Máte děti a rádi byste jim spořili? Existuje několik možností, kde svým ratolestem odkládat peníze. Může to být dětské penzijní spoření, dětské penzijko, stavební spoření pro děti, doplňkové penzijní spoření pro děti nebo jiné dětské spoření. Ve kterém produktu bude na konci více peněz?
Některé penzijní společnosti tvrdí, že nejvýhodnější je penzijko pro děti. Je to opravdu jediný rozumný a nejlepší způsob? Věřte mi, že není a na trhu existují jiné možnosti, kde dětem odkládat peníze.
Několikrát jsem viděl reklamu na doplňkové penzijní spoření (penzijko) pro děti. Znělo to tak lákavě. Ostatně jako každá reklama v televizi. Ovšem pozor, existuje několik vlastností, které dělají tento finanční produkt nezajímavý.
Vypadá to jako výborný nápad a taky je. Založíme dětské penzijní spoření a z každé tisícovky nám stát přidá 230 korun, takže na studium dětí bude kde sáhnout.
Novela zákona říká, že pokud dětské penzijní spoření budete chtít vybrat dříve, můžete to udělat až v 18-ti letech dítěte. Další podmínka je, že musíte dodržet minimální délku spoření v délce 10 let. A to ještě není všechno. Pokud dodržíte výše uvedené podmínky, můžete vybrat pouze třetinu peněz.
Mě moc ne a proto bych na místě rodičů přemýšlel a chtěl znát podmínky dalších finančních produktů. Níže najdete přehledné srovnání s úložkou 1.000 Kč, po dobu 20 let, jejich výhody / nevýhody.
Důležité je srovnávat kolik peněz bude na konci spoření, kolik zaplatím státu na daních a jaké jsou podmínky při předčasném výběru. K tomu vám pomůže obrázek a text níže. Doporučuji vše konzultovat s finančním poradcem.
Myslím si, že myšlenka doplňkového penzijního spoření (penzijní připojištění) pro děti je zajímavá, ale NE za stávajících podmínek. A to proto, že já osobně se nechci spoléhat na stát. Na stát se nechci spoléhat v důchodu a ani v případě spoření. Nevěřím státu, že v průběhu doby podmínky nezmění. Důkazem podobné změny v čase je stavební spoření.
Obávám se, aby za X let stát neřekl „Tak a nyní si v průběhu spoření na peníze nesáhnete vůbec“ nebo „Občané, snižujeme vám státní příspěvek“ nebo „Na peníze si sáhnete, ale až s vyjádřením soudu“.
Mé doporučení je přemýšlet komplexně a zjistit všechny důležité informace. Když vám někdo bude říkat jak je něco perfektní, zbystřete a vše si ověřte. Z mé zkušenosti vím, že každá mince má dvě strany. Máte-li otázky, na které jste nedostali v článku odpovědi, napište mi nebo zavolejte.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.