Vyplatí se spoření do zlata a je investice výnosná? Kolik vložit do investičního zlata?

Pojďme se podívat na to, jakou pozici v portfoliu má zlato. Článek píši v době, kdy je ve světě situace velice nejistá. Média nás informují o tom, že státy vydávají dluhopisy se záporným nebo nulovým výnosem. Člověk si klepe na čelo, ale nejhorší na tom je, že o tyto dluhopisy je zájem. V tuto nejistou dobu může spousty investorů vzhlížet k investičnímu zlatu nebo spoření do zlata. V dnešním článku se podíváme na pozici zlata v investiční portfoliu a na jeho očekávání.

Kde se zlata nejvíce spotřebuje?

Zlato na zemi je tisíce let a dá se očekávat, že svou úlohu a pozici v ekonomice bude mít nadále. Funkce zlata z pohledu investora je jednoznačná – uchovatel hodnoty, a může být využito ve formě jednorázového nákupu investiční mince či slitku nebo spoření do zlata. V tabulce níže, je uvedeno, kde se nejvíce zlato spotřebovává, kdo jej nejvíce využívá a kupuje.


Spoření do zlata a čeho se vyvarovat?

Nejvíce článku o zlatě je v době, kdy je hrozí nějaké riziko, kdy hrozí kolaps ekonomického systému. Po čase tyto situace přejdou a je zase klid. Nicméně člověk pokud chce investovat do zlata měl by to dělat na základě přesvědčení, že tato investice je vhodné a ne na základě mediálního strašení.

Obecně řečeno nejsem zastáncem toho, aby lidé investovali všechny peníze pouze do jedné komodity, oboru, nástroje nebo regionu. Myslím tím například zlato, stříbro, technologie, zdravotnictví, biotechnologie, emerging markets,, bitcoinu atd. Každý daný obor má své pro a proti a určitě může v nějakém čase generovat velké výnosy (tak jak jsem viděli u Bitcoinu) a taky naopak, kdy po nějakou dobu nevydělává a investice může být ztrátová. Jde jen o to najít správnou rovnováhu a diverzifikaci.

Pokud budete spoléhat pouze na jeden obor, zemi nebo komoditu, může to dopadnout jako u investice do zlata (obrázek níže).

Jen si to představte. Píše se rok 1980 a všude slyšíte, jak je investice do zlata výdělečná. Podlehnete davu a volné peníze do zlata zainvestujete. Ovšem čekat na výnos bude chtít pevné nervy. Po dlouhých 27. letech (konkrétně v roce 2007) budete teprve na nule. To znamená nevyděláte ani neproděláte, máte to, co jste vložili. Teda mínus inflace, takže ve skutečnosti proděláte.

 

CHCETE INVESTOVAT SE ZISKEM? Ukáži vám jak na to.

Spoření do zlata, investiční zlato a české koruny.

Vzhledem k tomu, že platíme českou korunou a ještě delší dobu budeme, podíval jsem se na zlato přepočítané do české koruny (od roku 2003 do června 2016). Pokud bychom nakoupili investiční zlato jednorázové za 10.000 Kč, za 13 let byla hodnota 29.570 Kč. To není špatné, co říkáte?

Graf níže budou hojně ukazovat prodejci, kteří vám budou chtít prodat spoření do zlata či investičního zlata (mince), ale nikdo vám neukáže graf z delší historií (viz obrázek výše), který by laikovi řekl: zamysli se.

Každá mince má dvě strany. Se spořením do zlata jsou spojeny vstupní poplatky a je nutné ověřit kvalitu nabízeného zlata. Nehledě na to, kolik dostanu peněz pokud si naspořím na nějaký slitek a budu ho chtít prodat. Poté vám prodejce sníží cenu o 20%. Pokud přičtu vstupní poplatek, spoření do zlata mi nedává smysl.

Mě osobně se nelíbí způsob prodeje. Pořád slýchávám o příběhu automobilu Ford a o tom, jak v penězích je cena za Ford odlišná, kdežto ve zlatě je pořád stejná. Neustále slýchávám jak státy nakupují zlato a my bychom měli taky, nebo předpoklad analytiků, jaká cena bude za jeden či dva roky. To, že má zlato historii a tradici není důvodem abych do něho investoval. Raději budu vlastnit akcii, která vyplácí dividendu nebo vlastnit dluhopis, který vyplatí úrok či pronajímat byt.

Investor Warren Buffett to přirovnává k zemědělské půdě::

Všechno zlato světa váží 170 tisíc tun, což je kostka o hraně zhruba 20 metrů. Celková plocha zemědělské půdy České republiky je 4,3 mil. hektarů (asi polovina celkové rozlohy ČR). Při aktuální ceně zlata 992 000 Kč/kg se veškerá zemědělská půda ČR rovná 737 tunám zlata (při průměrné ceně půdy 17 Kč/m2). Za všechno zlato světa by se dala zemědělská půda ČR koupit 232 krát. Vlastnili byste raději všechnu zemědělskou půdu ČR nebo jednu dvě stě třicetinu všeho zlata světa? Takto uvažuje Warren Buffett.

Na závěr.

Berte, prosím, tento článek jako můj osobní názor. Věřím, že existuje jiný úhel pohledu. Vývoj zlata dnes a kolem roku 2010 mi silně připomíná graf z roku 1980. Kde od roku 1980 do roku 2000 cena zlata nepatrně reagovala na krize a ekonomické problémy.

Pokud se rozhodnete pro investice do zlata nebo do mincí, zjistěte si vše o obchodníkovi. Jak dlouho obchodník působí na trhu, je obchodník registrován u České národní banky, nabízí případný zpětný odkup zlata, o jaké zlato se jedná, jaká je jeho ryzost, jaké jsou poplatky při nákupu a odkupu? Atd.

Již 10 let se zabývám finančním a investičním poradenstvím. Za tu dobu se mi podařilo pomoc lidem se správným nastavením pojištění vč. vyřizování pojistných událostí a nejen to. Vyjednal jsem lidem hypotéky, kde byl cíl nabídnout lepší podmínky, než mají nyní - a to se mi daří. Dále jsem navrhl investiční portfolia, které jsou dlouhodobě úspěšné. Po čase jsem zjistil, že není v mých silách pomoci všem (co se času týče). A proto vznikl tento web, který spravuji. Píši zde články ze světa financí, kde radím s konkrétními problémy, odpovídám na dotazy, abych lidem předal mé dlouholeté zkušenosti. Pokud mi to čas dovolí, pomohu i Vám, napište mi na petr@jakhospodaritspenezi.cz nebo zavolejte na mé osobní číslo 605 503 236.

Přihlaste se k odběru informací, které hýbou světem.

Více rad a tipů budete dostávat do vašeho emailu a žádná novinka vám neunikne.