Ertrag&Sicherheit (E&S): Výnos a poplatky, které svět neviděl

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Aktualizace o bankrot Ertrag & Sicherheit (E&S nebo-li ES Investments), pokutu české E&S a nově vznikající společnost Phoenix Investor

Na českém trhu existuje mnoho společností, které nabízí investiční poradenství a investování do podílových fondů. Ovšem není podílový fond jako podílový fond. Pokud přemýšlíte o investování, pak při výběru zprostředkovatele a samotných podílových fondů hledejte ty vlastnosti, které jsou zásadní a které ovlivňují nejenom výnos investice, ale také dlouhodobý úspěch. V dnešním článku se podíváme na fondy Evolution, které nabízí (nabízela) společnost Ertrag & Sicherheit (E&S, ES Investments), a také se podíváme na historii společnosti E&S, neboť jedná se o vlastnost, která patří mezi důležitá kritéria při výběru zprostředkovatele.

Nutno dodat, že společnost E&S je nyní v insolvenci a z toho důvodu vznikají  nové společnosti, které mají obdobnou politiku a poplatkovou strukturu, jako bývala E&S. Mezi nově vznikající společnosti, které zakládají bývalí manažeři z E&S patří firmy Phoenix Investor, Vion, Partner Bank.

Společnost E&S působí na českém trhu od roku 2007 a dříve nabízela podílové fondy od renomované investiční společnosti Franklin Templeton Investments. Z neznámých důvodů byla spolupráce mezi E&S a Franklin Templeton ukončena a společnost ES začala nabízet fondy Evolution, které spravuje lichtenštejnská investiční společnost CAIAC Fund Management AG.

Vzhledem k tomu, že do této struktury zasahuje nová investiční společnost CAIAC, je nutné prověřit také společnost CAIAC. Je třeba prověřit historii, náklady, rating, objem spravovaných peněz, nabídku fondů a další.

CAIAC Fund Management je prakticky neznámá investiční společnost s minimální historií, takže si investor neumí zjistit, jak úspěšně s penězi investorů hospodaří a s jakými náklady. Společnost CAIAC nabízí investorům přes E&S fondy Evolution ve dvou variantách: Dynamic a Classic.

TIP: Pokud uvidíte investiční společnost, která je na trhu krátkou dobu (bez historie), pak o to více buďte opatrní a obezřetní. Neboť nevíme, jaké úspěchy daná společnost měla, jakou má nákladovost, rating, jak její fondy reagují na propady atd.

Jaké jsou fondy od E&S (ES Investments)?

Co jsou fondy Evolution zač? Jedná se o tzv. střešní fondy s datem založení 17.2.2014. Datum vzniku fondu je jeden z ukazatelů, který je důležitý. Doporučuji historii minimálně 10 let. Vzhledem k tomu, že fond je docela „mladý“, tak nevíme jak fond reaguje na krize a další informace. Co ale víme je jeho nákladovost a to, že fond nebude mít ve správě moc peněz, což je důležitý ukazatel při výběru fondu do investičního portfolia.

Ano „nejzajímavější“ na fondech Evolution, které ES Investments (E&S) nabízí, není výnos, ale poplatky. Fond si účtuje vstupní poplatek a výkonnostní poplatek. V prospektu fondu také najdeme informace o výstupním poplatku, který se investorům neúčtuje.

Vstupní poplatek fondu je ve výši 5%, což je na trhu běžné. To znamená, že pokud budete posílat 2.000 Kč měsíčně, čistého budete investovat 1900 Kč měsíčně (5% z 2.000 Kč je 100 Kč). Za 20 let investování zaplatíte celkem 24 tisíc korun.

Výkonnostní poplatek ve výši 20% z výnosu fondu.

Výstupní poplatek se udává v prospektu fondu, ale tento poplatek se neúčtuje.

To bychom měli poplatky fondu.

Je tady ještě další hladový krk?

Ano je. Platbou poplatků do fondu to ještě nekončí. Jedná se o poplatek společnosti ES-Investments (E&S). Tento poplatek poradci E&S nazývají servisním, vstupním či poradenským. Společnost Ertrag&Sicherheit ho účtuje následovně:

  • u pravidelné investice ve výši 14-ti násobku investované částky (př.: při investici 2.000 Kč měsíčně, bude poplatek ES 28.000 korun). U tohoto poplatku existuje tzv. strop, což je 55.000 Kč a vychází při investici 4.000 Kč měsíčně a více. To znamená pokud budete měsíčně investovat 5.000, 10.000 nebo 20.000 Kč (a více), zaplatíte max. 55 tisíc korun,
  • u jednorázové investice je to poplatek ve výši 3% z investované částky. Takže při investici 1.000.000 Kč zaplatíte 3% E&S + 5% vstupní poplatek fondu. Být v úvodu investování mínus 8%, je hodně.

