Srážka se zvěří: Kdy vám pojišťovna pomůže a kdy nezaplatí?

Co znamená srážka se zvěří? Jedná se o střet jedoucího vozidla se zvířetem, ke kterému došlo na pozemní komunikací. Termín jedoucího vozidla je velice důležitý, neboť pokud kuna rozkouše kabely na vozidle, tak z připojištění „srážka se zvěří“ se hradit nebude, ale o tom později.

Kde a kdy hrozí srážka se zvěří nejvíce?

Střetů se zvěří poměrně hodně přibývá a nejčastějším obdobím je podzim. Potvrzují to také pojišťovny a jejich statistiky.

Srážka se zvěří a následná škoda na vozidle může mít velký dopad na rodinný rozpočet. Průměrná výše škody je 30.000 Kč a samozřejmě záleží jakým autem jezdíte. Jiná škoda bude na Favoritu a jiná na luxusním Mercedesu. Mimochodem, na luxusním mercedesu, který je vybaven nejmodernějšími senzory, se škoda pohybuje okolo 460 tisíc korun. Proto je dobré si před uzavřením pojištění zjistit limity plnění a spoluúčast.

Podle statistik jsou nejvíce postiženy lokace jako je středočeský a jihomoravský kraj.

Srážka se zvěří: Bonusy se odečítají?

Pokud máte sjednáno připojištění srážky se zvěří, mám pro vás dobrou zprávu. Při plnění z připojištění střetu se zvěří se obvykle bonusy neodečítají a také to nemá vliv na zdražení platby za pojistku. Pokud si ale hradíte pouze povinné ručení a srazíte srnu, pak máte smůlu, protože povinné ručení vám škodu na autě neuhradí.

Může nastat varianta, že srazíte srnu a budete mít uzavřeno povinné ručení, havarijní pojištění a také připojištění srážka se zvěří. Jakmile budete požadovat plnění od pojišťovny, rozmyslete si ze kterého připojištění bude škoda hrazena (havarijko nebo střet se zvěří). Záleží na hodnotě škody, spoluúčasti a bonusech.

Pokud z havarijní pojištění, bude to mít vliv na bonusy a tím pádem na dražší ceně v následujícím roce, a také budete platit vyšší spoluúčast. Záleží na nastavení pojistky.

Pokud bude škoda hrazena ze střetu se zvěří (překontrolujte si limit), nebude to mít vliv na bonusy a také budete hradit nižší spoluúčast. Opět záleží na nastavení pojistky.

Rozdíl mezi srnou a psem? Ano

Srážka se zvěří dokáže věci. Je rozdíl, pokud srazíte srnu, divoké prase, a je rozdíl když srazíte psa. Vzhledem k tomu, že pes je domácí zvíře a je zde majitel, bude škodu hradit majitel psa, pokud bude zjištěn. Vzhledem k tomu, že volně žijící živočichové (srna, divoké prase …) podle práva nikomu nepatří, není na kom uplatňovat škodu a proto připojištění střetu se zvěří.

Jak na ohlodané kabely, pomůže připojištění „srážka se zvěří“?

Bohužel se setkávám s tím, že není problém pouze pokud autem jedete, ale také nastává problém při stojícím vozidle. Tím problémem jsou ohlodané kabely ve vozidle. Tomuto „sportu“ se věnují převážně kuny a lasičky. V tomto případě pomůže připojištění poškození vozidla zvířetem (hlodavci). Některé pojišťovny nabízí střet se zvěří a poškození stojícího vozidlo v jednom, některé zvlášť. Pokud chcete mít toto kryto, doporučuji prověřit nastavení pojistky.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profíka, na kterého se mohou spolehnout. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma