V letech 2019-2021 mohli lidé zaparkovat své peníze do protiinflačních Dluhopisu Republiky. Množí se články o tom, že je na čase tyto dluhopisy prodat a uložit peníze jinam. Pojďme se dnes podívat na to, co by měl investor udělat.
Vzhledem k tomu, že je Dluhopis Republiky navázán na vývoj inflace, která byla vysoká a bude mít tendenci klesat, je ideální čas prozkoumat historický boj s vysokou inflací, co fungovalo, kdy se hladina inflace vrátila na původní hodnoty a podle toho zareagovat na dnešní situaci kolem Dluhopisu Republiky.
Píše se rok 2021, kdy inflace v Česku byla pod 3 %, stejně jako v USA. Na nízkou inflaci jsme si v té době již zvykli, protože prostředí nízkého růstu cen trvalo prakticky 20 let. Jen s několika málo výjimkami, kdy se inflace vyšplhala nad 5 % (například v roce 2010). U nás, i ve světě, jsme si zvykli, že ceny většiny zboží příliš nerostou. Ceny energií byly stabilní, stejně jako ceny potravin a centrální banky držely sazby nízké, v eurozóně dokonce záporné.
V tomto období se také na trhu objevily české protiinflační Dluhopisy Republiky. Poprvé v období kolem let 2011–2014, znovu pak byly nabízeny veřejnosti od roku 2019 do konce roku 2021. Inflace byla nízká a tak popularita protiinflační varianty dluhopisu nebyla zrovna velká. Kromě toho tento produkt v sobě nemá žádné vstupní poplatky ani jiné náklady, a tak banky ani finanční zprostředkovatelé neměli velkou motivaci je nabízet.
Já jsem na ně měl jiný pohled. V tu dobu se jednalo o unikátní a velmi výhodný produkt, jak zachovat kupní sílu peněz s rozumnou mírou rizika, na období 6 let. Potřeboval-li investor peníze za 6 let mít k dispozici, byl protiinflační Dluhopis Republiky zajímavým produktem.
Otázka prodeje Dluhopisu Republiky je asi téma, které zajímá každého investora, který do něj vložil kapitál. Ukáži vám jak přemýšlet na penězi, abyste tuto situaci vyřešily ihned a nejlépe.
Představte si, že chcete koupit nové auto. Jak k tomu přistupujete? Pravděpodobně si nejdříve ujasníte, k čemu ho budete potřebovat. Bude to rodinné auto na každodenní ježdění do práce, na nákupy a víkendové výlety? Nebo sportovní vůz na dlouhé cesty, který si užijete jen občas? Možná chcete terénní auto na dobrodružné výpravy mimo silnice. Teprve až si ujasníte, k čemu auto potřebujete, začnete vybírat model, který vám bude vyhovovat – a až poté řešíte cenu.
Podobný přístup bychom měli zvolit i při nakládání s penězi. Většina lidí ale bohužel začíná naopak. Nejprve se zaměří na různé finanční produkty, zjišťují jejich výnosnost, podmínky a další detaily. Až poté se zamýšlejí nad tím, kdy a jak budou peníze potřebovat. To je jako koupit si sportovní auto na jízdy po městě, protože je rychlé a krásné, ale pak zjistit, že se vám nevejdou nákupy do kufru.
Představte si, že máte k dispozici určitou částku peněz. První otázka, kterou byste si měli položit, zní: „Kdy budu tyto peníze potřebovat?“ Pokud peníze potřebujete za rok na koupi nového auta, vaše strategie by měla být jiná, než pokud je bude potřeba za dvacet let v důchodu. V prvním případě hledáte bezpečný nástroj, který vám zaručí, že za rok budete mít peníze k dispozici. V druhém případě se můžete zaměřit na dlouhodobé investice, které vám přinesou vyšší zhodnocení.
Druhá otázka, která by vás měla zajímat, je: „Jak budu peníze spotřebovávat?“ Budete je potřebovat jednorázově, třeba na koupi auta nebo na splacení hypotéky? Nebo je budete potřebovat postupně, například jako měsíční příspěvek k důchodu? Od toho se bude odvíjet, zda zvolíte například termínovaný vklad, který vám jednorázově uvolní peníze po uplynutí určité doby, nebo peníze investujete do diverzifikovaného portfolia, které vám může pravidelně vyplácet část výnosů po dobu 30 let (tím se investiční horizont protahuje).
Na protiinflační Dluhopis Republiky mám dva pohledy.
První pohled, kdy střadatel má plán, ví, že peníze bude potřeba za šest let a tím pádem nebude řešit předčasné splácení. Protože peníze po dobu 6 let nebudou ztrácet kupní sílu, výnos pokryje inflaci – to byl primární účel investice. Tento střadatel má ostatní investice perfektně zainvestované, rozdělené podle investičního horizontu a ví, že je o jeho budoucnost dobře postaráno.
Druhý pohled je ten, že střadatel nemá plán, pouze ví, že chce někde zaparkovat finance a zvolil Dluhopis Republiky (nebo jakýkoliv jiný krátkodobý produkt). Teď když byla vysoká inflace si střadatel plácá po ramenou, jak skvělý produkt zvolil a ochránil peníze – nutno říct, měl kliku. Nyní když končí vázací doba popřípadě výnosy nejsou tak zajímavé v dalším období, bude se střadatel zabývat přesunem peněz a předčasným splacením. Ovšem pozor, bude-li ukládání peněz volit nekoncepčně, za X let vše budete řešit znovu. Krátkodobě může mít štěstí a být úspěšný, ale dlouhodobě určitě ne.
Stejně jako při výběru auta je důležité nejdříve vědět, k čemu auto budete používat, tak je i při správě financí klíčové vědět, kdy a jak budete potřebovat peníze. Pokud začnete tím, že si ujasníte své finanční cíle, budete mít mnohem lepší šanci najít nástroj, který vám skutečně pomůže těchto cílů dosáhnout. Tento přístup vám může ušetřit spoustu starostí a v dlouhodobém horizontu vám přinést i lepší finanční výsledky.
Chcete se poradit?
Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.