Rok 2022 se zapíše do dějin. Ať už jde o vojenský konflikt, sankce, celosvětovou inflaci, růst ceny ropy a plynu popř. nejhorší půlrok výkonnosti akcií od roku 1970. Podívám-li se na celou situaci z pohledu kapitálových trhů a chování lidí, je oproti předchozím rokům úplně odlišná. Lidé v letech 2020 a 2021 chtěli sami investovat. Doslova bankám a poradcům dávaly peníze. Dařilo se akciím, fondům, indexům a na trhy proudily spousty peněz. Informace o výkonnosti akcií vzbuzovaly v lidech chuť ukousnout si svůj podíl a být u toho.
Dnes, v úvodu roku 2023, pokračuje válka v Evropě, drtí nás ceny potravin a energií, akcie jsou v propadech a analytici se předhánějí v predikcích, jak velká deprese popř. recese, nás čeká. Je to paradox, lidé posílaly na trhy hromadu peněz v době, kdy trhy byly na maximech. Nakupovaly akcie za draho a nemysleli na zadní vrátka. Ani trošku nepřemýšleli nad tím, že by se jednou trh mohl otočit směrem dolů. A to je důvod, proč se ke mě dostává spousty příběhů o tom, o kolik investoři přišli peněz.
Smyslem investování není sázet všechno na jednu kartu. Smyslem investování je bezpečně investovat, diverzifikovat a být připraven na různé vývoje na trzích. Být připraven znamená připravit se po stránce emoční a také finanční. Jak já říkám, dívat se na trhy jak padají a nemít hotovost k investování, je k naštvání.
V dobách kdy šli trhy nahoru lidé ovládala chamtivost, stále chtěli více a proto bezhlavě posílali na trhy peníze. Dnes jsme v jiné situaci protože lidi ovládá strach, nechtějí své peníze vidět v mínusu.
Za mou investiční praxi jsem se setkal a setkávám se spoustou lidí. Bavíme se o investování, o diverzifikaci, o emocích a příležitostech. Někteří mě poslechnou, investují a jsou emočně a finančně připraveni. A někteří čekají na „lepší čas“. Žádají mě, abych jim zavolal při korekci čí kolísání trhů, protože právě v tuto dobu chtějí vstoupit na trhy. Ovšem jak tyto plány poslouchám, už vím, že tyto lidi ovládá strach. Vím, že tyto touhy byly jen prázdné fráze.
Člověk chce investovat v propadech až do doby opravdového propadu. Přesně to se stalo v posledních měsících. Zájemce o investování jsem kontaktoval, informoval a opět si vyslechl spoustu rizik, které dnes na trzích podle nich jsou. Tito lidé netuší, že rizika budou vždycky.
Vybírat konkrétní akcie je těžké. Vezmeme-li dnešní situaci, tak podíváme-li se na jakoukoliv akcii, tak ji nalezneme v propadu. Některé jsou mínus 30%, jiné jsou mínus 60%. Otázka zní: budou tyto akcie na své původní hodnotě za 10 let? Odpověď není tak jasná, jak se na první pohled může zdát – mám konkrétní případy, které vás překvapí.
Jsem si docela jistý s tvrzením, že široce diverzifikované portfolio má větší šanci vrátit se na svá maxima. Nevím, jak moc ještě akcie klesnou nebo jak dlouho bude trvat, než se vrátí na svou původní hodnotu, ale jsem si mnohem jistější názorem, že diverzifikované fondy mají větší šanci vrátit se na maximální hodnoty než investorem vybrané akcie.
Vybíráte-li konkrétní akcie, je zde riziko toho, že se nevrátí na svá maxima. A nemluvím zde o malých společnostech, ale o nadnárodních firmách, které se nebyly schopny vrátit na svá maxima z let 2000 respektive 2008. Firmy jako AT&T, General Electric, Cisco System, Bank of America, Citigroup a další určitě znáte. Jsou to koncerny, které v letech 2000 či 2008 byly na vrcholu a nikdo by netipoval, že tyto firmy nebudou tam, kde byli před propady.
Studie o všech akciích na burzách NYSE a Nasdaq od roku 1926 hovoří jasně. Pouhých 86 akcií představuje 16 bilionů dolarů na tvorbě bohatství, což je zhruba polovina celkového výnosu trhu za posledních 90 let.
A tuto tvorbu bohatství na akciovém trhu tvoří pouze pár akcií, konkrétně 4% akcií. Najít právě ona 4% akcií, která budou úspěšná v budoucnu, je loterie. Celou studii najdete zde.
Vím, že je těžké sledovat, jak investice padají. Dívat se na to, jak jste v mínusu, může být depresivní. Čím dříve zažijete propad, tím lépe pro vás, protože si to zažijete a naučíte se s propady pracovat, vydělávat na nich. Jak říkala moje paní profesorka: vlastní zkušenost je nepřenositelná.
Ale z dlouhodobého hlediska je důležité začít investovat, mít správnou diverzifikaci, alokaci, strategii a být připravený na různé budoucí vývoje trhu. Jste-li dlouhodobý investor a nechcete se zabývat výběrem akcií a podstupovat riziko výběru neúspěšných akcií, tak nakupujte celý trh pomocí ETF fondů – třeba index MSCI nebo S&P 500 popř. Russell 2000.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.