Jsou programy Amundi Rentier 3S opravdu tak smart a sexy, jak tvrdí prodejci?

Aktualizace 31.3.2023: V letáku programu Amundi Rentier 3S se zmiňují tři slova: Smart, Simple a Sexy – a právě proto název 3S. Prodejci toto spojení velice rádi používají a já bych ještě přidal jedno slovo: drahé a neefektivní, ale o tom až později. Každopádně tento program se jeví jako chytrý způsob odkládaní peněz využívající produkty velkých investičních domů, to vše zabalené pod značkou Amundi.

Amundi Rentier 3S je program životního cyklu, vznikl 16.6.2014 a klienti ho využívají k zabezpečení se na stáří. Nabízí možnost investovat pravidelně od 500 Kč měsíčně, klient se o nic nemusí starat, vše řídí a spravuje Amundi.

Investor určí dobu investování, vybere si rizikovost portfolia, zaplatí vstupní poplatek a investuje. Poměrně jednoduché, co říkáte. Ovšem někdy se vyplatí podívat se na to, co se s vašimi penězi opravdu děje.

Jaké strategie má Amundi Rentier 3S?

Klient má na výběr z několik investičních strategií, Amundi jim říká Linie. V nabídce je celkem 10 Linií, kdy desátá linie je nejrizikovější (100% akcie), pátá linie je vyvážená (50% akcie, 50% dluhopisy) a první linie je konzervativní (100% peněžní trh). Ostatní strategie jsou vždy něco mezi zmíněnými Liniemi, např. Linie 7 – 70% akcie, 30% dluhopisy.

zdroj: www.amundi.cz

Co znamená program životního cyklu Retnier 3S?

Jak už název napovídá, tento program životního cyklu reaguje na věk investora. To znamená, jak se blíží doba výběru peněz, přesouvají se peníze do bezpečnějších nástrojů (dluhopisu, peněžní trh).

Jinak řečeno, při zahájení investování má investor dynamičtější strategii (záleží na volbě Linie) a jakmile zbývá 10 let do konce programu, snižuje se každý rok akciová složka v portfoliu o 10%, jak je vidět na obrázku níže. Dobrá zpráva je, že tato alokační brzda, jak ho nazývá Amundi, lze vypnout.

zdroj: www.amundi.cz

Z mého program reaguje na věk investora, ale nereaguje na dění na trzích. Co když v dobách přesunu akcií budou akcie ve ztrátě a levnější k dalším nákupům? To jsou běžné situace na kapitálových trzích a z mého pohledu, je lepší mít nástroj nebo v nejlepším případě poradce, který dokáže dobře poradit a vše správně v průběhu investování nastavit.

Je třeba přemýšlet nad fázi akumulace kapitálu a také nad fázi, kdy peníze budou čerpány. Cílem by mělo být, aby takový nástroj zvyšoval hodnotu peněz v obou investičních fázích.

Do čeho program Amundi Rentier 3S investuje?

Jedná se o investiční řešení, které využívá nástroje největších investičních domů. Jednotlivé složení linií najdete níže.

zdroj: www.amundi.cz

Většina investorů vybírá mezi liniemi 5 až 10, proto se podívám hlavně na tyto linie. Po detailnějším prozkoumání zjistíme, že program Rentier 3S využívá pro zmíněné linie fondy Amundi Fund Selection-Conservative a Amundi CR All-Star Selection.

Amundi Fund Selection-Conservative – jedná se převážně o dluhopisový fond, který investuje do konzervativních nástrojů s poměrně krátkou durací. Celková nákladovost fondu je 2,16%, což je poměrně hodně a je to znát na výnosu. Průměrná roční výkonnost za celou historii je 1,49% p.a.

zdroj: www.amundi.cz

Amundi CR All-Star Selection – jedná se převážně o akciový fond, který investuje do akciových nástrojů více jak z 80%, se zaměřením na Severní Ameriku a Evropu. Nákladovost tohoto fondu je 2,49% ročně. Což je opět na podílový fond poměrně hodně. Průměrná roční výkonnost za celou historii je 3,01% p.a.

zdroj: www.amundi.cz

Jednotlivé fondy mají společné jedno: vyšší nákladovost a mizernou výkonnost. Na své maximální hodnoty z let 2015 se dostal až v roce 2019, tedy po 5letech. Což mohlo některé investory vystrašit.

Výnosnost jednotlivých linií se liší v závislosti kolik je v portfoliu bezpečných investic. Podíváme-li se na linie 5 až 10, pohybuje se průměrný výnos od 2 do 3% ročně.

Shrnutí programu životního cyklu Amundi Rentier 3S: Jsou opravdu Smart a Sexy?

Stejně jako u programu společnosti Conseq, patří Amundi velké díky. Naučil lidi odkládat si peníze. V dnešní době si myslím, že je na odklonit investiční zaměření k indexovým fondům, které jsou levnější a generují mnohdy vyšší výnos. Osobně se mi program Amundi Rentier 3S nelíbí v nákladovosti, ve výnosu a také v tom, že se program přizpůsobuje věku klienta. Máte-li šikovného poradce, který vás dokáže provést investováním s vypnutou alokační brzdou, který lze v programu nastavit, je to výhoda. Ovšem když vypnete alokační brzdu u produktu, který nevydělává, pak to není řešení.

Program Amundi Rentier 3S, mi moc Smart a Sexy nepřijde. Jak jsem zmínil výše, požadoval bych od investičního nástroje chytřejší řešení.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.