Jak si může OSVČ zvýšit důchod? Rady a tipy pro živnostníky

Nečekejte dnes článek o tom jak je penzijní systém v tísni, jak je důležitá reforma důchodu a podobné strašení. To jsou fakta, na které je důležité reagovat a ne si je pořád opakovat. Je na čase, aby OSVČ (živnostníci) vzali důchod do svých rukou.

Kdo by dokázal vyžít s 6000 korunami na měsíc? Nebo jinak se zeptám, kdo to chce podstoupit? Pokud jste si odpověděli, že šest tisíc (tolik odhadem dostane OSVČ s min. odvody) je v důchodu dost peněz, nečtěte dále, toto není článek pro vás.

Živnostníci (OSVČ) se mohou setkat s tím, že jim někdo poradí, ať si zvýší odvody na sociální pojištění a tím se jim zvýší důchod. Ovšem po propočtu zjistíme, že pokud zvýšíme odvody, dostaneme od státu méně peněz, než pošleme.

I OSVČ s minimálními odvody může mít slušný důchod

Není-li vám otázka důchodu pro OSVČ lhostejná, nabízí se jiná varianta: což takhle dávat více, ale jinam? Je několik možností kam odkládat peníze.

Když se podívám na obrázek výše, jeví se mi zajímavé tyto možnosti:

Způsob odkládání peněz záleží na vás. Možná to budou nemovitosti nebo penzijko podporované státem. Nebo vyberete spořící účet protože tam není riziko. S trochou nadsázky se dá říct, že dnes je jedno co vyberete. Ale nebude vám to jedno v důchodu, kdy budete potřebovat peníze čerpat.

Myslím si, že způsob výběru zabezpečení na stáří je dobré konzultovat s finančním či investičním poradcem a mělo by mít minimálně tyto cíle:

  • překonat inflaci
  • určit si kolik odkládat (vše si dobře propočítat)
  • začít okamžitě, nečekat na lepší čas

CHCETE ZHODNOTIT PENÍZE? Ukáži vám jak na to.

Důchod OSVČ a čas

Poslední cíl je nesmírně důležitý. Začít okamžitě. Protože čas je to nejdůležitější. Podívejte se na obrázek níže, který říká o kolik peněz přijdete, když začnete investovat peníze o 5 nebo 10 let později.

Upozorním na jednu věc. Všimněte si, kolik peněz vydělá v čase první pětiletka (268.230 Kč).

Chápu, že může být problém, pro laika, vyznat se ve finančních produktech, znát jejich konstrukci, rizika, výhody a nevýhody. Důležité je nad tím přemýšlet a začít. Pokud jste v článku nenašli odpověď na to co jste hledali, napište mi nebo zavolejte.

Kde bezpečně investovat a které produkty jsou nejlepší?