Přímé investice do podílových fondů – co to ve skutečnosti znamená?

Pane Kaštovský, mám nabídku na přímé investice do podílových fondů. Jde o to, že tímto způsobem obejdu prostředníka a budu do fondu investovat na přímo. Výpisy budu dostávat na mé jméno, budu mít vyšší výnosy, protože mi nikdo nebude ztrhávat výnos, dále se budu moci účastnit valných hromad investiční společnosti a mám výhodu v tom, že nemusím řešit případný krach zprostředkovatele, protože mám přímé investice do podílových fondů bez prostředníka. Zní to pěkně, co říkáte? Jenže po prozkoumání zjistíte, že se jedná o chytrý marketing a manipulaci.

Co znamená přímé investice?

Vysvětlení najdete na obrázku níže. Vzhledem k tomu, že jsem fanouškem Applu, vysvětlím vše na akciích Applu. Dejme tomu, že chceme investovat do Applu. Existuje několik možnosti jak toto provést.

  1. Máme dostatek peněz a tak nakoupíme akcie Applu přímo na burze (přímá investice). Ano správně, tady nakupujeme akcie Applu přímo na burze tzn. přímé investice. Tím pádem v případě, že firma vyplatí dividendu, uvidíme dividendový výnos společnosti Apple na investičním účtu.
  2. Nemáme vyšší obnos peněz a proto najdeme podílový fond, který ve svém portfoliu investuje do akcií Applu. Jakmile Apple vyplatí dividendu, tato částka se reinvestuje, tzn. nevyplácí se nám peníze za dividendu na investiční účet, ale peníze se reinvestují do nákupu dalších podílových listů daného fondu.
  3. Nemáme dost prostředků a líbí se nám, že vidíme na náměstí pojišťovnu, což nám dává „určitou jistotu“ (o tom později). Opět vybereme podílový fond, který do Applu investuje a budeme tedy posílat peníze do produktu, který se jmenuje investiční životní pojištění. V tomto systému opět platí, že dividendy se reinvestují.

Ve výše popsaném systému znamená přímé investice pouze v prvním příkladu. Ostatní systémy nemůžeme označit za přímé investice a hodí se pro lidi, kteří dostatek peněz nemají a i přesto chtějí akcie Applu vlastnit. A nejen akcie Applu, ale i další akcie, které jsou manažerem fondu vybrány.

Kdo mě okrádá, když nemám přímé investice?

Někteří prodejci nazývají přímé investice v případě, že investujete do podílových fondů bez zprostředkovatele. Podle nich zprostředkovatel připravuje klienty o výnosy, protože si účtuje další poplatky. Dále prezentují, že pokud zprostředkovatel zbankrotuje, přijdou o své peníze.

Kde je pravda?

Pravda je ta, že pokud investujete peníze do podílového fondu přes Conseq, Moventum nebo u jiné společnosti, pak máte svůj účet, vedený na vaše jméno a vaše peníze jsou odděleny od majetku zprostředkovatele a investiční společnosti. V případě krachu zprostředkovatele se to vašich peněz nedotkne.

Pokud fond vygeneruje 8%, tak výnos 8% najdete na svém účtu u jakéhokoliv zprostředkovatele, přes kterého investujete do podílového fondu (pozor nezaměňovat se střešním fondem).

Výpisy na vlastní jméno – výhoda?

Pohádka o výpisu na vaše jméno je manipulace. Ať investujete peníze do podílového fondu přes zprostředkovatele X či Y, popřípadě máte smlouvy se společnosti X nebo Y, pořád máte stejná práva na své investované peníze. Je to stejné, jako když si koupíte auto přímo v obchodu fabriky nebo od zprostředkovatele, pořád ho budete vlastnit a užívat stejně. Ba naopak, mnohdy vám zprostředkovatel dá výhodnější cenu.

Rozdíl existuje

Existují cesty, které jsou pro klienty opravdu nevýhodné. A sice v případě, že hradíte dvojí poplatky (jak to vypadá, když firma účtuje dvojí poplatky najdete ZDE) nebo pokud investujete přes pojišťovnu a její produkt s názvem investiční životní pojištění.

Neboť pokud investujete peníze přes pojišťovnu, stáváte se jejím věřitelem. Peníze jsou majetkem pojišťovny, tudíž v případě krachu pojišťovny máte problém. Jistota toho, že na náměstí stojí budova a logo pojišťovny, a že když bude nejhůř, půjdete si pro peníze tam, je magie. Zde opravdu existují poplatky, které zbytečně snižují výnos podílového fondu.

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profíka, na kterého se mohou spolehnout. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma