Co je podílový fond (investiční fond) a jak funguje? Podílové fondy přehledně

Co znamená pojem podílový nebo investiční fond? Podvod? Může zkrachovat? Jedná se o tzv. černou díru“? Ani náhodou! Spíše bych ho nazval finančním nástrojem 21. století. V dnešním krátkém článku vysvětlím pojem podílový fond nebo také investiční fond. Jak funguje, pro koho se hodí, kolik stojí a kolik vydělávají.

 

Co je podílový fond?

Představte si, že chcete zhodnotit peníze více než nabízí banky a rozhodnete se koupit byt o kterém víte, že vám vynese 5 % ročně. Tento byt stojí 10 miliónu korun. Pokud máte peníze, zaplatíte a byt je váš.

Pokud tolik peněz nemáte a máte pouze 0,5 milionu korun, řeknete tuto zajímavou příležitost dalším lidem. Dáte dohromady 20 lidí, každý vloží 0,5 milionu korun a byt koupíte. Stáváte se spolumajitelem bytu.

Podílový fond je založen na stejném principu. Znamená spojit síly (peníze) s ostatními.

Tak co, zaujalo vás to a chcete investovat? Třeba do nadnárodních společností jako je Apple, Microsoft, Samsung, BMW, Google, Amazon, Facebook, Johnson & Johnson a další? Chcete se podílet na zisku z každého prodaného iPhonu, auta, počítače atd? Ale nemáte miliony dolarů?

Nevadí, pokud máte tuto strategii, vyhledáte podílový fond, který do těchto společností investuje a spojíte síly s ostatními investory. Získáte tím investici do nadnárodních firem, s velkou diverzifikací.

Výběr podílových fondů je důležitá část portfolia. Existují hodnoty, které je třeba sledovat. Stáhněte si e-book zdarma: Jak vybírat podílový fond, kde se všechno dozvíte.

 

Podílový fond aneb podvod 21. století?

Může se jevit, že se jedná o další nástroj, který vymysleli lidé z Wallstreet, aby mohli vytahovat další a další peníze. Ale opak je pravdou. Podílové fondy se hodí pro pravidelné investování.

 

 

Jak podílový fond funguje?

Podílový fond spravuje investiční společnost, která za vás vybírá firmy, do kterých se investuje. Vy se o nic nestaráte. Tím, že pošlete peníze do fondu, stáváte se podílníkem a vlastníte tzv. podílové listy.

Pokud chcete podílové listy prodat, podílový fond je musí odkoupit povinně a kdykoliv. Peníze tak máte za pár dnů na účtu.

Na trhu existuje několik nástrojů kde můžete investovat své peníze. Mezi další způsoby patří ETF fondy. Hlavní rozdíl mezi ETF fondy a podílovými fondy, je v jejich nákladovosti a v okamžitém nákupu indexového fondu (ETF). Ovšem fondy ETF se nehodí pro pravidelné investování, proč? Více se dočtete ZDE.

Průměrná nákladovost podílových fondů se pohybuje kolem 2 % ročně. Ovšem existují na trhu nabídky investic, které se tváří, že jsou výhodné, ovšem po prozkoumání zjistíte, že cílem fondu jsou hlavně vysoké poplatky. Více čtěte ZDE.

 

CHCI O INVESTOVÁNÍ VĚDĚT VÍCE

 

Další rozdíly mezi investici do podílových fondů a ETF fondů

Hlavní rozdíl mezi ETF fondy a podílovými fondy vidím v jejich nákladovosti a v okamžitém nákupu indexového fondu. Pokud chcete využít propadu na trzích a pošlete peníze do podílového fondu, nákup se provede cca za 10 dní. U ETF fondů se nákup realizuje ihned.

Podílové fondy jsou základním stavebním kamenem pravidelného investování. Výsledky a výnosy díky své konstrukci jsou velice zajímavé. Pokud by vás zajímalo jak může vypadat vaše portfolio, využijte služby INVESTIČNÍ PORTFOLIO NA MÍRU.

 

Jsem nezávislý finanční poradce s téměř desetiletou praxí, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Vzhledem tomu, že spokojenost klientů je pro mě nejdůležitější, zabývám se dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí.