Jak dlouho klesají akcie a trvá medvědí trh než …

Připustíme-li, že je americká ekonomika v recesi a že akciový index S&P 500 vstoupil do medvědího trhu, pak se ptám: už jsou akcie na dně nebo ještě ne?

Lehká otázka, ovšem odpověď není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Jasně, podíváme-li se na vývoj indexu zpětně, tak je to mnohem jasnější. Ovšem dnes, pokud bych si měl vsadit, kudy se indexy a trhy vydají, tak … je mi to jedno. Vysvětlím.

Podíval jsem se do historie, abych se dozvěděl, jak dlouho trval pád akcií a kolik v mezidobí byl schopne trh vydělat, aby poté opět zamířil do hlubšího propadu. V oblasti historie amerického akciového trhu existují čtyři hlavní propady, které přicházejí v úvahu – 1932, 1974, 2003 a 2009. I když jsou všechna tato dna svým způsobem jedinečná, každé z nich mělo alespoň tři vzestupy o 10 % resp. více.

Největší propad v dějinách 1929 – 1932

Pokud existuje jeden graf, který ilustruje obtížnost investování do akcií, pak je to tento. Propad, který odstartoval Velkou hospodářskou krizi, měl šest samostatných vzestupů o více než 10 %, než dosáhl dna v červenci 1932. Tyto vzestupy jsou znázorněny na níže uvedeném grafu vyznačením postupných propadů (červeně) a následovaných jejich vrcholy (zeleně), spolu s tím kolik mezi těmito dvěma značkami získaly procent. Jak můžete vidět, i když americký akciový trh kolaboval, existovalo několik období, kdy vzrostl o více než 20 %, než pokračoval v dalším poklesu. Jen si představte, jak šílené to muselo být pro každého investora, i pro ty nejzkušenější.

Propad 1973 – 1974

Samozřejmě ne všechny propady jsou tak brutální jako od roku 1929. Propad v roce 1974 byl mírnější, protože byl pomalejší a méně závažný než Velká hospodářská krize. Nicméně v době, kdy trh dosáhl dna v prosinci 1974, se při třech různých příležitostech shromáždil o více než 10 %.

Dotcom bublina 2000 – 2003

Podobně jako krach v roce 1974, krach v letech 2000-2003 také zaznamenal pomalejší počáteční pokles, než se trh v roce 2001 začal vracet. Na rozdíl od krachu v roce 1974 však tento trh zažil šest samostatných rally přesahujících 10 %! Tato shromáždění přišla uprostřed imploze bubliny DotCom a po útocích z 11. září. To ukazuje, jak snadno se v nejtěžších dobách může vybudovat falešná naděje.

Poslední krize 2007 – 2009

V neposlední řadě se krach z let 2007 – 2009 nepodobá žádné z ostatních výše uvedených krachů. Proč? Protože to byla většinou sestupná cesta a došlo k ní mnohem rychleji než k dalším propadům trhu. V důsledku toho měla méně rally a zaznamenala většinu poklesu v období pěti měsíců od října 2008 do března 2009. Není divu, že toto pětiměsíční okno se také shoduje se dvěma největšími rally během tohoto časového období. To dává smysl, protože, jak nám ukázala historie trhu, volatilita plodí volatilitu.

Sečteno a podtrženo.

Chtěl jsem tímto článkem ukázat, že i když trhy rostou a vše vypadá růžově, může ve skutečnosti vše být jinak. Jak jsem zmínil v úvodu článku, mě osobně je to jedno. A vám by to mělo být jedno taky, jste-li dlouhodobý investor a máte správně sestavené portfolio připravené na různé scénáře dalšího vývoje. Obecně, z dlouhodobého hlediska, jdou trhy nahoru. Máte-li dostatečný horizont a správnou diverzifikaci, měly byste v propadech přikupovat a dál investovat. Nestojí za to být ve stresu a vše prodávat.

.

Chcete se poradit?

Nevíte si rady a chcete znát odborný názor - napište si o nezávaznou konzultaci.