Co je podílový fond (investiční fond) a jak funguje? Podílové fondy přehledně

Co znamená pojem podílový nebo investiční fond? Podvod? Může zkrachovat? Jedná se o tzv. černou díru“? Ani náhodou! V dnešním krátkém článku vysvětlím pojem podílový fond nebo také investiční fond, jak funguje, pro koho se hodí, kolik stojí a kolik vydělávají.

Co je podílový fond?

Představte si, že chcete zhodnotit peníze více než nabízí banky a rozhodnete se koupit byt o kterém víte, že vám vynese 5 % ročně. Tento byt stojí 10 miliónu korun. Pokud máte peníze, zaplatíte a byt je váš.

Pokud tolik peněz nemáte a máte pouze 0,5 milionu korun, řeknete tuto zajímavou příležitost dalším lidem. Dáte dohromady 20 lidí, každý vloží 0,5 milionu korun a byt koupíte. Stáváte se spolumajitelem bytu.

Podílový fond je založen na stejném principu. Znamená spojit síly (peníze) s ostatními. Když stejnou myšlenku převedeme na akcie: chcete investovat do nadnárodních společností jako je Apple, Tesla, Microsoft, Samsung, BMW, Google, Amazon, Facebook, Johnson & Johnson a další? Chcete se podílet na zisku z každého prodaného iPhonu, auta, počítače atd? Ale nemáte statisíce dolarů? Nevadí, vyhledáte podílový fond, který do těchto společností investuje a spojíte síly s ostatními investory. Získáte tím investici do nadnárodních firem, můžete pravidelně investovat od 100 Kč měsíčně, s velkou diverzifikací.

Podílový fond aneb podvod 21. století?

Může se zdát, že se jedná o další nástroj, který vymysleli lidé z Wallstreet, aby mohli z lidí vytahovat další a další peníze. Ale opak je pravdou. Podílové fondy svou konstrukcí a diverzifikací jsou ideální pro drobné investory. Jsou ideální pro začátek v oblasti investování, stejně jako indexové fondy.

 

Jak podílový fond funguje?

Podílový fond spravuje investiční společnost, která za vás vybírá firmy, do kterých se investuje. Vy se o nic nestaráte. Musíte si vybrat zaměření podílového fondu: chcete investovat do akcií nebo dluhopisů; chcete investovat globálně nebo investovat do akcií v USA? Tím, že pošlete peníze do fondu, stáváte se podílníkem a vlastníte tzv. podílové listy. Pokud chcete podílové listy prodat, podílový fond je musí odkoupit povinně a kdykoliv. Peníze tak máte za pár dnů na účtu. Průměrná nákladovost akciových podílových fondů se pohybuje kolem 2 % ročně.

Na trhu existuje několik nástrojů kde můžete investovat své peníze. Mezi další a řekl bych nejzajímavější způsoby patří indexové fondy (nebo-li ETF fondy).

Investiční nástroj budoucnosti je tady? ETF fondy.

Poplatky a podílový fond

Investujete-li do podílových fondů, bude si podílový fond účtovat převážně dva druhy poplatku – vstupní a správcovský poplatek (někdy se mu říká manažerský či obhospodařovatelský). V ojedinělých případech můžete narazit na výstupní a výkonnostní poplatek.

Vstupní poplatek u akciových fondů bývá okolo 5%, správcovský okolo 2% ročně. U dluhopisových fondů se vstupní poplatek pohybuje okolo 2,5%, správcovský kolem 1,5% ročně. Můžete narazit na nabídku společností, které si říkají „programy“ – jedná se o střešní fond, který je složen z podílových fondů.

Z mého pohledu se jedná o předražené programy, naspal jsem k nim krátké analýzy, odkazy najdete: ZDE (programy Conseq) nebo ZDE (programy Amundi dříve Pioneer).

Závěrem

Co napsat na závěr? Snad jen můj osobní názor. Myslím, že svět podílových fondů je za námi. Jsou zde zajímavější nástroje jako jsou ETF fondy, více se jim věnuji ZDE. Každopádně dlouhodobě investovat peníze do podílových fondů je pořád lepší než nechat peníze v bance.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.