Nejlevnější cestovní pojištění a jeho rozdíly se státním pojištěním v zahraničí

Finanční poradce ostrava investiční poradce

Plánujete cestu do zahraničí a chcete sjednat nejlevnější cestovní pojištění? Možná, že si říkáte: vždyť si hradím domácí zdravotní pojištění u jedné z pojišťoven (VZP, RBP, ČPZP a jiné), tak proč ještě platit další a pokud možno nejlevnější cestovní pojištění? V dnešním článku se podíváme na to, jaké jsou rozdíly mezi cestovním pojištěním a domácím zdravotním pojištěním, pokud se Vám něco stane v zahraničí.

Jak vybrat nejlevnější cestovní pojištění?

Svým klientům nedoporučuji aby se při výběru cestovního pojištění řídili podle ceny.

Důležitý parametr při výběru nejlevnějšího cestovního pojištění je pojistný limit. Cena zdravotní péče v zahraničí je mnohem dražší než u nás. Lékařská pomoc při úrazu nebo nemoci v zahraničí, Vás může stát více peněz, než kolik stojí ten samý úkon v ČR. Pokud budete při výběru cestovního pojištění šetřit, může se stát, že cestovní pojištění nepokryje veškerou platbu za léčení v zahraničí. A to vše pouze kvůli tomu, že chcete mít nejlevnější cestovní pojištění a vyberete si nižší pojistný limit. Vždy požadujte neomezený limit pro léčebné výlohy a pokud možno nejvyšší limity pro pojištění odpovědnosti (ocení lyžaři, ale nejen oni).

Jaké jsou rozdíly: nejlevnější cestovní pojištění a domácí zdravotní pojištění?

Jaké úkony v zahraničí hradí domácí zdravotní pojištění a jaké nejlevnější cestovní pojištění?

Tuzemské zdravotní pojištění se při cestách do EU vztahuje jen na ošetření ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů, a to za podmínek daných místním zdravotním systémem. Znamená to, že budete muset platit stejnou spoluúčast jako místní pojištěnci (ta bývá často velmi vysoká). Některá ošetření a léky se hradí plně. Například ošetření zubů je často plně hrazeno pacientem; pokud by člověk neměl nejlevnější cestovní pojištění, jeho domácí pojišťovna by mu po návratu nic neproplatila. Kromě toho z veřejného pojištění není hrazen nezbytný lékařský převoz do vlasti ani asistenční služby a nechrání Vás před odcizením osobních věcí, nároky z odpovědnosti za škodu a celou řadou dalších běžných rizik.

Mám-li zdravotní pojištění, budu všude v zemích EU bezplatně ošetřen?

Ano, ale pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a v omezeném rozsahu. V některých zemích (např. Francie, Belgie) je třeba uhradit zdravotní péči nejprve v hotovosti a až po návratu do ČR můžete požádat svoji zdravotní pojišťovnu o částečné proplacení. Často musíte za jakékoli ošetření, léky či pobyt v nemocnici zaplatit místně stanovenou spoluúčast. Péči v soukromých zdravotnických zařízeních – a ta ve většině turistických oblastí převažují – budete muset vždy uhradit plně ze svého.

Příklad: pokud si zlomíte nohu ve Španělsku, bude si lékař účtovat cenu 3.500 Kč. Tuto částku vyúčtujete své zdravotní pojišťovně a ta Vám může proplatit pouze 2.500 Kč, dle tabulek v ČR. Když to zjednoduším, jakmile budete mít uzavřené cestovní pojištění, tento finanční rozdíl bude uhrazen z cestovního pojištění.

Budu muset se svým zdravotním pojištěním v zemích EU něco při ošetření připlácet?

V každém státě existuje odlišný a složitý systém spoluúčastí a platí, že ve většině zemí EU se na ošetření budete muset finančně podílet (např. Francie – 30 % u lékařského ošetření, Itálie až 100 % u léků, Dánsko – 100 % u ošetření zubů, až 100 % u léků, Rakousko – 10 EUR za den pobytu v nemocnici atd.).

Kdo mi uhradí přepravu domů, budu-li muset v cizině do nemocnice a nebudu schopen cestovat domů sám?

Budete-li při cestách v rámci EU spoléhat na své všeobecné zdravotní pojištění, nezbytnou přepravu domů si budete muset uhradit sami. Sami si ji také budete muset zařídit. Sjednáte-li si před cestou nejlevnější cestovní pojištění, vše za Vás vyřídí asistenční služba a náklady uhradí cestovní pojišťovna. Pro představu – náklady na letecký převoz do vlasti mohou činit v závislosti na konkrétní zemi od 100 000 Kč do 1,5 mil. Kč. A proto si myslím, že nejlevnější cestovní pojištění má smysl

Jsem člověk, kterému záleží na tom, aby svou práci odvedl skvěle. Mým cílem je, aby klienti ve mě našli profesionála, na kterého se mohou spolehnout a obrátit s pomocí či radou. Téměř deset let se zabývám financemi, natáčím vzdělávací videa, píši články z oboru hypoték, pojištění a investování.

Konzultace zdarma