Ertrag&Sicherheit (E&S): Výnos a poplatky, které svět neviděl

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Aktualizace o bankrot Ertrag & Sicherheit (E&S nebo-li ES Investments), pokutu české E&S a nově vznikající společnost Phoenix Investor

Na českém trhu existuje mnoho společností, které nabízí investiční poradenství a investování do podílových fondů. Ovšem není podílový fond jako podílový fond. Pokud přemýšlíte o investování, pak při výběru zprostředkovatele a samotných podílových fondů hledejte ty vlastnosti, které jsou zásadní a které ovlivňují nejenom výnos investice, ale také dlouhodobý úspěch. V dnešním článku se podíváme na fondy Evolution, které nabízí (nabízela) společnost Ertrag & Sicherheit (E&S, ES Investments), a také se podíváme na historii společnosti E&S, neboť jedná se o vlastnost, která patří mezi důležitá kritéria při výběru zprostředkovatele.

Nutno dodat, že společnost E&S je nyní v insolvenci a z toho důvodu vznikají  nové společnosti, které mají obdobnou politiku a poplatkovou strukturu, jako bývala E&S. Mezi nově vznikající společnosti, které zakládají bývalí manažeři z E&S patří firmy Phoenix Investor, Vion, Partner Bank.

Společnost E&S působí na českém trhu od roku 2007 a dříve nabízela podílové fondy od renomované investiční společnosti Franklin Templeton Investments. Z neznámých důvodů byla spolupráce mezi E&S a Franklin Templeton ukončena a společnost ES začala nabízet fondy Evolution, které spravuje lichtenštejnská investiční společnost CAIAC Fund Management AG.

Vzhledem k tomu, že do této struktury zasahuje nová investiční společnost CAIAC, je nutné prověřit také společnost CAIAC. Je třeba prověřit historii, náklady, rating, objem spravovaných peněz, nabídku fondů a další.

CAIAC Fund Management je prakticky neznámá investiční společnost s minimální historií, takže si investor neumí zjistit, jak úspěšně s penězi investorů hospodaří a s jakými náklady. Společnost CAIAC nabízí investorům přes E&S fondy Evolution ve dvou variantách: Dynamic a Classic.

TIP: Pokud uvidíte investiční společnost, která je na trhu krátkou dobu (bez historie), pak o to více buďte opatrní a obezřetní. Neboť nevíme, jaké úspěchy daná společnost měla, jakou má nákladovost, rating, jak její fondy reagují na propady atd.

Jaké jsou fondy od E&S (ES Investments)?

Co jsou fondy Evolution zač? Jedná se o tzv. střešní fondy s datem založení 17.2.2014. Datum vzniku fondu je jeden z ukazatelů, který je důležitý. Doporučuji historii minimálně 10 let. Vzhledem k tomu, že fond je docela „mladý“, tak nevíme jak fond reaguje na krize a další informace. Co ale víme je jeho nákladovost a to, že fond nebude mít ve správě moc peněz, což je důležitý ukazatel při výběru fondu do investičního portfolia.

Ano „nejzajímavější“ na fondech Evolution, které ES Investments (E&S) nabízí, není výnos, ale poplatky. Fond si účtuje vstupní poplatek a výkonnostní poplatek. V prospektu fondu také najdeme informace o výstupním poplatku, který se investorům neúčtuje.

Vstupní poplatek fondu je ve výši 5%, což je na trhu běžné. To znamená, že pokud budete posílat 2.000 Kč měsíčně, čistého budete investovat 1900 Kč měsíčně (5% z 2.000 Kč je 100 Kč). Za 20 let investování zaplatíte celkem 24 tisíc korun.

Výkonnostní poplatek ve výši 20% z výnosu fondu.

Výstupní poplatek se udává v prospektu fondu, ale tento poplatek se neúčtuje.

To bychom měli poplatky fondu.

Je tady ještě další hladový krk?

Ano je. Platbou poplatků do fondu to ještě nekončí. Jedná se o poplatek společnosti ES-Investments (E&S). Tento poplatek poradci E&S nazývají servisním, vstupním či poradenským. Společnost Ertrag&Sicherheit ho účtuje následovně:

  • u pravidelné investice ve výši 14-ti násobku investované částky (př.: při investici 2.000 Kč měsíčně, bude poplatek ES 28.000 korun). U tohoto poplatku existuje tzv. strop, což je 55.000 Kč a vychází při investici 4.000 Kč měsíčně a více. To znamená pokud budete měsíčně investovat 5.000, 10.000 nebo 20.000 Kč (a více), zaplatíte max. 55 tisíc korun,
  • u jednorázové investice je to poplatek ve výši 3% z investované částky. Takže při investici 1.000.000 Kč zaplatíte 3% E&S + 5% vstupní poplatek fondu. Být v úvodu investování mínus 8%, je hodně.
CHCI INVESTOVAT DO PODÍLOVÝCH FONDŮ

Sečteno podtrženo.

