem účtu, ale pouze věřitel,
 • o tom, že pokud dojde ke krachu jiného zprostředkovatel, tak se klient k penězům nedostane,
 • nevýhodných kurzových přepočtech, atd.

Vím, že to asi bude znít jako klišé, ale vyhledejte zkušeného poradce, který vám portfolio poskládá a zanalyzuje současné investice. Nemusím to být já, ale kdokoliv zkušený. Opakuji, zkušený, protože to stojí za to. Zkušenosti poradce vám dávají jistotu, že investování dopadne dobře. Zkušený poradce minimalizuje riziko.

Disclamer č. 1: Článek nemá být brán jako osobní útok na uvedené společnosti a poradce pracujících ve zmíněných společnostech. Nerad bych, aby text vyzněl jako disrespekt oproti poradcům, kteří pro společnosti pracují a jak věřím, dělají svou práci upřímně, jak nejlépe dovedou a jak nejlépe je jim to umožněno. Cílem článku je nicméně ohradit se proti nepravdám a narovnat nevyhovující informační situaci okolo investičního poradenství, zákonům, práv investorů a fondů.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.