Ruská banka ERB Bank získala bankovní licenci 15.7.2008. Je říjen 2016 a tato banka zažívá krach, nebo-li není schopna vyplácet vklady střadatelů. Asi to není moc příjemný pocit, když chcete vybrat své peníze, které někomu svěříte a nyní nemáte nic. Sám jsem tuto situaci ještě nikdy nezažil a doufám, že nezažiji. Pokud patříte mezi klienty ERB Bank, tak o své peníze nepřijdete. V ČR od roku 1995 funguje fond pojištění vkladů, který se od ledna 2016 přetransformoval do garančního systému finančního trhu (GSFT). V článku se zabývám otázky kolem krachu banky ERB Bank a fungování pojištění vkladů.
Problémy banky se začaly projevovat v březnu 2016, kdy Česká národní banka zakázala ERB Bank poskytovat nové úvěry a přijímat vklady. Pokud takový zákaz ČNB vydá, jedná se o významný signál v důvěryhodnosti finanční instituce. Je zde podezření, že banku vytuneloval její majitel Roman Popov. Situace se zhoršila 7.10.2016, kdy ERB Bank přestala vydávat peníze svým klientům a započala krach této banky. Od té doby ČNB nastartovala proces vyplácení náhrad z Garančního systému kapitálového trhu.
Výplatu peněz do výše 100 tisíc EUR začne v co nejbližší době. Odhadovaná výše výplaty je celkem 3,6 mld. korun. Patříte-li mezi klienty krachující ERB Bank, bude výplatu provádět Česká spořitelna.
Jak už jsem zmínil výše, fond pojištěných vkladů se přetransformoval do Garančního systému kapitálového trhu (GSFT), do kterého přispívají všechny banky, stavební spořitelny a družstevní záložny se sídlem v ČR. V případě krachu banky, spořitelny nebo záložny, fond (GSFT) zahájí výplatu. Tímto dává GSFT lidem určitou „jistotu“ v bankovnictví ČR. Své peníze máte pojištěny na ekvivalent částky 100 000 EUR na jednoho klienta, v jedné bance.
Co je pojištěno a co pojištěno není?
– Běžný účet
– Spořící účty
– Termínované účty
– Vkladové účty
– Vklady územního samosprávného celku pouze za předpokladu, že jeho daňové příjmy nepřesahují částku 500 000 EUR, a pokud splní další podmínky stanovené zákonem
– Směnky a další cenné papíry (akcie, podílové listy, dluhopisy)
– Nevtahuje se na důchodové spoření, doplňkové penzijní spoření, kapitálové a životní pojištění
– Vklady bank (mezibankovní vklady), spořitelních a úvěrních družstev, obchodníků s cennými papíry, finančních institucí (např. investičních společností, penzijních společností), pojišťoven, zajišťoven a zdravotních pojišťoven.
Je prakticky nemožné ochránit všechny vklady. Fond disponuje částkou ve výši 28,7 miliard korun. Ve finančních institucích je více jak 3 biliony korun, které spadají pod ochranu GSFT. To znamená, že pokud by nastal větší problém, nemá fond na výplatu dostatek peněz. Otázka je, jak moc je pravděpodobné, že takový „armagedon“ nastane.
Co znamená mít peníze uložené v bance nebo garantovaných produktech? Video níže:
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.