Vstupní poplatek do fondu je normální a na trhu běžná věc, ale co by se mi jako investorovi nelíbilo, je poplatek společnosti E&S ve výši 55.000 korun. Jedná se o peníze, které celou investici prodražují a to zbytečně, protože na trhu existují lepší a levnější možnosti investování.

A jaké jsou náklady fondu Evolution (E&S)?

Bohužel výše napsaným to ještě nekončí. Podíval jsem se na to, zda fondy Evolution mají potenciál vydělat peníze. Odpověď: vydělat peníze ano, ale ne klientům.

Existuje údaj, který při hledání nákladovosti každého fondu vše urychlí. Jmenuje TER. Jedná se o celkovou nákladovost fodnu. Evolution fondy mají TER 6,16%! Což je částka, kterou by žádný investor neměl akceptovat!

Výkonnost fondu Evolution Dynamic v roce 2015 byla -10,86 %, podobně zaměřený fond Active od české společnosti Conseq, byla +0,7%. V roce 2014 fond Evolution vydělal 0,97%, fond Conseq byl v zisku 8,23%. Je to dáno investičním směrem a nákladovostí.

Pokud investiční společnost CAIAC nesníží náklady, vidím vyhlídky fondu Evolution, kterou zastupuje ES-Investments (E&S), velice špatné a pro klienty alarmující!

Srovnání

Za 30 let investování do fondu Evolution Dynamic CZK, by jste měli 933 tisíc korun. V Conseq Active Invest by jste za stejnou dobu měli 2,6 milionů korun.

Rada a doporučení

Jaká je má rada na závěr? Při výběru fondu a zprostředkovatele sledujte historii společnosti a fondu, dále prověřte náklady, rating, objem spravovaných peněz, nabídku fondů. Jak už jsem zmínil výše, TER je dobré také sledovat. A pokud uvidíte, že hodnota TER je větší než 3% ročně, tak nemusíte číst další informace o fondu. Neboť cíle fondu jsou úplně jiné.

Myslete na to, že správně nastavené portfolio není pouze o sledování nákladovosti, ale také o investiční strategii.

Hojně se argumentuje o přímé investici do podílových fondů. Přečtěte si článek s názvem: Přímé investice do podílových fondů – co to ve skutečnosti znamená? a nenechte se poradci manipulovat.

Aktualizace 20.12.2016 – insolvence Ertrag & Sicherheit (E&S) a nová firma Phoenix Investor, co mají společného?

Dne 31.8.2016 vyhlašuje Ertrag&Sicherheit insolvenci. Společnost není schopna dostat svým závazkům a firma čelí několika žalobám ze strany důvěřivých investorů. Zadluženost společností E&S činí 200 milionů korun (8 mil. eur).

Do skupiny E&S také patří dceřina společnost E&S Investments, která působí na českém trhu. V listopadu 2016 dostala E&S Investments pokutu od ČNB ve výši 3 milionů korun.

CHCI INVESTOVAT DO PODÍLOVÝCH FONDŮ

 

Co mají společného E&S a nově vznikající společnost Phoenix Investor, VION, Partner Bank?

Myslím si, že mnoho. Dle webu ČNB se hojně přeregistrovávají poradci ES Investments k nově vznikající firmě Phoenix Investor (resp. VION, Partner Bank), která je založena stejnými lidmi, kteří byli v E&S. Uvidíme časem, jaké zajímavé produkty si pro lidi připraví, s jakými poplatky a doufejme, že se bude jednat o zdravou konkurenci na trhu.

Konkurence je zdravá. Společnost Phoenix Investor reaguje a mění poplatky. Nabízí podílové fondy bez vstupního poplatku, více v článku.

Pokud máte nabídku na investování do podílových fondů a jste zvědaví, jak by sestavil portfolio někdo jiný, použijte formulář níže.

Praxe a zkušenosti, to je to co přináším. Působím ve financích téměř deset let. Za tu dobu jsem vytvořil přes tisíc finančních plánu a portfolií + miliony na vyplacených pojistných událostí. Každé mnou navrhované řešení je vytvořeno tak, jako bych ho navrhoval sám sobě, mé rodině nebo mým přátelům. Využijte mé zkušenosti i Vy.

Konzultace zdarma

Souhlasím*