Sečteno podtrženo.

Vstupní poplatek do fondu je normální a na trhu běžná věc, ale co by se mi jako investorovi nelíbilo, je poplatek společnosti E&S ve výši max. 55.000 korun. Jedná se o peníze, které celou investici prodražují a to zbytečně, protože na trhu existují lepší a levnější možnosti investování. Napište si o srovnání poplatku E&S a ostatním společnostem.

A jaké jsou náklady fondu Evolution (E&S)?

Bohužel výše napsaným to ještě nekončí. Podíval jsem se na to, zda fondy Evolution mají potenciál vydělat peníze. Odpověď: vydělat peníze ano, ale ne klientům.

Existuje údaj, který při hledání nákladovosti každého fondu vše urychlí. Jmenuje TER. Jedná se o celkovou nákladovost fodnu. Evolution fondy mají TER 6,16%! Což je částka, kterou by žádný investor neměl akceptovat!

Výkonnost fondu Evolution Dynamic v roce 2015 byla -10,86 %, podobně zaměřený fond Active od české společnosti Conseq, byla +0,7%. V roce 2014 fond Evolution vydělal 0,97%, fond Conseq byl v zisku 8,23%. Je to dáno investičním směrem a nákladovostí.

Pokud investiční společnost CAIAC nesníží náklady, vidím vyhlídky fondu Evolution, kterou zastupuje ES-Investments (E&S), velice špatné a pro klienty alarmující!

Srovnání

Za 30 let investování do fondu Evolution Dynamic CZK, by jste měli 933 tisíc korun. V Conseq Active Invest by jste za stejnou dobu měli 2,6 milionů korun.

Rada a doporučení

Jaká je má rada na závěr? Při výběru fondu a zprostředkovatele sledujte historii společnosti a fondu, dále prověřte náklady, rating, objem spravovaných peněz, nabídku fondů. Jak už jsem zmínil výše, TER je dobré také sledovat. A pokud uvidíte, že hodnota TER je větší než 3% ročně, tak nemusíte číst další informace o fondu. Neboť cíle fondu jsou úplně jiné.

Myslete na to, že správně nastavené portfolio není pouze o sledování nákladovosti, ale také o investiční strategii.

Hojně se argumentuje o přímé investici do podílových fondů. Přečtěte si článek s názvem: Přímé investice do podílových fondů – co to ve skutečnosti znamená? a nenechte se poradci manipulovat.

Aktualizace 20.12.2016 – insolvence Ertrag & Sicherheit (E&S) a nová firma Phoenix Investor, co mají společného?

Bohužel, ale dne 31.8.2016 vyhlašuje Ertrag&Sicherheit insolvenci. Společnost není schopna dostat svým závazkům a firma čelí několika žalobám ze strany důvěřivých investorů a také samotných poradců.

Do skupiny E&S také patří dceřina společnost E&S Investments, která působí na českém trhu. V listopadu 2016 dostala E&S Investments pokutu od ČNB ve výši 3 milionů korun.

Které problémové produkty dostaly E&S do bankrotu?

Hlavní důvody žalob a následná insolvence, jsou investice do problematických uzavřených fondů Shedlin a zprostředkování nákupu falešného investičního zlata společnosti EVVE. Zadluženost společností E&S činí 200 milionů korun (8 mil. eur).

Co mají společného E&S a nově vznikající společnost Phoenix Investor, VION, Partner Bank?

Myslím si, že mnoho. Dle webu ČNB se hojně přeregistrovávají poradci ES Investments k nově vznikající firmě Phoenix Investor (resp. VION, Partner Bank), která je založena stejnými lidmi, kteří byli v E&S. Uvidíme časem, jaké zajímavé produkty si pro lidi připraví a s jakými poplatky.

Doufám, že zmizí zbytečné dvojí poplatky, které byli výhodné pouze a jenom pro firmu. Bohužel indície, které nyní mám, tomu nenahrávají.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profesionála, na kterého se mohou spolehnout a obrátit s pomocí či radou. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma