Přímé investice do podílových fondů – co to ve skutečnosti znamená?

Pane Kaštovský, mám nabídku na přímé investice do podílových fondů. Je mi to prezentováno tak, že tímto způsobem obejdu prostředníka a budu do fondu investovat na přímo. Výpisy budu dostávat na mé jméno, budu mít vyšší výnosy, protože mi nikdo nebude ztrhávat výnos. Dále se budu moci účastnit valných hromad investiční společnosti a mám výhodu v tom, že nemusím řešit případný krach zprostředkovatele, protože mám přímé investice do podílových fondů bez prostředníka. Pane Kaštovský pro mě jako laika to zní logicky a beru to jako obrovskou výhodu, nebo se mýlím?

Zní to pěkně, co říkáte? Jenže po prozkoumání zjistíte, že se jedná o chytrý marketing a manipulaci.

 

Co znamená přímé investice?

Vysvětlení najdete na obrázku níže. Vzhledem k tomu, že jsem fanouškem Applu, vysvětlím vše na akciích Applu. Dejme tomu, že chceme investovat do Applu. Existuje několik možnosti, jak toto provést.

  1. Máme dostatek peněz a tak nakoupíme akcie Applu přímo na burze (přímá investice). Ano správně, tady nakupujeme akcie Applu přímo na burze tzn. přímé investice. Tím pádem v případě, že firma vyplatí dividendu, uvidíme dividendový výnos společnosti Apple na investičním účtu.
  2. Nemáme vyšší obnos peněz a proto najdeme podílový fond, který ve svém portfoliu investuje do akcií Applu. Jakmile Apple vyplatí dividendu, tato částka se reinvestuje, tzn. nevyplácí se nám peníze za dividendu na investiční účet, ale peníze se reinvestují do nákupu dalších podílových listů daného fondu.
  3. Nemáme dost prostředků a líbí se nám, že vidíme na náměstí pojišťovnu, což nám dává „určitou jistotu“ (o tom později). Opět vybereme podílový fond, který do Applu investuje a budeme tedy posílat peníze do produktu, který se jmenuje investiční životní pojištění. V tomto systému opět platí, že dividendy se reinvestují.

Ve výše popsaném systému znamená přímé investice pouze v prvním příkladu. Ostatní systémy nemůžeme označit za přímé investice a hodí se pro lidi, kteří dostatek peněz nemají a i přesto chtějí akcie Applu vlastnit. A nejen akcie Applu, ale i další akcie, které jsou manažerem fondu vybrány.

 

NÁVRH INVESTIČNÍHO PORTFOLIA - ZDARMA

 

Kdo mě okrádá, když nemám přímé investice?

Někteří prodejci nazývají přímé investice v případě, že investujete do podílových fondů bez zprostředkovatele. Podle nich zprostředkovatel připravuje klienty o výnosy, protože si účtuje další poplatky. Dále prezentují, že pokud zprostředkovatel zbankrotuje, přijdou o své peníze.

Kde je pravda?

Pravda je ta, že pokud investujete peníze do podílového fondu přes Conseq, Moventum, „na přímo“, nebo u jiné společnosti, pak máte svůj účet, vedený na vaše jméno a vaše peníze jsou odděleny od majetku zprostředkovatele a investiční společnosti. V případě krachu zprostředkovatele se to vašich peněz nedotkne.

Pokud fond vygeneruje 8%, tak výnos 8% najdete na svém účtu u jakéhokoliv zprostředkovatele (popř. „na přímo“), přes kterého investujete do podílového fondu (pozor nezaměňovat se střešním fondem).

 

Různé společnosti nabízí tzv. fondy životního cyklu. Proč jsou nevýhodné a drahé? Přečtěte si článek Fondy životního cyklu jsou dobré tak jako taxi pro neřidiče.

Výpisy na vlastní jméno – výhoda?

Pohádka o výpisu na vaše jméno je manipulace. Ať investujete peníze do podílového fondu přes zprostředkovatele X či Y, popřípadě máte smlouvy se společnosti X nebo Y, pořád máte stejná práva na své investované peníze.

Je to stejné, jako když si koupíte auto přímo v obchodu fabriky nebo od zprostředkovatele, pořád ho budete vlastnit a užívat stejně. Ba naopak, mnohdy vám zprostředkovatel dá výhodnější cenu.

 

NÁVRH INVESTIČNÍHO PORTFOLIA - ZDARMA

 

Rozdíl existuje

Existují cesty, které jsou pro klienty opravdu nevýhodné a nákladné. A sice v případě, že hradíte dvojí poplatky (jak to vypadá, když firma účtuje dvojí poplatky najdete ZDE) nebo pokud investujete přes pojišťovnu a její produkt s názvem investiční životní pojištění.

Neboť pokud investujete peníze přes pojišťovnu, stáváte se jejím věřitelem. Peníze jsou majetkem pojišťovny, tudíž v případě krachu pojišťovny máte problém. Jistota toho, že na náměstí stojí budova a logo pojišťovny, a že když bude nejhůř, půjdete si pro peníze tam, je magie. V životním pojištění jsou poplatky, které zbytečně snižují výnos podílového fondu.

Dále se můžete setkat s investováním bez vstupních poplatků. Ano lze to. Bohužel to má háček, více v článku podílové fondy bez vstupního poplatku.

Ale zase na druhou stranu chápu lidi, kteří se ve financích nepohybují, podepisují nevýhodné smlouvy protože jsou důvěřiví. Bohužel takové smlouvy mají za úkol vydělat ne lidem, ale zprostředkovatelům. Pokud byste chtěli jakoukoliv smlouvu prověřit, napište mi přes formulář níže.

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*