Tvorba portfolia aneb kde investovat a zhodnotit peníze?

Rozhodl jsem se vám ukázat a hlavně inspirovat, jak sestavit portfolio, které dlouhodobě vydělává a kde investovat peníze. Ve většině případů využívám k investování podílové fondy a fondy ETF. Možná, že si řeknete: „Co na tom je? Vyberu nějaký fond, vložím do něho peníze a je hotovo“. Bohužel není to tak jednoduché, i když by to bylo hezké.

O úspěšném investování rozhoduje několik faktorů, mezi největší řadím správné investiční portfolio, správná strategie, vhodné podílové fondy (fondy ETF) a vyvarování se dělat emoční investiční rozhodnutí.

 

Zhodnotit-peníze-kde-investovat-tvorba-portfolia

 

Kde investovat a zhodnotit peníze?

Při akciové investici chceme snížit riziko o co nejvíce. To docílíme správnou diverzifikací nebo-li rozložením rizika. Pokud jsou některé regiony z hlediska ekonomiky více důležité, pak jim musíme v portfoliu věnovat větší pozornost. A naopak, pokud nějaký trh nemá velký význam, nebudeme do něho investovat většinu svých peněz.

Pokud chceme zhodnotit peníze na malých a nevýznamných trzích, musíme vědět, že tyto trhy sice mohou mít vyšší výnos, ale také i mnohem větší riziko! Můžeme hodně vydělat, ale můžeme hodně ztratit.

Kde investovat? Doporučuji vypracovat rizikový profil. Obecně doporučuji, aby portfolio bylo navrženo tak, že většina peněz bude investována do velkých ekonomik a menší (popř. žádná) část peněz bude v menších ekonomikách. Tím budeme dosahovat menšího kolísání a dlouhodobě stabilních výnosů.

 

CHCI INVESTIČNÍ PORTFOLIO

 

Podle čeho sestavit portfolio a kde investovat?

Jako vodítko pro nastavení správné diverzifikace akciového portfolia, nám poslouží termín „tržní kapitalizace“. Velikost firmy hodnotíme podle tržní kapitalizace. Čím vyšší počet firem s velkou tržní kapitalizací bude v jedné zemi, tím bude daná země pro celosvětovou ekonomiku důležitější a tudíž také důležitá pro naše portfolio.

Která země je z tohoto pohledu nejdůležitější a kde investovat? Že by Česká republika? Kdepak, ta je nevýznamná.

Je to USA! Amerika jako nejsilnější ekonomika světa (zatím), je nejdůležitějším trhem. Dále následuje Evropa a Japonsko. Níže na obrázku najdete klíčové trhy a její celosvětový podíl.

 

Kde investovat a zhodnotit peníze

Vyplatí se zhodnotit peníze v ČR?

Česká republika je v podstatě neviditelná. Z hlediska tržní kapitalizace má ČR podíl ve světě zanedbatelných 0,02%. Jen pro srovnání, firmy jako je Apple, Microsoft nebo Exxon Mobile, mají kapitalizaci kolem 1% (každá firma zvlášť). A to je důvod proč je důležité investovat do velkých ekonomik a do velkých podniků. Na obrázku níže vidíte největší firmy v roce 2016.

Mimochodem článek vznikl v roce 2016, kdy akcie Applu stála cca 120 USD. 23.5.2017 stojí akcie Applu 153 USD a v listopadu 2018 180 USD. Byli jste u toho? Máte zainvestovány peníze přímo v akcii Applu nebo v podílovém fondu, který do Applu investuje? Jaký je v tom rozdíl popisuji v článku Přímé investice do podílových fondů, co to znamená?

Dále se můžete setkat s investováním bez vstupních poplatků nebo s nabídkou investovat do fondů životního cyklu. Více v článcích Lze podílové fondy bez vstupního poplatku? Kde je háček dále Fondy životního cyklu jsou drahé tak jako taxi.

 

Kde investovat

 

Viděl jsem několik návrhů investičního portfolia a návrhy investující převážně do Emerging Markets, které řadím mezi nevhodné z důvodu jejich rizik. Doporučuji portfolio se strategií a vhodnou diverzifikaci z podílových fondů a fondů ETF, adekvátní rizikovému profilu klienta. Jak takové portfolio může vypadat se můžete přesvědčit sami, níže se dozvíte více o službě investičního portfolia.

CHCI O INVESTOVÁNÍ VĚDĚT VÍCE

 

Pozor na pohádky a příběhy.

Vzpomínám si na rok 2010 a na pohádku s názvem Latinská Amerika a Brazílie. Mnohdy jsou prodejci tak vynalézaví, že si člověk řekne: „jak jsem bez toho mohl být“.

Tehdejší důvody proč investovat do Brazílie a Latinské Ameriky bylo vymyšleno několik a nutno dodat, že dávaly smysl. Bohužel prezentované důvody růstu většinou dávají smysl, ale jaksi ten trh na ně nereaguje.

V roce 2014 mělo být mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 letní olympijské hry. O jakou pohádku šlo? Vzhledem k tomu, že se chystaly výše zmíněné sportovní akce, plánovala země investovat do infrastruktury, ubytování atd. Díky tomu měl (podle pohádek) akciový trh v Brazílii růst raketovým tempem a investoři, kteří budou investovat do podílových fondů se zaměřením na Latinskou Ameriku, budou na tomto růstu vydělávat.

Jaká je situace dnes? Máme za sebou mistrovství světa i olympiádu a na velké výdělky to z daleka nevypadá. Ať už se podíváme na index nebo fond, viz obrázky níže, budeme potřebovat kapesník na utření slzy.

 

Zhodnotit-peníze-kde-investovat-tvorba-portfolia-vývoj indexu bovespa

Zhodnotit-peníze-kde-investovat-tvorba-portfolia-1-vývoj indexu templeton latin americe

 

Závěrem

Na trhu existují spousty strategií a fondů, které investují do nedůležitých a malých koutů ekonomického světa s velkým rizikem. Tím je investice nevyvážená. Využijte služby INVESTIČNÍ PORTFOLIO NA MÍRU a vyhněte se takovým investicím.

 

Jsem nezávislý finanční poradce s téměř desetiletou praxí, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Vzhledem tomu, že spokojenost klientů je pro mě nejdůležitější, zabývám se dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí.