Tvorba portfolia aneb kde investovat a zhodnotit peníze?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Rozhodl jsem se vám ukázat a inspirovat, jak sestavit portfolio, které dlouhodobě vydělává a kde investovat peníze. Ve většině případů využívám k investování podílové fondy. Možná, že si řeknete: „Co na tom je? Vyberu nějaký fond, vložím do něho peníze a je hotovo“. Bohužel není to tak jednoduché, i když by to bylo hezké. Správně poskládat investiční portfolio a najít možnosti kde investovat a zhodnotit peníze, může být pro laika velice složité. U klientů se setkávám s fondy, které dlouhodobě investorům žádné peníze nevydělají.

Kde investovat a zhodnotit peníze?

Při akciové investici chceme snížit riziko o co nejvíce. To docílíme správnou diverzifikací nebo-li rozložením rizika. Pokud jsou některé regiony z hlediska ekonomiky více důležité, pak jim musíme v portfoliu věnovat větší pozornost. A naopak, pokud nějaký trh nemá velký význam, nebudeme do něho investovat většinu svých peněz.

Pokud chceme zhodnotit peníze na malých a nevýznamných trzích, musíme vědět, že tyto trhy sice mohou mít vyšší výnos, ale také i mnohem větší riziko! Můžeme hodně vydělat, ale můžeme hodně ztratit.

Kde investovat? Doporučuji vypracovat rizikový profil. Obecně doporučuji, aby portfolio bylo navrženo tak, že většina peněz bude ve velkých ekonomikách a menší (popř. žádná) část peněz bude v menších ekonomikách. Tím budeme dosahovat menšího kolísání a dlouhodobě stabilních výnosů. Své zkušenosti s podílovými fondy popisuji ZDE. A pokud nevíte co podílový fond znamená a jak funguje, pusťte si video níže.

Podle čeho tvořit portfolio a kde investovat?

Jako vodítko pro nastavení správné diverzifikace akciového portfolia, nám poslouží termín „tržní kapitalizace“. Velikost firmy hodnotíme podle tržní kapitalizace. Čím vyšší počet firem s velkou tržní kapitalizací bude v jedné zemi, tím bude daná země pro celosvětovou ekonomiku důležitější a tudíž také důležitá pro naše portfolio.

Která země je z tohoto pohledu nejdůležitější a kde investovat? Že by Česká republika? Kdepak, ta je nevýznamná. Je to USA! Amerika, jako nejsilnější ekonomika světa (zatím), je nejdůležitějším trhem. Dále následuje Evropa a Japonsko. Níže na obrázku najdete měřítko, podle čeho sestavuji portfolia a podle čeho vybírám podílové fondy (mimo velikost správce, nákladovost, historii atd.). Další podmínky při výběru fondů jsou: velikost správce, velikost fondu, nákladovost, délka historie fondu a správce, rating atd. Více obrázek níže:

Kde investovat a zhodnotit peníze

Vyplatí se zhodnotit peníze v ČR?

Česká republika je v podstatě neviditelná. Z hlediska tržní kapitalizace má ČR podíl ve světě zanedbatelných 0,02%. Jen pro srovnání, firmy jako je Apple, Microsoft nebo Exxon Mobile, mají kapitalizaci kolem 1% (každá firma zvlášť). A to je důvod proč je důležité investovat do velkých ekonomik a do velkých podniků. Na obrázku níže vidíte největší firmy v roce 2016.

Mimochodem článek vznikl v roce 2016, kdy akcie Applu stála cca 120 USD. Dnes 23.5.2017 článek aktualizuji a akcie Applu stojí 153 USD, nárůst cca 30%. Pěkný výnos.

Dále se můžete setkat s investováním bez vstupních poplatků. Ano lze to. Bohužel to má háček, více v článku podílové fondy bez vstupního poplatku.

Kde investovat

 

Různé společnosti nabízí tzv. fondy životního cyklu jako doplněk portfolia. Proč jsou nevýhodné a drahé? Přečtěte si článek Fondy životního cyklu jsou dobré tak jako taxi pro neřidiče.

Pozor na pohádky a příběhy kde investovat.

Vzpomínám si na rok 2010 a na pohádku s názvem Latinská Amerika a Brazílie.

CHCI INVESTOVAT DO PODÍLOVÝCH FONDŮ

 

Důvod proč investovat do Brazílie a Latinské Ameriky bylo několik. V roce 2014 mělo být mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 letní olympijské hry. O jakou pohádku šlo? Vzhledem k tomu, že se chystaly výše zmíněné sportovní akce, plánovala země investovat do infrastruktury, ubytování atd. Díky tomu měl (podle pohádek) akciový trh v Brazílii růst raketovým tempem a investoři, kteří budou investovat do podílových fondů se zaměřením na Latinskou Ameriku, budou na tom neskutečně vydělávat.

Jaká je situace dnes? Máme za sebou mistrovství světa i olympiádu a na velké výdělky to z daleka nevypadá. Ať už se podíváme na index nebo fond, viz obrázky níže, budeme potřebovat kapesník na utření slzy.

Brazilie index JPEG

Latin America JPEG

 

Buďte opatrní na to, kde investovat své peníze

Na trhu existují spousty fondů, které investují do nedůležitých a malých koutů ekonomického světa. Tím je investice nevyvážená a už v úvodu je odsouzena k podprůměru.

Pokud jste zvědaví a zajímalo by Vás, jak bych Vaše portfolio řešil já, využijte formulář níže a já se Vám ozvu.

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*