Tvorba portfolia aneb jak sestavit a vytvořit investiční portfolio.

Možná, že se nacházíte v situaci, kdy víte, že investovat volné peníze je třeba. V dnešním článku ukazuji jak na investiční portfolio a jeho význam v investičním plánu. Podíváme se na to, co tvorba portfolia obnáší, jaké jsou možnosti diverzifikace, aby bylo dlouhodobě ziskové s akceptovatelným rizikem. Možná, že si řeknete: „Co na tom je? Vyberu nějaký fond, vložím do něj peníze a je hotovo“. Bohužel takto to nefunguje. Oprava. Někde to takto funguje, ale dlouhodobě neúspěšné.

O správném investičním portfoliu rozhoduje několik faktorů:

  • správná diverzifikace,
  • správná strategie,
  • přiměřené riziko,
  • vhodné nástroje,
  • nízké poplatky,
  • vyvarovat se dělat emočních rozhodnutí.

Jaké má portfolio význam?

Investování znamená dlouhodobé budování majetku. Investujete-li dlouhodobě, nastanou situace, kdy správně diverzifikované portfolio oceníte. Jednou stagnují akcie a naopak výnos generuje zlato či dluhopisy. V jinou dobu propadají dluhopisy a naopak generují výnos akcie a nemovitosti. Správně diverzifikované portfolio má význam, dokáže totiž peníze ochránit. Portfolio může obsahovat: akcie, dluhopisy, nemovitosti, zlato a hotovost.

Tvorba portfolia: podle čeho sestavit a vytvořit investiční portfolio?

Před tím než začnete řešit investiční portfolio, určete si co od investování očekáváte, kolik chcete investovat, kolik potřebujete peněz, jaké riziko jste ochotni podstoupit, chcete generovat vyšší výnos nebo požadujete jistotu? Důkladně si specifikujte vaše investiční cíle.

Předpokládejme, že máme investora, který chce investovat do akciových fondů. Pří výběru fondů je důležité si zvolit, do čeho chceme investovat.

Za prvé zvolíme rozložení dle regionů. Budeme tedy investovat do amerických akcií, evropských akcií, do akcií rozvíjejících se trhů, popř. složit portfolio z výše popsaných regionů. Zvolíme-li si tento výběr, budeme v prospektu fondu, popřípadě v názvu fondu, hledat zvolené regiony (např. USA large Cap., Europe, Emerging Markets, atd.).

Za druhé budeme investovat do firem, které jsou klasifikovány jako hodnotové či růstové společnosti.

Právě ujasnění si diverzifikace, je důležité pro práci s portfoliem v propadech. Buď budete svou akciovou složku dělit na regiony (USA, Evropa …) nebo na typy akciových titulů (růstová, hodnotová, dividendová). Každá z výše popsaných strategií má své plusy a mínusy.

Jen pro zajímavost, podívejte se na obrázek níže, kde je ukázáno, v jakých zemí se nachází nejvíce akciových společností.

Amerika jako nejsilnější ekonomika světa (zatím) je nejdůležitějším trhem. Dále následuje Evropa a Japonsko. Pokud hledáte bezpečí, měla by většina peněz mířit do Ameriky, Evropy, Velké Británie a Japonska.

Vyplatí se mít investiční portfolio se zaměřením na ČR?

Ne, nevyplatí. Česká republika je v podstatě neviditelná. Z hlediska tržní kapitalizace má ČR podíl ve světě zanedbatelných 0,02%. Jen pro srovnání, firmy jako jsou Apple, Microsoft nebo Exxon Mobile, mají kapitalizaci kolem 1% (každá firma zvlášť). A to je důvod proč je důležité mít investiční portfolio složené z velkých ekonomik a z velkých podniků.

Pokud jsou některé regiony z hlediska ekonomiky více důležité, pak jim musíme v investičním portfoliu věnovat větší pozornost. A naopak, pokud některé regiony nemají velký význam, nebudeme do nich investovat většinu svých peněz.

Budeme-li mít ve svém investičním portfoliu převážně malé a nevýznamné trhy, musíme vědět, že tyto trhy sice mohou mít vyšší výnos, ale také i mnohem větší riziko prodělku. Pakliže toto riziko akceptujeme, je to v pořádku. Pokles hodnoty investičního portfolia složeného z nedůležitých trhů, může během několika týdnů dosahovat i 80%. Na těchto trzích můžeme tedy hodně vydělat, ale také hodně ztratit.

Dále se můžete setkat s investováním bez vstupních poplatků nebo s nabídkou investovat do fondů životního cyklu. Více v článcích Lze podílové fondy bez vstupního poplatku? Kde je háček dále Fondy životního cyklu jsou drahé tak jako taxi.

ZISKOVÉ INVESTIČNÍ PORTFOLIO

Čemu se vyvarovat a na co si dát pozor?

Vzpomínám si na rok 2010 a na pohádku s názvem Latinská Amerika a Brazílie.

Tehdejší důvody (pohádky) proč mít v investičním portfoliu akcie Brazílie a obecně Latinské Ameriky, bylo několik a nutno dodat, že dávaly smysl. Důvody růstu jsou většinou logické, ale jaksi trh na ně nereaguje. Příkladem je právě zmíněná Brazílie.

V roce 2014 měla Brazílie pořádat mistrovství světa ve fotbale a v roce 2016 letní olympijské hry. O jakou pohádku šlo? Vzhledem k tomu, že se chystaly výše zmíněné sportovní akce, plánovala země investovat do infrastruktury, ubytování atd. Díky tomu měl (podle pohádek) akciový trh v Brazílii růst raketovým tempem a investoři, kteří budou investovat do podílových fondů či indexových fondů se zaměřením na Latinskou Ameriku, budou na tomto růstu vydělávat.

Jaká je situace dnes? Máme za sebou mistrovství světa i olympiádu a na velké výdělky to zdaleka nevypadá. Ať už se podíváme na index nebo fond, viz obrázky níže, velké výnosy se nekonají.

Tím chci říct, abyste nenaletěli na krásné prodejní pohádky o rychlém výnosu. Vím, že pro laika rozpoznat takové pohádky je těžké. Ale neukvapujte se a nepodepisujte nic pod nátlakem. V dnešním světe googlu si lze vše ověřit.

Závěrem

Článek vznikl v roce 2016 a tyto údaje průběžně aktualizuji. Akcie Applu stála v roce 2016 cca 120 USD. V květnu 2017 stála akcie Applu 153 USD, v listopadu 2018 je cena 180 USD, v červenci 2019 je za 200 USD, začátkem roku 2020 je cena úctyhodných 320 USD. Byli jste u toho?

Máme koronavirovou krizi a cena akcie Applu stojí 230 USD. Zajímavá příležitost pro nákup. Mít správnou diverzifikaci a systém se vyplatí.

Mé doporučení je si nejdříve určit, co od investování očekáváte. Naučte se vybírat velké a levné fondy, a také nedělejte emoční rozhodnutí.

Vím, že to asi bude znít jako klišé, ale vyhledejte zkušeného poradce, který vám portfolio poskládá. Nemusím to být já, ale kdokoliv zkušený. Opakuji, zkušený, protože to stojí za to. Zkušenosti poradce vám dávají jistotu, že investování dopadne dobře. Zkušený poradce minimalizuje riziko.

Kde bezpečně investovat a které produkty jsou nejlepší?