Kde nejlépe zhodnotit peníze na 4 – 6 let?

Poslední dobou se mne mnoho klientů ptá, kde nejlépe zhodnotit peníze. Tato otázka sama o sobě není těžká. Jakmile ale klienty nechám mluvit dále, tak už je to trošku oříšek. Časový horizont, který si lidé určují, je v rozmezí 4-6 let. Pokud chceme nejlépe zhodnotit peníze na krátkou dobu, tak se nám volba produktů poměrně omezuje.

 

Co ovlivňuje výnos a kde nejlépe zhodnotit peníze?

Pokud chce klient zhodnotit peníze na období 4 – 6 let, ve většině případu jsou v zadání tyto vlastnosti:

– peníze nesmí kolísat,

– peníze nemusí být ihned likvidní,

– volit nejlépe garantovaný produkt.

 

Při otázce jak nejlépe zhodnotit peníze na období cca pěti let, je důležité znát rizikový profil klienta, nebo-li riziko kolísání a likvidity, které je klient ochoten tolerovat. Od toho se odvíjí návrhy finančních produktů. Jaké tedy produkty přicházejí v úvahu?

– spořící účet

– termínovaný vklad

– stavební spoření

– dluhopisový podílový fond

 

U podílového fondu je důležité vybrat takový fond, který bude splňovat jasná kritéria výběru. Nedoporučuji vybírat fond podle výnosu, ale podle ukazatelů, které jsou důležité. Více najdete v odkazu níže.

 

Jak vybírat podílový fond?

 

Nyní si rozebereme jednotlivé možnosti kde nejlépe zhodnotit peníze, jejich plusy a mínusy. Jaký výnos budeme mít, pokud vložíme 200.000 Kč?

1) Spořící účet

Mezi nejlepší úrok na spořícím účtu se aktuálně pyšní Sberbank. Úrok činí 0,53%. To znamená, že za 6 let najdete na tomto účtu 206.444 Kč (pokud úroky zůstanou stejné po celou dobu). Mezi plusy patří okamžitá dostupnost peněz, mezi mínusy slabý výnos (úrok se v čase může měnit). Musíme ještě odečíst daň z výnosu.

2) Termínovaný vklad

Pokud chcete nejlépe zhodnotit peníze a zvolíte termínovaný vklad, tak jedna z nejlepších nabídek je od Equa bank (současně také nabídka J&T Bank). Banka nabízí rozdílné úročení. Vzhledem k tomu, že chceme uložit peníze na 6 let, musíme vše rozdělit – to znamená první období bude na 5 let (1,1%) a druhé období na jeden rok (0,5%). Za 6 let na účtě najdete 212.244 Kč.

Výhoda je, že máte vyšší úročení než na spořícím účtu. Mezi nevýhody řadím sankci za předčasné zrušení a dále fakt, že úrokové sazby se mohou v čase měnit, tzn. není garantovaná. Musíme také odečíst daň z výnosu.

3) Stavební spoření

Jeden z nejoblíbenějších produktů v ČR díky garantované úrokové sazbě a státní podpoře. Aktuálně nabízí stavební spořitelny úrok ve výši 1%, statní podpora ve výši 2.000 Kč při roční úložce 20.000 Kč. Za 6 let budeme mít na účtu 221.991 Kč (již započítány poplatky za vedení účtu a za sjednání). A opět mínus daň z výnosu.

4) Dluhopisový podílový fond

Chcete-li nejlépe zhodnotit peníze, pak při volbě dluhopisových podílových fondů, bude orientáční roční výnos kolem 2,5%. Za 6 let je předpoklad, že budete mít na účtu 226.140 Kč (pokud držíte podílové listy déle než 3 roky, neplatíte daň z výnosu). Nutno říci, že tento výnos není garantovaný. Může být nižší, ale i vyšší. Nevíte-li jak podílový fond pracuje přečtěte si mé zkušenosti z podílovým fondem.

Výhoda je, že peníze máte ihned k dispozici. Mezi nevýhodu řadím aktuální situaci na trhu (10/2017), kdy vlivem nízkých úrokových sazeb a jejich postupnému zvyšování jsou výnosy dluhopisů nejisté. Pokud nemáte zkušenosti a nevíte jak sestavit portfolio klikněte níže.

 

CHCI INVESTIČNÍ PORTFOLIO

 

Kde nejlépe zhodnotit peníze: Závěr vás překvapí

Rozdíl v produktech je 20.000 Kč. To jsou peníze, které na ulici nenajdete. Ale i přesto bych nezvolil dluhopisový fond, ale držel bych se jistoty a doporučil bych stavební spoření. Důvod je ten, že od produktu bych očekával nekolísání a to mi dluhopisový fond nezaručí.

Jaký produkt byste volili vy? Vyhrál by u Vás dluhopisový fond?

Neexistuje produkt, který by byl univerzální a hodil se za každé situace. Každý finanční produkt má své pro a proti a je dobré vše zvážit. Pokud máte dotazy nebo se chcete poradit, neváhejte se mi ozvat.

 

Jsem nezávislý finanční poradce s téměř desetiletou praxí, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Vzhledem tomu, že spokojenost klientů je pro mě nejdůležitější, zabývám se dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí.