Jak si může OSVČ zvýšit důchod? Rady a tipy pro živnostníky

To, že živnostníci budou mít v důchodu nízký příjem, pokud neodvádějí na sociálním pojištění desetitisíce měsíčně, je známý fakt. Jednoduchý způsob a srovnání, kde odkládat a jak si může zvýšit OSVČ důchod. Je jenom důležité začít včas a nejlépe ihned.

Kdo by dokázal vyžít s 5000 korunami na měsíc? Nebo jinak se zeptám, kdo chce v důchodu s tolika penězi žít? Pokud jste si odpověděli, že pět tisíc (tolik odhadem dostane OSVČ s min. odvody) je v důchodu dost peněz, nečtěte dále, toto není článek pro vás.

Živnostníci se mohou setkat s tím, že jim někdo poradí, ať si zvýší odvody na sociální pojištění a tím se zvýší OSVČ důchod. Ovšem po propočtu zjistíte, že pokud zvýšíte odvody, dostanete od státu méně peněz, než pošlete.

Lze mít OSVČ důchod vyšší i s minimálními odvody?

Není-li vám důchod pro OSVČ lhostejný, nabízí se jiná varianta: což takhle dávat více, ale jinam? Je několik možností kam odkládat peníze.

pro zvětšení klikněte na obrázek

Dle mých zkušeností se mi jeví zajímavé tyto možnosti:

Způsob odkládání peněz záleží na vás. Možná to budou nemovitosti nebo penzijko podporované státem. Nebo vyberete spořící účet protože tam není riziko. S trochou nadsázky se dá říct, že dnes je jedno co vyberete. Ale nebude vám to jedno v důchodu, kdy budete potřebovat peníze čerpat.

Myslím si, že způsob výběru zabezpečení na stáří je dobré konzultovat s finančním či investičním poradcem a mělo by mít minimálně tyto cíle:

  • překonat inflaci
  • určit si kolik odkládat (vše si dobře propočítat)
  • začít okamžitě, nečekat na lepší čas

Jak by to mohlo vypadat a jaké má pro vyšší důchod OSVČ možnosti

Pojďme se podívat na to, o kolik více peněz v důchodu budete mít, pokud zvolíte správný produkt a své důchodové portfolio správně rozložíte. Budeme odkládat 5.000 Kč měsíčně, po dobu 20 let.

pro zvětšení klikněte na obrázek

Proč začít ihned

Poslední cíl je nesmírně důležitý. Začít okamžitě. Protože čas je to nejdůležitější. Podívejte se na obrázek níže, který na příkladu pravidelné investice 1.000 Kč měsíčně říká, o kolik peněz přijdete, když začnete investovat o 5 nebo 10 let později.

Upozorním na jednu věc. Všimněte si, kolik peněz vydělá v čase první 3 pětiletky, je to více jak 50% hodnoty. Čím dříve začnete, tím lépe pro vaši rentu a příjem v důchodu.

pro zvětšení klikněte na obrázek

Aby vše správně fungovalo, doporučuji se poradit s odborníkem.

Chápu, že pro laika může být problémem se vyznat ve finančních produktech, znát jejich konstrukci, poplatky, rizika, výhody a nevýhody. Důležité je se vzdělávatzačít co nejdříve.

Vím, že to asi bude znít jako klišé, ale vyhledejte zkušeného poradce, který vám portfolio poskládá a zanalyzuje současné investice. Nemusím to být já, ale kdokoliv zkušený. Opakuji, zkušený, protože to stojí za to. Zkušenosti poradce vám dávají jistotu, že investování dopadne dobře. Zkušený poradce minimalizuje riziko.Pokud jste v článku nenašli odpověď na to co jste hledali, napište mi nebo zavolejte.

BUDOVAT A UDRŽET BOHATSTVÍ

INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ,

KTERÉ FUNGUJE.