Emerging markets. Název, který v investičním světě je všeobecně znám. Předpovídá se mu velká výnosnost a pokud na tomto trhu investujeme, údajně, na dlouhodobém horizontu nemůžeme prodělat. Je to skutečně tak nebo výnos najdete jinde?
Na úvod malý odkaz na příběh o výhodné investici do Latinské Ameriky, který jsem psal před dvěma lety a podobá se dnešnímu tématu. Latinská Amerika patří mezi emerging markets a také se tehdy mluvilo o potenciálu, který překoná kdejakou vyspělou ekonomiku. Více čtěte ZDE.
Emerging markets nebo-li rozvíjející se trhy představují investice do zemí, které ještě nejsou dostatečně rozvinuté dle určité klasifikace. Mezi ně patří země často označovány zkratkou BRIC, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína. Dále státy ve střední Evropě, jižní Americe a jihovýchodní Asii. Výnosovou křivku těchto zemí vyjadřuje index MSCI, který najdete níže na obrázku 12/2000 – 12/2018.
Z obrázku je patrné, že jsou období, kdy taková investice je zajímavá a dosahuje výnosu. Ovšem jsou období, kdy peníze v takové investici by hodně prodělaly.
Vyplatí se investiční portfolio ze zemí emerging markets? To je otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Každý investor by si měl říct, jestli rizika, která s touto investicí jsou spojena, je ochoten podstoupit. Stejně jako u investování do Bitcoinu.
Země emerging markets jsou malé trhy a jsou daleko více náchylnější na různé změny. O to více „přehnaně“ reagují na různé zprávy: globální války, pohyb amerického dolaru a mnoho dalšího. Proto je důležité mít vyvážené investiční portfolio. Pokud budete mít všechny peníze v rozvíjejících se trzích, je zde velké riziko, že po 13-ti letech investice ani nebudete na „svém“ – vydrželi byste sledovat 13 let, že proděláváte?
Mé doporučení je investovat do velkých a důležitých ekonomik světa, více o tom píši v článku: Tvorba portfolia aneb jak sestavit a vytvořit investiční portfolio.
Jste-li ochotni podstoupit rizika, které s investicí do emerging markets souvisí, jsou dvě strategie, které můžete použít.
První strategií je investovat do akcií zavedených amerických či evropských firem, které generují tržby také na rozvíjejících se trzích. Tyto společnosti zpravidla mají efektivnější management než lokální firmy. U firem se sídlem v USA nebo EU se můžeme těšit také větší právní jistotě, než když nakoupíme akcie společnosti sídlící v Číně apod.
Výše zmíněnou strategii doporučuji. Raději vyhledám finanční nástroj, který investuje do akciových společností, které nabízí své produkty a služby na rozvíjejících a rozvinutých trzích. A pokud se jednomu trhu nebude dařit (třeba emerging markets), ztráty nebudou tak velké. Typicky je příklad Applu, který prodává iPhony po celém světě.
Druhou strategií je investovat do menších společností přímo na rozvíjejících se trzích. Ty mají násobně větší růstový potenciál, ale také vyšší riziko prodělku peněz neboť mnoho z nich neuspěje v konkurenčním boji a zanikne. Na emerging markets se aktuálně obchoduje dohromady zhruba 25 tisíc menších akciových společností. Pro běžného smrtelníka je prakticky nemožné vybrat z nich ty správné, které trh přehlíží a kterým by se mohlo dařit.
Třetí strategie je kombinace dvou výše zmíněných, kdy většina peněz bude investována do stabilních společností prodávající své produkty po celém světě a menší část peněz bude investována do trhů emerging markets. Chcete-li návrh takového investičního portfolia, kontaktujte mne.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.