Máme srpen roku 2018 a ceny nemovitostí šplhají do závratných výšin. Byty a pozemky jsou nejdražší za posledních pár let. To vše díky velké poptávce po nemovitostech a to nejen za účelem vlastního bydlení, ale hlavně za účelem investice. Vše odstartovaly levné hypotéky. Ovšem jak už to tak chodí, všeho moc škodí. Růst cen nemovitosti si všimla také ČNB, která si hypotéky vzala pod lupu a vymyslela jistá opatření. Důsledkem je zvýšení úrokových sazeb, zákazu prodeje tzv. 100% hypoték a zpřísnění podmínek pro posuzování bonity. Ovšem to neznamená, že se lidé k výhodné hypotéce nedostanou.
Vláda si je vědoma, že bydlet je nutné a proto spustila tzv. program pro mladé s dětmi, říkejme tomu státní hypotéka (půjčka pro mladé). Jaké jsou podmínky? Jaká bude úroková sazba? Jaké jsou poplatky, doba splatnosti, délka fixace? Co je lepší, vzít si klasickou hypotéku nebo státní?
Pokud se neorientujete v hypotečních pojmech, navštivte článek Vše co potřebujete vědět o hypotéce aneb hypoteční slovník.
Co vlastně stát nabízí a v jaké výši?
Státní hypotéka (půjčka pro mladé) je úvěr na bydlení, který lze využít na:
Pro koho je státní hypotéka určena:
Kolik si můžete půjčit:
Státní hypotéka a její doba fixace, splatnost a úroková sazba?
Existují situace, které mohou zkomplikovat bezproblémové splácení hypotéky. Více jsem o tom sepsal v článku ZDE.
Výhoda:
Každý ať si nabídku státu přebere po svém. V tuto dobu se mi líbí úroková sazba ve výši 1,12%, která ovšem za 5 let může být vyšší nebo nižší, to je otázka. Jak již bylo řečeno, sazba se odvíjí od Evropské unie. Když se podíváme na úrokovou sazbu Evropské unie pro ostatní státy, tak nejnižší je -0,18% a naopak nejvyšší je 2,68%. Za poslední dva roky tato sazba pro ČR vzrostla o 0,66%, stejně jako průměrná sazba klasické hypotéky.
Dále jako výhodu považuji jinou metodiku posuzování bonity. Vzhledem k tomu, že se jedná o fond, je zde vlastní metodika posuzování bonity. Bohužel vám nikdo nepoví, jestli státní hypotéka bude benevolentnější při posuzování příjmů než mají komerční banky.
Nevýhoda:
Pro mě jednoznačně splatnost. Pokud si vezmu mladý pár, tak jejich požadavek bude snížit splátky. Vezmeme si příklad na koupi domu, úvěr 2.000.000 Kč:
Neberu v úvahu to, jestli se dá pořídit dům v této hodnotě a kolik vlastních peněz skutečně bude potřeba. Srovnání vhodnosti by mělo vycházet z priorit žadatele. Pokud bude priorita méně zaplatit na úrocích, čili nižší úroková sazba, pak se státní hypotéka (půjčka pro mladé), jeví jako výhodná. Pokud chce žadatel snížit měsíční výdaj, klasická hypotéka bude výhodnější.
Pokud jste si brali nebo plánujete vzít hypotéku, jakou máte prioritu vy? Úspora na úrocích nebo snížit měsíční splátku? Plánujete-li žádat o hypotéku nebo vám banka dala nabídku a vy tušíte, že byste mohli dostat lepší podmínky, kontaktovat mne pomohu vám.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.