Finanční poradce ostrava investiční poradce

Investiční zlato a jeho pozice v portfoliu

Pojďme se podívat na to, jakou pozici v portfoliu má zlato. Ale začněme z jiného úhlu pohledu protože na trhu vládních dluhopisů se děje něco nevídaného. Článek píši 23.6.2016 a minulý týden se poprvé v historii prodával pod nulou německý desetiletý dluhopis a stejně tak švýcarský třicetiletý dluhopis. Historické minimum zlomil i desetiletý japonský výnos (-0,2%). Důvodem může být například dnešní referendum o Brexitu, dále nejistota kolem ceny ropy nebo ponechání úrokových sazeb v USA. V tuto dobu může spousty investorů vzhlížet na „spasitele“ s názvem zlato. V dnešním článku se podíváme na pozici zlata v portfoliu a na jeho očekávání.

Kde se zlata nejvíce spotřebuje?

Zlato na zemi je tisíce let a dá se očekávat, že svou úlohu a pozici v ekonomice bude mít nadále. Funkce zlata z pohledu investora je jednoznačná – uchovatel hodnoty. V tabulce níže, je uvedeno, kde se nejvíce zlato spotřebovává, kdo jej nejvíce využívá a kupuje.

Zlato spotřeba JPEG

 

Výnos zlata a čeho se vyvarovat?

Historický výnos zlata je „zvláštní“.

Obecně řečeno, nejsem zastáncem toho, aby lidé investovali všechny peníze pouze do jednoho oboru. Myslím tím například automobilový průmysl, zdravotnictví, biotechnologie, komodity atd. Každý daný obor má své pro a proti a určitě může v nějakém čase generovat velké výnosy. Jde jen o to, najít ten „správný“ čas.

A to je ten kámen úrazu protože nikdo neví, kdy daná země, odvětví či komodita bude vydělávat.

Spíše doporučuji nejdříve investovat do velkých, nadnárodních a stabilních společností (ekonomik) – to musí být základ. Jakmile toto máte zajištěno, není od věci investovat menší část peněz (kolem 10%) do specifických oborů (technologie, autoprůmysl…), zemí (Brazílie, Indonésie…) nebo komodit (zlato, stříbro, bitcoin…).

Pokud budete spoléhat pouze na jeden obor, zemi nebo komoditu, může to dopadnout jako u investice do zlata (obrázek níže).

Jen si to představte. Píše se rok 1980 a všude slyšíte, jak je zlato výdělečné. Podlehnete davu a volné peníze do zlata zainvestujete. Ovšem čekat na možný výnos bude chtít pevné nervy. Za dlouhých 27 let (konkrétně v roce 2007) budete teprve na nule. To znamená nevyděláte ani neproděláte, máte to, co jste vložili. Teda mínus inflace, takže ve skutečnosti proděláte.

Zlato USD JPEG

Investiční zlato a české koruny.

Vzhledem k tomu, že platíme českou korunou a ještě delší dobu budeme, podíval jsem se na zlato přepočítané do české koruny (od roku 2003 do června 2016). Při jednorázové investici 10.000 Kč, by za 13 let byla hodnota 30.400 Kč, tedy roční výnos přes 8%. To není špatné, co říkáte? Graf níže budou hojně ukazovat prodejci zlata, nikdo Vám neukáže graf výše a onu „vanu„.

Zlato CZK JPEG

Rada na závěr.

Vývoj zlata dnes a kolem roku 2010 mi silně připomíná graf z roku 1980. Kde od roku 1980 do roku 2000 cena zlata nepatrně reagovala na krize a ekonomické problémy. Proto bych nezavrhoval investování do zlata, ale neinvestoval bych do něho více jak 10% volných peněz. Pokud se rozhodnete do zlata investovat, zjistěte si vše o obchodníkovi. Jak dlouho obchodník působí na trhu? Je obchodník registrován u České národní banky? Nabízí případný zpětný odkup zlata? O jaké zlato se jedná, jaká je jeho ryzost?

Portfolio na míru?

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*