Pokud se řadíte mezi ty, které plánují jednou mít děti a je u vás velký předpoklad, že bude nutné rizikové těhotenství, pak vám tento článek napoví, jak se na to dívají pojišťovny a jestli vůbec vám něco vyplatí.
Jakmile lékaři při těhotenství zjistí možné komplikace, pak doktoři rodičku okamžitě posílají na pracovní neschopenku. A to je téma, na které se dnes podíváme. Konkrétně na připojištění pracovní neschopnosti, její výluky na rizikové těhotenství a jejich dopad na kvalitní pojištění.
Z pohledu pojišťoven patří rizikové těhotenství v pracovní neschopnosti mezi nejčastější výluky v životním pojištění. Pokud tato diagnóza nastane a vy budete mít sjednáno pojištění pracovní neschopnosti, tak ve většině případu vám pojišťovna nevyplatí ani korunu.
Nicméně na trhu mezi pojišťovnami existují výjimky, které pracovní neschopnost s rizikového těhotenství plní. Není jich moc, ale jsou.
Ovšem pokud narazíte na pojišťovnu, která hlásá, že vám na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství zaplatí ušlou mzdu po celou dobu nemocenské, tak bude někde háček. Doporučuji prostudovat výluky v pojistných podmínkách.
Víte co, nemusíte nic studovat, udělal jsem to za vás 🙂
Aby vám pojišťovna plnila po dobu pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, musíte splnit poměrně přísné podmínky. Odlišnosti mezi pojišťovnami jsou veliké. Je to podobné jako u úrazového pojištění, kde jsou oceňovací tabulky, více jsem o tom psal v článku Oceňovací tabulky a úrazové pojištění – nerozlučná dvojka.
Některé pojišťovny plní pouze určitý počet dnů. Setkal jsem se s dobou 36 nebo 50 dnů. Pokud budete na neschopence déle (jako, že se to dá předpokládat), pak vám pojišťovna více než zmíněný počet dnů nezaplatí.
Pokud si vyberete pojišťovnu, která nemá toto časové omezení, tak narazíte na další „ALE“. Existují statistiky, které říkají z jakého důvodu nejčastěji rizikové těhotenství nastává. A právě po mém bádání v pojistných podmínkách jsem zjistil, že pojišťovny, které nemají časové omezení délky plnění naopak mají v pojistných podmínkách výluky na nejčastější důvody rizikového těhotenství.
Mezi další „ale“ patří samozřejmě tzv. čekací doba, což znamená aby vám pojišťovna zaplatila, musíte pojištění uzavřít dříve, než rizikové těhotenství vůbec nastane. Nejčastěji je to 6 nebo 9 měsíců před diagnózou. Dokonce jsem se setkal i s obdobím 2 let.
Dále může nastat situace, kdy si pojišťovna vyžádá vaši zdravotní dokumentaci a pokud zjistí, že důvod rizikového těhotenství je „dědičný“ nebo nastal před dobou pojištění, nevyplatí ani korunu.
Kvalitní životní pojištění není jen o rizikovém těhotenství, ale je třeba správně nastavit ty podstatné části životního pojištění, jakými jsou: pracovní neschopnost, invalidita a úmrtí.
Z mého pohledu se pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství jeví jako loterie a zároveň spekulace. Pojišťovny jsou společnosti, které chtějí vydělat, jde jim o zisk. Spoléhají na to, že od klientů vyberou více peněz, než jim budou muset vyplatit. A proto pojistné podmínky v tomto případě nehrají ve prospěch klienta, stejně jako v úrazovém pojištění, více čtěte ZDE.
Lidem spíše doporučuji se dlouhodobě připravit na mateřství vlastními silami, třeba formou spoření nebo investování. To jsou peníze, které budou vaše a nemusíte trnout zda splňujete pojistné podmínky a jestli pojišťovna vyplatí peníze.
Doufám, že vám článek pomohl. Ovšem pokud potřebujete další informace, neváhejte se mi ozvat, rád vám pomohu.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.