Zvýšení úrokových sazeb ČNB a vyšší inflace: Co teď a jak peníze chránit?

ČNB zvýšila úrokové sazby. Jakmile jsem se to dozvěděl, bylo mi to jedno. Proč? Protože o své peníze a o peníze mých klientů, se starám způsobem, který pracuje s různými scénáři budoucího vývoje. A růst sazeb a inflace je jeden ze scénářů, se kterými pracuji. A proto mě takové pohyby nepřekvapí.

Někoho ale překvapit mohou. Třeba ti, kdo neměli fixované sazby na dlouhou dobu. Protože vlivem růstu úrokových sazeb, budou růst splátky úvěrů. A je třeba si uvědomit, že to zdaleka nemusí být konečná. Úrok v budoucích letech může být 3, 4 nebo 6%.

S čím počítat?

Důsledkem toho může být, že tito lidé se jednou probudí a zjistí, že nejsou schopni utáhnout hypotéku. Dalším důsledkem bude to, že kupující novou nemovitost nebude akceptovat cenu nemovitosti, protože splátka hypotéky bude dražší. Tím pádem dojde ke snížení cen nemovitosti protože svůj příjem nenafouknete ze dne na den. Jediná cesta je ve sníženi cen nemovitosti. Je třeba si uvědomit, že to bude nějakou dobu trvat, než trh začne sníženou poptávku po nemovitostech reflektovat. Ceny zamrznou. Na trhu bude krátkou dobu následující situace: ti kdo chtějí prodat, chtějí velkou cenu. Realitáci chtějí vyšší cenu, kvůli provizím. A bude nějakou dobu trvat než si vše sedne.

Jak reagují banky?

Zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou přináší něco, co jsme dlouho neznali. A to jsou vyšší úroky. Vlivem toho banky začali zvedat úroky na spořících účtech, ovšem stále nejsou na úrovni protiinflačních dluhopisech které vydává stát. Více ZDE.

Odkládáte-li si peníze do míst, kde nepokrýváte inflaci, tak to není dobré. Necháte-li peníze na účtu, kde bude úrok 1,5 nebo 2% a inflace bude 5 nebo 6%, tak reálně peníze prodělávají. A proto většina lidí vydělává na svých investicích tím, že investují do něčeho co má rozumnou šanci se s inflací utkat, vítězně. Třeba do akciích.

Kde je dlouhodobé řešení? Akcie

Akcie jsou reprezentantem firem, které mají nějaké tržby, mají zisky a mají také náklady. Vzrostou-li těmto firmám náklady, tyto firmy zvýší adekvátně ceny svých produktů a služeb, aby si zachovali svou marži, svůj budoucí zisk. Díky tomuto mechanismu poroste hodnota akcie a zachová se výplata dividend.

Proto jsou akcie v inflačním prostředí rozumnou alternativou. Ale nedoporučuji se pouštět do akcií jen tak. Oblast akciových investic není úplně pro každého a hlavně není úplně jednoduchá. Je třeba k tomu přistoupit systematicky a neinvestovat jen kvůli tomu, že v televizi říkali: „jděte nakupovat akcie“. Ale když se naučíte s akciemi pracovat, má to své velké výhody.¨

Některé lidi překvapila informace o vysoké inflaci a zvyšování úrokových sazeb. Je to tím, že nepracuji s různými scénáři budoucího vývoje. Ale reaguji na aktuální zprávy a podle toho hledají produkt. Místo aby nad penězi přemýšleli systematicky a komplexně.

Co se bude dít dále?

Jste-li investor který chce investovat na dlouhodobý horizont 10 a více let, je potřeba tyto peníze vhodně uložit. (Ovšem pozor. Uvědomte si, že investiční horizont nekončí 65 rokem, ale jako rentiér budete potřebovat peníze i v 70 či 80 letech). Musíte najít způsob, jak si poradit a vědět co dělat v prostředí, které se neustále mění. Proto si myslím, že je rozumné mít filozofii ochrany majetku, kterou využívám, mít připravené scénáře co dělat v případě různého vývoje. Třeba scénáře nízká inflace, vysoká inflace …

Máte-li takto postavené investování a práci s penězi, jedná se o bezpečné investování, s rozumnými výsledky a nikdy se nebudete potýkat s fatálním průšvihem, kdy ze dne na den nemáte nic. Postavíte-li si takové řešení, pak šance na to, že o vše přijdete je mizivá a potom můžete být v klidu. Nesázejte na jeden scénář budoucnosti. Stejně jako já. Zvýšili se sazby – no a co?

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.