Penzijko a jeho daňová úspora není žádné terno. Odhalte fikce státu.

penzijko penzijní připojištění doplňkové penzijní spoření

Zdá se Vám, že motivace státu v podobě daňových úspor na penzijko má smysl? Ukáži Vám, jak s námi stát manipuluje a že existují lepší možnosti, kde odkládat peníze než je penzijko (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření). Nabídky penzijních společností vypadají lákavě: milý občane, odkládej si na penzijko 3.000 Kč měsíčně, získáš tím státní podporu a ještě ušetříš na dani. Ale už Vám neřekne to druhé: když budeš chtít peníze předčasně vybrat, tak máš smůlu a ještě ti výnos zdaníme, takže v podstatě si vezmeme daňovou úsporu jinak a ty na to „nepřijdeš“.

Je zajímavé, jak si stát myslí, že je „chytrý“, ale my jsme chytřejší! Není nad kvalitní vzdělání a znalosti.

 

Penzijko již řadu let funguje tak, že pokud posíláte určitý obnos peněz, stát Vám posílá statní příspěvek, který se připisuje na Váš účet jednou za čtvrtletí. Pokud pošlete na penzijko (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření) více peněz, můžete ušetřit na dani. Od roku 2017 vláda zvýšila možnost daňové úspory na 24.000 Kč ročně. To znamená, pokud chcete využít státního příspěvku a daňových výhod  na maximum, posílejte 3.000 Kč měsíčně, z toho na 1.000 Kč dostanete 230 Kč měsíčně státního příspěvku a zbylých 2.000 Kč využijete pro úsporu na dani, které penzijko umožňuje.

Je penzijko (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření) a daňová úspora takové terno?

Vezmeme si modelový příklad.

Máme dva kamarády, kterým je shodně 45 let, oba dva jdou do důchodu za 20 let a zaměstnavatel jim na penzijko nepřispívá. První muž se jmenuje Milan, chce využít státního příspěvku a chce ušetřit na dani. Jeho kamarád se jmenuje Honza a ten chce mít v důchodu více peněz. Oba dva budou odkládat celkem 3.000 Kč měsíčně.

1. Milan chce státní příspěvek a ušetřit na daních – Využije nabídku na penzijko (penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření)

Líbí se mu nabídka státu a bude posílat celých 3.000 Kč na penzijko (doplňkové penzijní spoření – dynamický fond). Využije tak maximální státní podpory a daňových úspor. Za 20 let najde na svém účtu částku ve výši 1.281.300 Kč vč. státního příspěvku. Celkem na daních ušetřil 72 tisíc korun. Jenže když si své peníze bude chtít vybrat, zaplatí státu daň z výnosu ve výši 15%. To ho naštve, protože si uvědomí, že penzijko a jeho daňová úspora není žádná úspora, pouze se jedná o trik státu jak ho „zatraktivnit“, bohužel pro občany nevhodné.

2. Honza chce mít na účtu více peněz – Využije lepší nástroj

Dozvěděl se o možnostech investování do podílových fondů. Pochopil, že penzijko (doplňkové penzijní spoření) je v podstatě to samé jako podílové fondy, a proto se rozhodl zabezpečit se na důchod přes podílové fondy, které mají větší možnosti. Za 20 let najde na svém účtu více peněz, přesněji 1.767.100 Kč a když si je vybírá zjistí, že nemusí platit daň z výnosu, což ho mile potěší.

Určete si své priority – chcete ušetřit (penzijko) nebo mít více peněz (podílový fond)?

Tímto článkem nechci říkat, že penzijko či podílový fond stojí za to si sjednat. Vůbec ne. Pouze jsem chtěl ukázat, že ne vždy co říká stát je to nejlepší. Existují další způsoby a možnosti jak odkládat peníze. Každý jsme jiní a každý máme jiné priority a zkušenosti.

Vyberte si svou prioritu:

Je pro Vás priorita úspora na dani a státní příspěvek, pak využijte penzijko.

Je pro Vás priorita mít v důchodu více peněz, použijte podílové fondy.

Před nedávnem jasem psal článek o úspoře a šetření peněz. Jsem toho názoru, že úspora peněz není to správné neboť ve finále uspořené peníze utratíte na jiném produktu či službě, úspora se tak mine účinkem. Situace je jiná pakliže jste si vědomi o důležitosti investování a své peníze investujete.

A pokud chcete investovat přes podílové fondy a nevíte jak fondy fungují níže ve videu vše popisuji nebo potřebujete se nezávazně poradit? Pak není nic snazšího než mne kontaktovat a domluvit si konzultaci zdarma.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profíka, na kterého se mohou spolehnout. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma