Jak na důchod aneb 11 věcí, které je třeba provést

Jak na důchod? Působím ve financích téměř 10 let, za tu dobu jsem vyhotovil stovky finančních plánu, poslechl jsem si desítky a možná stovky důvodů (výmluv) proč nespořit a věci odkládat. Věk odchodu do důchodu neznamená, že Vám musí být 65 let a více. Můžete si zvolit vlastní věk a finančně se  na vše připravit.

 

Přináším Vám kroky, které je třeba udělat hned. Dnešní článek Vám odpoví na otázku jak na důchod?

Jak na důchod?

1. Rozhodněte se jak v důchodu chcete trávit čas. Co hodláte dělat v průběhu prvních 6 až 12 měsíců. Jak plánujete trávit čas v důchodu? Doma, cestování …

2. Určete si (reálně), kolik peněz měsíčně utratíte. Myslete při tom na nepravidelné útraty jako jsou dárky, oslavy, narozeniny, dovolená atd.

3. Naplánujte si jak na důchod – jakým autem budete v důchodu jezdit (pokud budete chtít v důchodu vozidlo), kdy si ho pořídit, jak dlouho Vám v důchodu vydrží, kolik bude stát pojištění, měsíční nafta (benzín). Jak často chcete auto obměňovat.

4. Refinancujte si dluhy, nebo spíše splaťte veškeré dluhy a jděte do důchodu s „čistým štítem“.

5. Popřemýšlejte, kde chcete bydlet. Pokud vlastníte dům, zda ho neprodat a koupit menší byt (dům) s ohledem na náklady na údržbu. Popř. pokud máte v rodinném domě dvě patra, zainvestujte do úprav a jedno patro pronajímejte.

6. Před důchodovým věkem zvyšte své finanční rezervy na účtu v bance. Tak abyste měli v garantovaných produktech peníze na živobytí pro období 3-5 let.

7. Již dnes, bez ohledu na tom kolik Vám je let, si naplánujte z čeho se Váš důchodový příjem bude skládat (penzijko, účet v bance, podílové fondy, nemovitosti, komodity atd.?). Využijte času, kdy peníze mohou pracovat a vydělávat. Pokud to neuděláte, o to více musíte vydělávat vy.

8. Naplánujte si investiční strategii. Jak často budete tuto strategii měnit? Jak často budete sledovat kolik jednotlivé finanční produkty vydělávají? Trh bude kolísat, proto si naplánujte, jak budete reagovat na propady trhu. Budete prodávat, kupovat nebo si toho nebudete všímat? Pokud si nevíte rady s investiční strategií, přečtěte si článek Tvorba portfolia aneb kde investovat a zhodnotit peníze?

9. Ve svých výpočtech zohledněte inflaci. Pokud dnes utratíte 20 tisíc korun za měsíc, za 30 let budete na tu samou útratu potřebovat 36 tisíc korun měsíčně. Více najdete ve videu.

 

10. Naplánujte si investiční strategii v důchodovém věku. Strategie při odkládání peněz bude odlišná, než když jste v důchodovém věku.

11. Nejdůležitější krok na závěr – UDĚLEJTE TO! Nikdo to neudělá za Vás. V důchodu buďte připraveni a ne překvapeni. A pokud jste živnostník, platí to pro Vás dvojnásob! V terénu se setkávám s tím, že živnostníci v důchodu pobírají 7 tisíc korun měsíčně. Vybírejte peníze v důchodu z konta a ne z „kontejneru“.

Jak na to? Udělejte základní a zároveň první krok!

[WD_Button id=1074]

 

Jsem nezávislý finanční poradce s praxí téměř deset let, kterému nikdo nediktuje co má sjednávat a v jakém rozsahu. Moji klienti očekávají relevantní, objektivní a odborné informace, proto se neustále vzdělávám, abych se udržel na vrcholu své profese. Spokojenost klientů je pro mě důležitá, proto se zabývám dlouhodobým servisem - srovnávám, kontroluji, informuji, analyzuji ..., na čem se domluvíme, to platí. To mě staví na úroveň Vašeho partnera.

KONZULTACE ZDARMA

Souhlasím*