Chcete ušetřit peníze? Tak tímto se neřiďte!

Před nedávnem jsem četl článek, se kterým jsem vůbec nesouhlasil. Jednalo se o článek na téma úspory v rodinném rozpočtu a kde peníze ušetřit. Byly to rady typu:

  • při koupi televize prostudujte funkce TV, ale kupte tu levnější„,
  • „prostudujte výhody svých kreditních karet,
  • nekupujte značkové oblečení“,
  • neplaťte zbytečně za kabelovku“,
  • „sbírejte věrnostní karty“,
  • „tankujte vždy když projíždíte kolem benzinky, i když máte nádrž z poloviny plnou“,
  • „využívejte daňové výhody spořících programů“, a dalších.


Ušetřit peníze: takto rozhodně ne.

Uveďme si jednoduchý příklad. Jsem fanoušek vyspělých technologií a při koupi nové televize se musím rozhodnout mezi klasickou televizí bez smart (chytrých) funkcí, která je levnější a tou, která má smart funkce, ale je dražší.

Jelikož jsem si přečetl výše popsané rady se „zaručenými tipy“ jak ušetřit peníze, tak v rámci úspor jsem se rozhodl pořídit si levnější televizi (bez smart funkcí). V průběhu používání televize zjistím, že jsem se rozhodl špatně, protože po čase si uvědomím, že jsem potlačil mé touhy a funkce chytré televize bych využil. Dejme tomu, že koupenou televizi nebudu vracet a nechám si ji.

Nyní je na čase položit si otázku: „Kde jsou mé ušetřené peníze?“ Investoval jsem je? Vydělávají mi uspořené peníze další peníze? Ne, ani náhodou.

Ušetřit peníze znamená neutratit je jinde za jinou „hračku“, produkt či službu. Mozek funguje tak, že pokud ušetříte peníze, máte dobrý pocit z úspory, a proto jakmile uvidíte nabídku o které si budete myslet, že je výhodná, koupíte si ji (nové boty, sako, košile nebo cokoliv jiného).

A proto mám dva problémy:

  1. Mám televizi, která je na nic
  2. Ušetřené peníze utratím jinde

 

Na co se soustředit, když chcete své peníze ušetřit?

Myslím si, že je určitě důležité nežít si nad své poměry, ale je stejně důležité zabývat se tím, kde své peníze nechat pracovat a řídit se selským rozumem. Jsem zastáncem názoru dopřávat si to, co miluji. Ale v rozumné míře.

Příklad: Já jsem závislý na sportu a nedokážu si představit, že v rámci „úspor“ bych se měl vzdát běhu, squashe, tenisu nebo posilování.  Neboť to je to, co mě dělá šťastným a kdybych si odpíral tuto mou závislost, byl bych nervozní a protivný na sebe a na své okolí.

Nechci dopustit, aby se má mysl soustředila hlavně a primárně na úsporu. Myslím si, že je důležité mít vše v rovnováze, neboť kdybych se chtěl zabývat pouze tím, kde ušetřit a kde mají toto levnější či tamto výhodnější, budu své peníze hlavně utrácet a ne investovat.

Bohužel mozek funguje tak, že pokud se zabýváte tím kde ušetřit, pak si vždy omluvíme další a další nákupy. Raději chci, ať se má mysl soustředí na to, kde mohu více investovat a tím pádem více vydělat.

 

Příklad z praxe

K čemu mi je úspora na daních v penzijku, když ve finále budu mít méně peněz, v průběhu odkládání mám mít horší podmínky a stejně mi stát úsporu na daních sebere v podobě daně z výnosu? To se jednou probudím v důchodu s pocitem, že jsem skvěle ušetřil na daních za penzijku, ale bohužel to nebude na mém důchodovém účtu poznat. Bohužel pozdě s tím něco dělat.

Raději peníze vložím někde jinde, kde budu mít větší výnos, lepší podmínky a v důchodu na mém účtu bude více peněz. Máte-li dotaz, kontaktujte mě.

BUDOVAT A UDRŽET BOHATSTVÍ

INVESTIČNÍ PORADENSTVÍ,

KTERÉ FUNGUJE.