Finanční poradce ostrava investiční poradce

Kde nejlépe zhodnotit peníze na 4 – 6 let?

Poslední dobou se mne mnoho klientů ptá, kde nejlépe zhodnotit peníze. Tato otázka sama o sobě není těžká. Jakmile ale klienty nechám mluvit dále, tak už je to trošku oříšek. Časový horizont, který si lidé určují, je v rozmezí 4-6 let. Pokud chceme nejlépe zhodnotit peníze na krátkou dobu, tak se nám volba produktů poměrně omezuje.

 

Co ovlivňuje výnos a kde nejlépe zhodnotit peníze?

Pokud chce klient zhodnotit peníze na období 4 – 6 let, ve většině případu jsou v zadání tyto vlastnosti:

– peníze nesmí kolísat,

– peníze nemusí být ihned likvidní,

– volit nejlépe garantovaný produkt.

 

Při otázce jak nejlépe zhodnotit peníze na období cca pěti let, je důležité znát rizikový profil klienta, nebo-li riziko kolísání a likvidity, které je klient ochoten tolerovat. Od toho se odvíjí návrhy finančních produktů. Jaké tedy produkty přicházejí v úvahu?

– spořící účet

– termínovaný vklad

– stavební spoření

– dluhopisový podílový fond

 

U podílového fondu je důležité vybrat takový fond, který bude splňovat jasná kritéria výběru. Nedoporučuji vybírat fond podle výnosu, ale podle ukazatelů, které jsou důležité. Tím zajistíme, že nebudeme posílat peníze do fondu, které nemají budoucnost.

 

Jak vybírat podílový fond? Stáhněte si e-book ZDARMA

 

Nyní si rozebereme jednotlivé možnosti kde nejlépe zhodnotit peníze, jejich plusy a mínusy. Jaký výnos budeme mít, pokud vložíme 200.000 Kč?

1) Spořící účet

Mezi nejlepší úrok na spořícím účtu se aktuálně pyšní Sberbank. Úrok činí 0,53%. To znamená, že za 6 let najdete na tomto účtu 206.444 Kč (pokud úroky zůstanou stejné po celou dobu). Mezi plusy patří okamžitá dostupnost peněz, mezi mínusy slabý výnos (úrok se v čase může měnit). Musíme ještě odečíst daň z výnosu.

2) Termínovaný vklad

Pokud chcete nejlépe zhodnotit peníze a zvolíte termínovaný vklad, tak jedna z nejlepších nabídek je od Equa bank (současně také nabídka J&T Bank). Banka nabízí rozdílné úročení. Vzhledem k tomu, že chceme uložit peníze na 6 let, musíme vše rozdělit – to znamená první období bude na 5 let (1,1%) a druhé období na jeden rok (0,5%). Za 6 let na účtě najdete 212.244 Kč.

Výhoda je, že máte vyšší úročení než na spořícím účtu. Mezi nevýhody řadím sankci za předčasné zrušení a dále fakt, že úrokové sazby se mohou v čase měnit, tzn. není garantovaná. Musíme také odečíst daň z výnosu.

3) Stavební spoření

Jeden z nejoblíbenějších produktů v ČR díky garantované úrokové sazbě a státní podpoře. Aktuálně nabízí stavební spořitelny úrok ve výši 1%, statní podpora ve výši 2.000 Kč při roční úložce 20.000 Kč. Za 6 let budeme mít na účtu 221.991 Kč (již započítány poplatky za vedení účtu a za sjednání). A opět mínus daň z výnosu.

4) Dluhopisový podílový fond

Chcete-li nejlépe zhodnotit peníze, pak při volbě dluhopisových podílových fondů, bude orientáční roční výnos kolem 2,5%. Za 6 let je předpoklad, že budete mít na účtu 226.140 Kč (pokud držíte podílové listy déle než 3 roky, neplatíte daň z výnosu). Nutno říci, že tento výnos není garantovaný. Může být nižší, ale i vyšší. Nevíte-li jak podílový fond pracuje přečtěte si mé zkušenosti z podílovým fondem.

Výhoda je, že peníze máte ihned k dispozici. Mezi nevýhodu řadím aktuální situaci na trhu (10/2017), kdy vlivem nízkých úrokových sazeb a jejich postupnému zvyšování jsou výnosy dluhopisů nejisté. Pokud nemáte zkušenosti a nevíte jak sestavit portfolio klikněte níže.

 

NÁVRH INVESTIČNÍHO PORTFOLIA - ZDARMA

 

Kde nejlépe zhodnotit peníze: Závěr vás překvapí

Rozdíl v produktech je 20.000 Kč. To jsou peníze, které na ulici nenajdete. Ale i přesto bych nezvolil dluhopisový fond, ale držel bych se jistoty a doporučil bych stavební spoření. Důvod je ten, že od produktu bych očekával nekolísání a to mi dluhopisový fond nezaručí.

Jaký produkt byste volili vy? Vyhrál by u Vás dluhopisový fond?

Neexistuje produkt, který by byl univerzální a hodil se za každé situace. Každý finanční produkt má své pro a proti a je dobré vše zvážit. Pokud máte dotazy nebo se chcete poradit, využijte formulář níže.

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*