Proč nás strach brzdí?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Čeká vás v budoucnu zásadní rozhodování v nějaké oblasti? Co když se rozhodnete špatně? Kladete si otázky typu: „Co bude dál? Zůstanu sám? Ztratím co mám? Zvládnu to? Vyléčím se? Jsem dost dobrý(á)?“

Strach je přirozená reakce našeho těla na novou událost. Většina lidí strach považuje za nepřítele. To je však chyba. Příroda člověka nevybavila strachem jen tak. Strach je hlavním důvodem, proč v dnešním světe přežijeme. Díky strachu se při přecházení ulice nejdříve rozhlédneme, aby nás nesrazilo auto. Strach nám také například zabrání ponořit ruku do vařící vody.

Jedním z důvodu proč Zemi ovládl člověk je to, že porozuměl strachu. Umí ho využít. Ale ne každý člověk umí strach využívat. Přitom toto velké tajemství by měli znát všichni.

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Naučte se využívat strach.

Člověk je po právu nejmocnější živočich na Zemi. Když se rozhodneme, můžeme dokázat cokoliv. Na druhou stranu můžeme také vyhubit kohokoliv na světě. Dokonce i sami sebe. Můžeme se naučit jezdit na kole nebo autem, umíme posílat vzduchem soubory, texty, obrázky, videa nebo hudbu. Člověk dokáže dokonce i létat rychlostí světla.

Přestavte si, že se musíte naučit hrát na klavír. Přitom klavír vidíte poprvé a nikdy jste to nezkoušeli. Opravdu, zkuste se zamyslet nad tím, že se musíte naučit hrát na klavír a přes to „nejede vlak“. Co prožíváte? Jaké pocity to ve Vás vyvolalo? Myšlenky, které budete mít, budou ovlivněny předsudky. Předsudky, že to nezvládnete, že nemáte talent, nebo že nemáte klavír. Dokonce se může objevit také strach.

Jak ke hře na klavír můžete přistoupit? Jak využít strach?

Buď si najdete učitele, který Vás vše naučí nebo se stanete samoukem.

Jakmile poprvé usednete za klavír, nebudete znát vztah mezi akordy, pedály a vším ostatním co s hrou na klavír souvisí. To ve Vás vyvolá pocit strachu.

Ale jakmile se do učení ponoříte, tak se ze začátku naučíte jak správně sedět u klavíru, poté začnete studovat akordy, noty, dále se naučíte k čemu jsou černé klávesy a k čemu klávesy bílé, apod. Tím se do učení ponoříte a pocit strachu se pomalu vytratí. Čím více se ovšem učíme a umíme, tak také poznáváme, kolik tvrdé práce je ještě před námi. V tuto dobu nesmíme podlehnout frustraci, netrpělivosti a strachu, že to nezvládnete. Pokud však uřídíte své emoce a nahradíte je správnými myšlenkami, pochopíte souvislosti a poznáte, jak věci fungují. V tento moment překonáte strach a využijete jej správným směrem.

Lidé v životě na stejné úrovni nezůstávají . Máme dar přemýšlet a posunovat se dál. Máme dar přemýšlet nad tím, jak učinit svůj sen nebo cíl ve skutečnost. Bez ohledu na věk, dobu a výzvu (tedy náš klavír).

Co má strach společného s penězi?

Stejně to pozoruji ve světe investic a financí. Spousta lidí lpí na garantovaných produktech pro dlouhodobé cíle, aby moc neriskovali a tím neutrpěli finanční ztrátu. Ve skutečnosti tyto lidi ovládá strach.

Kdyby Billa Gatese, zakladatele Microsoftu, také ovládal strach, nikdy by se nestal nejbohatším člověkem na světě. Bohužel tím, že lidé vyžadují garantované produkty, v budoucnu utrpí garantovanou ztrátu. Inflace je „iluze peněz“. Tato iluze Vás jednou dostihne. Ovšem v tu dobu již bude pozdě se bránit. Bohatí tuto iluzi dávno znají a podle toho konají. Hodně lidí si problém inflace uvědomuje, ale odkládají svá rozhodnutí. Protože je důležitější mít nové auto, nový telefon, pergolu… Zkrátka, protože je ovládl strach.

Pokud máme 100.000 Kč a peníze necháme na účtu v bance, reálně o peníze přicházíme díky inflaci,

Otázka na závěr: Kolik peněz jste ušetřili (investovali) za posledních 5 let? A další otázka: A proč by to v příštích pěti letech mělo být lepší?

BUDOVAT A UDRŽET BOHATSTVÍ

INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ,

KTERÉ FUNGUJE.