Kdy investovat do akcií a který měsíc je ten nejlepší – správné načasování nákupu akcií

Lze vůbec načasovat ideální nákup akcií a existuje něco jako nejlepší investiční měsíc k nákupu akcií nebo je výhodnější strategie kup a drž? Pojďme se nejdříve podívat na postoje investorů.

Možná, že takový postoj právě teď zažíváte taky a říkáte si: akcie moc kolísají, jsou nestabilní, počkáme až se všechno uklidní a potom zainvestujeme. Právě s touto větou se v poslední době často setkávám u investorů, kteří jednou chtějí investovat na kapitálovém trhu. Problém je, že tito investoři čekají na „lepší dobu“. Pojďme se podívat na to, co pojem „lepší doba“ pro tyto investory znamená.

Připomíná mi to konec prosince, kdy většina lidí si dává předsevzetí, že od Nového roku začnou cvičit, zdravě jíst, sportovat atd. Asi všichni tušíte, jak to dopadne. V tom lepším případě se opravdu vrhnou do cvičení či hubnutí, ale po čase se vše vrátí do starých kolejí.

Věřte mi, že v investování je to podobné s tím rozdílem, že pokud investor někdy vstoupí na trh, bude to v době, kdy se trhům bude dařit a investiční společnosti se budou chlubit vysokými výnosy. A právě tato čísla nalákají ostatní začínající investory. Ne že by byla chyba začít v tuto dobu investovat, ale mnohem výhodnější je začít investovat při slevách. Když jsou trhy ve slevě, lidé čekají na lepší čas popř. až se situace uklidní.

Podívejme se na jinou absurditu.

Kdybych takové chování převedl na nákup potravin, myslím, že to bude výstižnější. Představte si, že jdete do obchodu v době, kdy máslo je ve slevě a stojí 30 Kč, protože je dostatek mléka, energie jsou levné, pracovní síla levná a kupující by řekl NE, já si počkám, až se situace uklidní a cena másla se vrátí na 45 Kč.

Potom je tady skupina kupujících, která by řekla, já takto levné máslo nekoupím, počkám si až cena bude ještě levnější. Cítíte tu absurditu v chování?

Bohužel takto se většina investorů na kapitálových trzích chová. První příklad dává slevu 33% a dá se říct, že pro kupující je to moc levné. Ve druhém příkladu si kupující počkají na něco, co možná přijde – koupí máslo až bude cena 25 korun. Možná.

Takto to nedělejte! Nečekejte na vyšší nákupní cenu! Nečekejte na lepší cenu, která nemusí přijít.

Praxe ukáže více.

Ukáži vám to ještě jednou na praktickém příkladu vývoje kurzu a špatném chování budoucích nezkušených investorů.

Níže na obrázku vidíte vývoj ceny, řekněme indexu (může to být akcie, ETF, podílový fond, ropa, zlato, cokoliv). Trhům se daří, křivka jde nahoru, společnost spustí reklamu, kde prezentuje současný výnos. Takový index musí investor koupit, vloží do něj všechny peníze. Pro nezkušené investory a finanční NEporadce, se tento vývoj indexu prodává sám. NEporadce nepřipraví investory na různé vývoje kurzu.

Podívejme se níže na obrázku, jaký vývoj po čase index měl.

Cena indexu začala padat, investor v krátkých dobách nabyl optimismus, že se křivka obrací, ale ono ne. Když byly jeho peníze v propadu 50%, nevydržel to a vše prodal. Na akcie a investování byl naštvaný. V tuto dobu neměl investor prodávat, ale nakupovat (ale z čeho, když všechny peníze mu NEporadce zainvestoval – chyba).

Je to stejné jako když je venku krupobití a vy máte venku záhony, taky nepůjdete ven a záhony nevytrháte. Prostě si dáte pohov, sednete si na ruce, ono to přejde a vzpamatuje se.

Obrázek dole nám ukazuje klasické dění na kapitálových trzích.

Neinformovaný a nezkušený investor bude nakupovat až v době, kdy v médiích začnou zaznívat informace o maximálních cenách a o tom, jak se dají zhodnotit peníze. Bohužel v tuto dobu už bývá pozdě. Nejzajímavější výnosy jsou již rozděleny. Současným novým investorům zbudou drobné.

Pamatujte si, nic netrvá věčně. Situace se jednou musí otočit. Je to jen otázkou času, kdy se trhy vzpamatují a indexy začnou růst.

Takto to udělejte.

Ani ty nejdražší hodinky na světě vám neřeknou, kdy investovat. Nečasujte trh. Neexistuje nejlepší měsíc na investování. Nechtějte drobné výnosy. Jsou trhy v propadu a ve slevě – je čas investovat a nečekat na lepší cenu. Seberte odvahu, vyberte správné nástroje, dejte si panáka na kuráž a nakupujte – část.

A hlavní rada na závěr – nesledujte hodnoty denně! Nebo se s někým o všem poraďte, stojí to za to.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.