Jaký výnos má penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření?

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Patříte mezi lidi, kteří si odkládají peníze na důchod do penzijních fondů a zajímalo by Vás, kolik Vám za rok 2016 vydělalo? Před tím než se podíváme na výnosy penzijních fondů zjistěte si, kdy jste smlouvu penzijka uzavírali, neboť jsou zde velké rozdíly ve výnosech. Důležité datum je 31.12.2012. Pokud jste smlouvu sepsali před rokem 2013, máte penzijní připojištění (PP). A pokud jste smlouvu sepsali v roce 2013 a později, máte doplňkové penzijní spoření (DPS). Jaké jsou rozdíly?

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření: jaké jsou rozdíly?

Největší rozdíl mezi penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření je ve výnosech a v tom, že peníze v penzijním připojištění si můžete po 15 letech spoření vybrat (ale pouze část naspořených peněz), na rozdíl od doplňkového penzijního spoření.

Modelový příklad a srovnání penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření:

Pokud je Vám 40 let, budete odkládat 2000 Kč měsíčně + státní příspěvek, tak rozdíl ve výnosech je značný. V penzijním připojištění budete mít asi 864 tisíc korun, v doplňkovém penzijním spoření (dynamická strategie) cca 1.5 milionu korun. Výpočet tohoto příkladu je orientační, ale ukazuje značný rozdíl. Pokud byste si v 65 letech posílali rentu 10.000 Kč (což bude odpovídat dnešní hodnotě 5.000 Kč), vydrží Vám to na 7 let resp. 13 let.

Stát láká a nabádá lidi k tomu, aby si odkládali více peněz do penzijka. Motivací může být státní příspěvek a odpočet daní. Přečtěte si článek o „daňové fikci“, kterou se nás stát snaží opít: Penzijko a jeho daňová úspora není žádné terno.

Výnosy penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření

Penzijní připojištění, nebo-li transformované fondy, ze zákona musí investovat konzervativně, na rozdíl od doplňkového penzijního spoření. A proto nemohou investovat do akcií a podobných dynamických nástrojů. Penzijní připojištění investuje převážně do státních dluhopisů ČR a právě ve státních dluhopisech je problém. Úroky státních dluhopisů se jen pomalu dostávají ze záporných čísel. A jestli je zde produkt (penzijní připojištění), který z větší části investuje do něčeho, co má záporný popř mizivý výnos, nevypadá to z jeho zhodnocením příliš růžově. Níže najdete tabulku, s výnosy transformovaných fondů za rok 2016 a odhadované výnosy za rok 2017.

Doplňkové penzijní spoření, nebo-li účastnické fondy, má možnost širšího výběru a z mého pohledu je zajímavější volba, pokud Vám do důchodu chybí více jak 5 let. Můžete si zde zvolit různé druhy strategie, které Vám budou vyhovovat. Na výběr jsou konzervativní, vyvážená nebo dynamická. Tím, že doplňkové penzijní spoření může investovat do akcií (strategie vyvážená a dynamická), je zde větší potenciál zhodnocení peněz. Výběr vhodné strategie doporučuji řešit až po vyhotovení finančního plánu a doporučuji vše konzultovat s finančním a investičním poradcem.

Výnos doplňkového penzijního spoření za rok 2016 a 2017 – vyvážené strategie.

Výnos doplňkového penzijního spoření za rok 2016 a 2017 – dynamické strategie.

Pro rok 2016 vymyslely penzijní společnosti jeden marketingový tah: Doplňkové penzijní spoření pro děti. Je to opravdu tak výhodné? Opravdu se jedná o produkt, který vydělá lidem (dětem)?

Existuje několik způsobů, jak se zabezpečit na důchod. Můžete volit pronájem nemovitostí, nebo zvolíte „státní“ produkty jakými jsou výše zmiňované penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. Také můžete odkládat peníze do investičního životního pojištění (dáte vydělat pojišťovně), či budete investovat do komodit jakými jsou zlato a stříbro. Můžete také sáhnout po podílových fondech a nechat si sestavit investiční portfolio. Nyní je jedno, který produkt zvolíte, ale nebude Vám to jedno v důchodu, kdy zjistíte, že volba produktu byla špatná. Proto doporučuji, věnujte čas výběru vhodné strategie nebo hledejte finančního poradce, který Vám s hledáním pomůže. Přidaná hodnota finančního poradce je velký benefit.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profesionála, na kterého se mohou spolehnout a obrátit s pomocí či radou. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma